24. Řezníček 1:2
59. Píša 2:2
64. Prošek 2:3

11. ledna 2009 20:03 - PARDUBICE

Hokejisté Pardubic prohráli ve 40. kole extraligy s Karlovými Vary 2:3 v prodloužení, přesto zůstávají v čele nejvyšší soutěže. Západočeši dobyli pardubický led poprvé od poloviny listopadu 2004, kdy se radovali také až v nastavení. O jejich dnešní výhře rozhodl obránce Roman Prošek.

Oba týmy rozehrály již v úvodní třetině pro diváky velmi zajímavé představení plné aktivního bruslení, ofenzívních výpadů a také následných šancí. Využity však byly do první přestávky nakonec pouze dvě. Hosty dostal do vedení na konci deváté minuty Košťál, když poslal v pádu do branky kotouč, jež se k němu odrazil po Kumstátově nahození. Tým Energie byl i nadále o trošku aktivnější, ale bez dalšího gólového vyjádření.

Taktovku tedy převzali domácí. Ve 13. minutě vytěsnil gólman Mensator ramenem Pivkovu ránu, následně měl dvě šance v krátkém sledu Tvrdík, ale vychytal ho Mensator. Druhou Tvrdíkovu akci zakončil bombou z kruhu pro vhazování Pivko, jenže těsně minul. V 16. minutě zazvonila levá Mensatorova tyčka, když Havířovo nahození usměrňoval forvard Kolář. Následovala přesilovka Pardubic, jež skončila za pouhých 13 vteřin. Snopkovu ránu od modré čáry pohotově tečoval Somík.

Druhou dvacetiminutovku odstartovala šance důrazného Koukala, Mensator však stihl zareagovat. Na druhé straně se řítil sám na Lašáka Kristek, když už to vypadalo, že bude mít díky dobře provedenému blafáku snadnou úlohu, domácí gólman vykopl branku ze svého postavení a teprve v ní skončil puk vystřelený hostujícím forvardem. Přestože sudí Kubeš v první chvíli gól uznal, zamířil nakonec do boxu časoměřičů ke konzultaci s videorozhodčím. Po návratu na led však rozpažil na znamení neuznání Kristkova zásahu a zároveň udělil Lašákovi dvouminutový trest.

Po chvilce navíc přišlo vyloučení Starého a hosté hráli 27 vteřin přesilovku pět na tři. Při ní nejprve vypálil ostře Dobroň, po jehož bombě vypadl Lašákovi kotouč těsně vedle pravé tyčky, přesto hosté pouhou vteřinu před skončením prvního z obou trestů uspěli zásluhou Řezníčkovi tvrdé rány od modré čáry.

Ve 29. minutě při přesilovce Moelleru měl slibnou šanci Pivko, když tečoval Píšovo nahození, ale Mensatora nezaskočil. To se sice povedlo útočníkovi Kolářovi, hosty však zachránila tyč. Zcela jedinečnou šanci ke srovnání stavu měli Východočeši v polovině základní hrací doby, kdy po přestupcích Melenovského a Dubna hráli celé dvě minuty v pěti proti třem, Mensatorovu klec ovšem nedokázali ani náznakem ohrozit. Naopak deset vteřin před koncem druhé části se musel Lašák vyznamenat proti Skuhravému.

Úvod třetího dějství patřil domácím, kteří toužili po vyrovnání. Ve 42. minutě vymetl levý horní růžek povedenou ranou Somík, stalo se tak ovšem krátce poté, co byl odpískán ofsajd. Při přesilovce na začátku 48. minuty měl obrovskou příležitost k vyrovnání útočník Kolář po rychlé souhře se Starým, ale minul branku. Domácí až do konce usilovně dotírali na Mensatorovu svatyni, ale téměř do úplného závěru marně.

Minutu a čtvrt před vypršením základní hrací doby si však domácí lavička vyžádala oddechový čas a následně sáhla k power play. V ní se stal domácím hrdinou zadák Píša. Nejprve na brankové čáře zachránil před pojišťujícím třetím gólem hostí, aby 13 vteřin před koncem srovnal ranou od modré čáry na 2:2.

V prodloužení mohl rozhodnout Divíšek, v obrovské příležitosti mířil mimo. Krátce na to si Mensator poradil s dělovkou Koukala. Když už se schylovalo k nájezdům, rozhodl o druhém bodu pro hosty 22 vteřin před vypršením nastavované pětiminutovky úspěšnou dorážkou Prošek.

Moeller Pardubice - Energie Karlovy Vary 2:3 v prodl. (1:1, 0:1, 1:0 - 0:1)
Branky a nahrávky: 19. Somík (Snopek, Pivko), 60. Píša (Pivko) - 9. Košťál (Kumstát, Skuhravý), 25. Řezníček (Skuhravý, Košťál), 65. Prošek (Skladaný, Pech). Rozhodčí: Kubeš - Kabourek, Bejček. Vyloučení: 3:7, navíc Snopek (Pardubice) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 8930.
Pardubice: Lašák - Snopek, Čáslava, Nakládal, Havíř, Píša, Kolář II, Koma, Lojek - Cetkovský, Divíšek, Pivko - Kolář I, Koukal, Starý - Zohorna, Tvrdík, Somík - Klejna, Semorád, Rákos. Trenéři: V. Sýkora a Seidl.
Karlovy Vary: Mensator - Řezníček, Dobroň, Němec, Duben, Prošek, Mudroch, Čutta - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Melenovský, Pech, Skladaný - Milan Procházka, Kristek, Sailer - Zucker, Dej, Zaťovič. Trenéři: Paleček, Antonik a Kněžický.

Časová osa: Tipsport extraliga