Tipsport extraliga

Sparta gólem z konce utkání zdolala Litvínov a bodově se na něj dotáhla

11. ledna 2009 19:35 - PRAHA

Hokejisté Sparty ve šlágru 40. kola O2 extraligy porazili Litvínov 5:4 a bodově se na něj dotáhli. Mimořádně vyrovnané utkání, ve kterém žádný z týmů nevedl o víc jak jeden gól, rozhodl svou první brankou v nejvyšší soutěži v 58. minutě Petr Kafka. Sparta tak na domácím ledě bodovala již potřinácté za sebou, Litvínov počtvrté v řadě padnul.

První vážnější šance přišla až po deseti minutách hry, kdy kotouč propadl až k Jánskému, ten ale sparťanského brankáře prostřelit nedokázal. Domácí kontrovali dělovkou Vykoukala od modré, Hübl si poradil i s následnými dorážkami. O minutu později už se ovšem skóre měnilo. Opuštěného puku si ze všech nejdřív všiml litvínovský Černý, položil si i Pöpperleho a bekhendovou střelou zasunul do branky.

Chemici o svůj náskok mohli přijít hned vzápětí, v nepřehledné situaci se Hübla zblízka snažilo přelstít hned trio sparťanů, v nejlepší pozici neuspěl ani Mrňa. Přesto Pražané na vyrovnání dlouho nečekali. Netík svou střelu skryl za bránícího hráče, Hübl máchl lapačkou naprázdno a kotouč přesně zapadl do levého horního růžku.

Sparta do první pauzy skóre otočila

V patnácté minutě už navíc Litvínov prohrával. Po minele při rozehrávce se zmocnil puku Gulaši, okamžitě jej předal Výbornému a sparťanský kapitán měl před poloprázdnou brankou snadnou úlohu. V osmnácté minutě uchránil Litvínov od další branky Hübl, když se bleskurychle přesunul k levé tyči a Netíkův pokus vyrazil.

Nástup do druhé třetiny měla povedenější Sparta, Hübla pořádně zaměstnala především Hanzlíkova střela těsně nad ledem a Látalova dorážka z necelých dvou metrů, kterou i zásluhou štěstí lapil.Hosté mohli srovnat v polovině utkání, při přesilovce Švarný ranou z mezikruží jen těsně minul pravou tyč. Další početní výhodu už Chemici využili. Kubinčák hledal lépe postaveného spoluhráče před brankou, puk si ale za brankovou čáru nešťastně srazil sparťanský bek Jerofejevs.

Litvínov nápor v úvodu 3. třetiny přečkal

Na konci třicáté osmé minuty, když hrála Sparta přes půl minuty dlouhou přesilovku pět na tři, se dostal až za soupeřovy obránce Ton, svůj blafák do bekhendu ale nedotáhl, puk mu v rozhodující chvíli utekl. Ještě před druhým odchodem do šaten se skóre přeci jen měnilo. Broš se při přečíslení pohlednou stahovačkou zbavil posledního obránce hostů, aby pak zamířil přesně nad Hüblovu lapačku.

Třetí třetina začala třemi obrovskými příležitostmi domácích. Dvakrát si ve vyložené pozici vylámal na Hüblovi zuby Broš, následně se kotouč dostal k Netíkovi, který ze tří kroku minul úplně odkrytou bránu. Severočeši tlak přestáli, navíc i udeřili. Vobořilovo nahození Pöpperle neviděl, puk před ním ještě tečoval Jenáček a bylo znovu srovnáno. Ihned po buly ve středním pásmu upaloval sám na Hübla Netík, v poslední chvíli ale nechal kotouč za sebou.

Rozhodl svým prvním gólem Kafka

Litvínov branka nabudila, začal hýřit aktivitou, přicházely i šance. Tu Švraného zneškodnil včasný povyjetím Pöpperle. Blýskl se i jeho protějšek, Brošovu skrytou střelu perfektním provazem chytil na čáře. V  51. minutě už ovšem po Tonově ráně z mezikruží kapituloval. Litvínov ale bleskově zareagoval, za necelou minutu bylo znovu srovnáno. Do úniku se dostal Hübl a střelou mezi tělo a lapačku procedil puk za čáru. Dvě a půl minuty před koncem základní hrací doby rozhodl utkání svou první brankou v nejvyšší soutěži sparťan Petr Kafka. Hübl na jeho ránu po objetí branky zareagoval pozdě.

Sparta Praha - Litvínov 5:4 (2:1, 1:1, 2:2)
Branky a nahrávky: 13. Netík (Jan Hanzlík), 15. D. Výborný (Gulaši, Ton), 40. Broš (Ton), 51. Ton (D. Výborný), 58. Kafka (Koreis) - 11. J. Černý (Šlégr), 33. Kubinčák (V. Hübl, Kroupa), 45. Jenáček (Vobořil, Branda). Rozhodčí: Šindler - D. Jelínek, Pešek. Vyloučení: 4:8, navíc Podlešák (Sparta) 10 minut. Využití: 1:1. Diváci: 7014.
Sparta Praha: Pöpperle - Vykoukal, Jan Hanzlík, Černošek, Gulaši, Ptáček, Jerofejevs, L. Procházka - Netík, Broš, Hromas - Ton, D. Výborný, Podlešák - Látal, Langhammer, Koreis - Mrňa, Hrdel, Kafka. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.
Litvínov: J. Hübl ml. - Šlégr, Kubát, Kroupa, Švarný, Walter, Punčochář, Vobořil, Skuhrovec - J. Černý, Reichel, Lukeš - Kubinčák, V. Hübl, Trávníček - Jánský, Branda, Jenáček - Bahenský, Heinisch, Bednařík. Trenéři: J. Hübl st. a Rosol.