Rubriky:

Tipsport extraliga

Megapřestupy se nekonaly, extraliga je vyrovnaná

3. února 2009 10:00 - PRAHA

Loňské přestupové bomby na poslední chvíli jsou minulostí. Letos se v hokejové extralize žádné výrazné překvapení nekonalo. Důvod? Týmy ze spodních pater tabulky mají stále o co hrát, kluby se hráčů nechtějí zbavovat a trh s volnými hokejisty je chudý. "Je dobře, že skončily ty opičárny, co se děly v minulých letech," řekl Sport.cz manažer Slavie Vladimír Růžička.

Kdo v letošním ročníku čekal podobné posilování a zbavování se hráčů jako v minulé sezóně, musel být zklamán. Kluby mají stále o co hrát a rozpočty některých klubů si tak neuleví. Zřejmě největším tahákem v posledních dnech přestupního termínu, který vypršel 31. ledna o půlnoci, tak byl návrat Petra Hubáčka z Kontinentální ligy z Nižněkamsku do Vítkovic.

Více o návratu Hubáčka do Vítkovic zde.

"Nemyslím si, že by byl Hubáček až zas tak velký přestup," domnívá se reprezentační kouč a manažer mistrovské Slavie Vladimír Růžička. Kromě Hubáčka získal kádr Vítkovic další přírůstek v osobě slovenského útočníka Lubomíra Hurtaje. Z mužstva Steel naopak odešel Róbert Petrovický, jenž zamířil do švédskému Leksandu, a Lubomír Korhoň, který nabral směr do prvoligové Komety Brno.

Finanční krize za to podle Růžičky nemůže. "Trh je prostě prázdný, takže kluby neměly ani kde lovit. Trenéři se nemění, hráči nekončí, mužstva jsou vyrovnaná a jsem rád, že to tak pokračuje dál," pochvaloval si Růžička, z jehož kádru odešel pouze Adam Svoboda do ruského Omsku a obránce Jan Novák do Mladé Boleslavi."O nikoho jsme neusilovali, máme dost hráčů," dodal.

O odchodu Svobody ze Slavie do Omsku čtěte zde.

Všechny týmy o něco hrají

Oproti loňskému ročníku, tak mohou být fanoušci zklamaní. Tehdy liga vítala například Jakuba Klepiše z NHL, z Pardubic putoval do Sparty Miroslav Hlinka, z ruského Čechova se stěhoval do Liberce Andrej Podkonický. Koncem letošního přestupního termínu je ticho po pěšině.

"Překvapení to není, všechny týmy o něco hrají a z NHL se kromě Radima Vrbaty nikdo nevracel," vzpomněl Růžička na přestup sedmadvacetiletého forvarda z Tampy do mateřské Mladé Boleslavi, odkud byl vytrejdován za obránce Jiřího Moravce, Lukáše Zíba a útočníka Tomáše Klimentu do Liberce. Bílí Tygři posílili také na brankářském postu Tero Leinonenem z finského Tampere.

O přestupu Radima Vrbaty do Liberce čtěte zde.

Výborný herní systém

Se slovy generálního manažera Slavie souhlasil i jeho kolega z Karlových Varů Miroslav Vaněk. "Není to překvapení, hlavním důvodem je výborný herní systém. Týmy nepouštějí hráče jako dřív, protože je stále o co hrát," řekl Sport.cz Vaněk. "Druhá věc je, že týmy mají úzký počet nejkvalitnějších hokejistů, které si samozřejmě drží a přeplácet je nemá smysl. Ani v zahraničí není mnoho hráčů," upozornil Vaněk.

"Velkou rybu ulovil pouze prvoligový Chomutov, když získal útočníka Tarvainena, jenž je stále špičkový hráč pro jakoukoli evropskou soutěž," myslí si Vaněk."Je pro mne překvapení, že šel do druhé nejvyšší ligy a jedná se o výbornou práci chomutovského vedení," pochválil Vaněk jednoho z adeptů na postup do extraligy.

O příchodu Sailera do K. Varů zde.

