Ať si každý z hráčů sáhne do svědomí, nabádá slávista Vondrka

Do pražského derby vstupovala v pozici papírového favorita Slavia. Úvodní čtvrtinu základní části odehrála ve velkém stylu, usadila se na prvním místě. Sparta se naopak utápěla v herní krizi, do ostře sledovaného zápasu vcházela s pěti prohrami v zádech. Přesto to na ledě vypadalo, jakoby si oba týmy své postavení vyměnily. Holešovičtí svého rivala deklasovali 5:0. „Ten výsledek hovoří za vše,“ klopil zrak slávistický útočník Michal Vondrka.

Před zápasem slávistický kouč Vladimír Růžička upozorňoval, že jeho tým může doplatit na přehnané sebevědomí. Pokud se Slavii daří, hráči si častokrát začnou myslet, že bez sebemenších problémů přejedou každého soupeře. I proto se v kabině snažil nadměrný optimismus krotit. Soudě podle jednoznačného průběhu duelu neúspěšně.

„Před zápasem jsem se nějakého náznaku podcenění bál. Já osobně s tím problém neměl, chtěl jsem se toho vyvarovat,“ přiznával po utkání Michal Vondrka, že někteří z jeho spoluhráčů létali až moc v oblacích. Konkrétnější ale nebyl. I tak ovšem bylo zřetelné, jak moc je naštvaný. „Ať si každý z hráčů sáhne do svědomí.“

Českobudějovický odchovanec si byl sice vědom, že jeho tým vstupuje do utkání z pozice favorita, podobné kalkulace ale okamžitě házel za hlavu. A to navzdory tomu, že dobře věděl, že se Sparta v poslední době utápěla v herní mizérii. „Nejde to nevnímat, jde to okolo každého.“

Růžička už po první třetině věděl, že to nepůjde

„Sice jsme byli papíroví favorité, ale na tohle nejde sázet,“ tvrdil rezolutně. To se navíc potvrdilo hned v úvodu zápasu. Už v sedmé minutě Růžičkův tým prohrával 0:2. „První gól z přesilovky je nakopl. Sparta ukázala sílu mančaftu, přehrála nás ve všech směrech,“ uznal Vondrka. Slávistický kouč Vladimír Růžička brzy poznal, že jeho tým v úterý na body nedosáhne. „Už po první třetině jsem věděl, že to dneska nepůjde.“

Mocně se tak hlásila paralela z posledního kola základní časti ze sezóny 2005/06. Sparta tehdy rovněž přivítala svého rivala na domácí půdě. K postupu do play-off potřebovala Růžičkův tým porazit, což se jí nakonec podařilo. Po sladké výhře 6:1 posléze doputovala až k zisku poháru pro mistra extraligy. Vzpomněl si nyní Vondrka na tento moment? „V posledních minutách jsem si na to vzpomněl. Byla to bezmoc,“ prohlásil smutně.

Slávisté i přes potupný debakl zůstávají na čele extraligové tabulky. Už v pátek na svém ledě přivítají Vítkovice, které na ně z druhého místa ztrácejí pouhé dva body. „Doufám, že zápas na Spartě hodíme za hlavu. Věřím, že to s Vítkovicemi bude vypadat úplně jinak. Dvakrát třikrát prohrajete a jste úplně někde jinde,“ uvažuje Vondrka.