Rubriky:

Tipsport extraliga

Plzeň podpoří extraligový hokej, za půjčku má klub ručit směnkami

19. června 2009 15:30 - PLZEŇ

Město Plzeň podpoří prostřednictvím společnosti Plzeňská teplárenská, v níž má stoprocentní podíl, místní extraligový hokejový klub, který opustil dlouholetý generální sponzor Lasselsberger. S poskytnutím patnáctimilionové půjčky souhlasili zastupitelé.

Radní coby valná hromada pověřili v pátek teplárnu, aby vyzvala vedení klubu k podpisu smlouvy. Aby hokejisté peníze dostali, musí splnit podmínku města a za půjčku ručit osobními směnkami," řekl ČTK primátor Pavel Rödl (ODS).

Klub se s představenstvem teplárny shodl, že hokejistům bude stačit dlouhodobá půjčka na pět let. "Protože takové obchodní případy jsou trochu netradiční a hokejový klub nemá vlastně žádný majetek, kterým by mohl ručit, tak je navrženo, že by měla být ta půjčka zaručena osobními směnkami. Tam v podstatě nic jiného není, co by mělo nějakou reálnou hodnotu," uvedl primátor.

Připadá mu správné, aby manažeři klubu měli osobní odpovědnost za půjčku. Poté, co zastupitelé doporučili řešení a radní ho schválili, zejména primátor momentálně nese za půjčku největší záruku. "Pokud by druhá strana nechtěla ručit ničím, obávám se, že bych nemohl něco takového schválit," řekl Rödl. Podle jeho informací někteří představitelé klubu o požadavku na ručení majetkem věděli. Reagovali prý tak, že pokud budou ručit osobní směnkou, chtějí mít zajištěné místo ve vedení klubu po dobu ručení. Údajně by se mělo jednat asi o pět lidí z vedení klubu.

Garance již složena kapitánem

Kapitán, generální manažer a zároveň prezident Plzně Martin Straka už složil za klub sedmimilionovou garanci, bez které by se Západočeši nemohli přihlásit do extraligy. Vedení plzeňského klubu odkázalo v souvislosti s podporou města na vyjádření právníka Tomáše Tesaře, který jej zastupuje.

"Podotýkám, není to ještě podepsáno, pouze schváleno. Peníze tedy ještě neputují. Vlastně se rozhodlo jen to, že město Plzeň by za jistých podmínek hokeji půjčilo. Ty podmínky musíme splnit. Pro nás však musí být akceptovatelné," řekl deníku Sport Tesař.

Město má podle něj v připravovaném smluvním vztahu s klubem velmi silnou pozici. "Zajištění půjčky je nadstandardní pro město, potažmo Plzeňskou teplárenskou. Pokud tedy klub nesplatí půjčku, město jej bude držet jako zástavu. Optikou byznysmena město Plzeň může hodně získat. Ale tady se spoléhá na to, že město je veřejnoprávní korporace a má důvod ponechat extraligový klub v Plzni," doplnil Tesař.

Plzeňští hokejisté požádali město o podporu, jinak by po ztrátě generálního partnera měli těžkosti s účastí v dalším ročníku extraligy. Město je odkázalo k jednání s teplárnou. Obě strany se nakonec shodly na částce 15 milionů korun. "Situace klubu nebyla kritická, ale tato injekce samozřejmě pomůže. Protože klub nemá generálního partnera, tato pomoc je samozřejmě velmi na místě," dodal Tesař.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Tipsport extraliga

Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..