Karlovy Vary posílil již v polovině října obránce Jakub Čutta, který se neúspěšně snažil vybojovat v kempu Washingtonu Capitals smlouvu s týmem NHL. Útočníka Vítězslava Bílka vyměnilo vedení Energie za českobudějovického forvarda Petra Sailera. Koncem roku se Západočeši zbavili obránce Jakuba Grofa, kterého prodali do Chomutova."Vsadili jsme na stabilitu kádru a držíme se filosofie, co nejméně zasahovat do chodu týmu," dodal Vaněk.

Pucher s Komou zamířili do Brna

K překvapivému transferu došlo také na trase Pardubice - Brno. Do kádru prvoligové Komety zamířili forvard Peter Pucher a obránce Jaroslav Koma. Do týmu Sparty  zamířil z Kontinentální ligy obránce Karel Pilař, jenž v Magnitogorsku nebyl spokojený.

Více o přestupu Puchera s Komou do Brna zde.

V kádru Mladé Boleslavi došlo v průběhu premiérové sezóny k několika zajímavým odchodům. Nejprve vedení Středočechů neodolalo nabídce ruského týmu Balašicha za obránce Jiřího Marušáka, poté odešel do Zvolena Martin Štrba. V prosinci získali Mladoboleslavští útočníka Plzně Michala Důrase výměnou za Romana Tomase a ze Slavie přišel bek Jan Novák.

Rozruch vyvolala kauza Chábera - Posmyk

Rozruch vyvolala kauza ohledně bránkáře Jana Chábery a obránce Posmyka, kteří hostovali v Mladé Boleslavi z Českých Budějovic. Nováček nejvyšší soutěže nezaplatil Jihočechům podle Smírčí komise ČSLH včas splátku a oba hráči putovali zpět do mužstva Mountfieldu. Chábera poté přestoupil do Sparty, odkud obratem putoval na hostování výměnou za zadáka Stanislava Hudce do Plzně. Jako náhradu za Cháberu získalo vedení Mladé Boleslavi Marka Schwarze.

O příchodu Marka Schwarze čtěte zde.

V Plzni spíše než posilování převažovaly odchody. Ofenzíva Západočechů utrpěla ztrátu v podobě Jakuba Šindela, který začátkem prosince odešel do finského Lahti, či Petra Vampoly, jenž vyslyšel lukrativní nabídku z KHL a dohodl se s Ufou. Z druholigového švýcarského Neuchatelu naopak do západočeské metropole zamířil forvard Pavel Vostřák.

Na poslední chvíli čekal gólman Roman Málek, zda najde se svým agentem nové angažmá poté, co si vyslechl, že s ním plzeňské vedení nepočítá. Jednatřicetiletý gólman se nedočkal a sezónu tak dohraje jako trojka v Plzni, odkud po skončení ligy téměř jistě odejde. Dlouholeté bránkářské jedničky Igora Murína se zbavili ve Zlíně, odkud byl poslán do slovenské extraligy do kádru Zvolena.

Tomáš Horáček, Sport.cz

  2:2 Brno - Třinec 2:2 48. min
20210126T18:00:00+0100
Brno vs. Třinec
Brno vs. Třinec
Brno
Třinec
  3:2 Litvínov - Vítkovice 3:2 dohráno
20210126T17:00:00+0100
Litvínov vs. Vítkovice
Litvínov vs. Vítkovice
Litvínov
Vítkovice
ČT sport 2:0 Plzeň - Karlovy Vary 2:0 dohráno
20210126T17:20:00+0100
Plzeň vs. Karlovy Vary
Plzeň vs. Karlovy Vary
Plzeň
Karlovy Vary

Časová osa: Tipsport extraliga 2020/2021

Hokejová Tipsport Extraliga 2020/21

Již 28. ročník nejvyšší domácí hokejové soutěže je naplánován na 17. září - 7. března. Sezónu hraje 14 týmů, které postupně odehrají 52 kol. Na konci ročníku žádný tým nesestoupí.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..