V čele extraligy se usadily Sparta, Třinec a Vítkovice

ČESKÁ REPUBLIKA

Hokejisté Sparty, Třince a Vítkovic mají po dvou odehraných kolech nového extraligového ročníku plný počet šesti bodů. Naopak mezi třemi celky, které v obou zápasech prohrály, jsou vedle Vsetína a Českých Budějovic také obhájci titulu ze Slavie.

Sparťanská radost

Vítkovice vyhrály v Budějovicích

K druhému extraligovému vítězství dokráčely hosté díky jednoduchosti a účelnosti. Jihočeši začali první letošní utkání na vlastním ledě hodně rozpačitě. Nebýt bezchybného výkonu brankáře Hudáčka, mohly být Č. Budějovice po šancích Valy, Krayzla a Kaděry hodně smutné. Do první sirény ale šli lepší hosté přece jen díky I. Padělkovi do vedení. Již po 24 vteřinách druhé třetiny rozebrala první vítkovická pětka domácí obranu a Kaděra zvýšil na dvoubrankový rozdíl. Jihočeši poté viditelně přidali, ale přes pozornou obranu hostí Trvaje prakticky neohrozili. Ten musel paradoxně zasahovat jen při dvou šancích Kristka, kdy hráli hosté přesilovku. V závěru druhé dvacetiminutovky se ale dočkali i domácí, když snížil Ondřej. Jejich naděje ale netrvala dlouho, daleko lepší hosté si v poslední dvacetiminutovce dalšími dvěma góly vítězství pojistili.

Vladimír Caldr, trenér Budějovice: "Začali jsme bohužel hrát až za nepříznivého stavu, hosté vyhráli naprosto zaslouženě, nás zklamali zejména starší a zkušenější hráči."

Ladislav Svozil, trenér Vítkovic: "Nehráli jsme na krásu, ale účelně. Zvítězili jsme díky jednoduchosti. Jsem rád, že jsme letošní sezónu začali dvěma vítězstvími.

České Budějovice - Vítkovice 1:4 (0:1, 1:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 39. Ondřej (Kristek) - 17. I. Padělek (Kowalczyk), 22. Kaděra, 43. Hubáček (Irgl), 52. I. Padělek (Vala, Kowalczyk). Rozhodčí: T. Svoboda - Pospíšil, Chytil. Vyloučení: 4:3. Bez využití. Diváci: 3386.
České Budějovice: Hudáček - Babka, Jasečko, R. Suchánek, Jindra, Gýna, Neckář - Sailer, Turek, Bartoš - Bělohlav, Štrba, Rob - Ondřej, Kristek, Šimánek - Květon, Škoda, Hřebejk. Trenéři: Neliba, Caldr.
Vítkovice: Trvaj - Seman, Černošek, Kowalczyk, Pavel Kumstát, Ficenc, Chmelíř - Kaděra, Burger, Krayzel - I. Padělek, Vala, Míka - Irgl, Hubáček, M. Tomášek. Trenéři: Svozil, A. Tomášek.

Pardubice se na vítězství nadřely

Vicemistr jen těžko hledal recept na zarputilého soupeře, vyrovnaný zápas vydřely Pardubice až v samotném závěru. Duhová aréna zažila v první minutě šok, Leška ideálně vysunul po pravé straně Balaštíka, který střelou nad lapačku nedal Svobodovi šanci. Zaskočení domácí se dostali z útlumu až vyrovnávacím gólem Lubiny a rázem viditelně ožili. V krátkém časovém sledu teč Razingera i samostatná akce P. Sýkory skončila na tyči Altrichterovy branky. V závěru první třetiny si hosté, kteří spoléhali na brejky, připravili slibné šance. Střely Weissmanna a Okála však změnu skóre nepřinesly. Dlouhé minuty se mužstva v ofenzivě jen těžko prosazovala, přes úpornou obranu až v polovině utkání Koukal našel na modré čáře volného M. Sýkoru, který dělovkou do levého horního růžku zařídil pro Pardubice vedení.

Hosté výborným presingem si připravili řadu šancí, chyběl jim však větší klid v koncovce. V 39. minutě se blýskla nová útočná akvizice Razingar slalomem zlínskou obranou a gólově zakončeným blafákem. Pardubice ve třetím dějství mohly pojistit vedením při pětiminutové přesilovce, ale Balaštík trestal v oslabení a povzbudil hosty k větší ofenzivní aktivitě. V nervózním závěru plném osobních soubojů šance Dopity či Okála změnu skóre nepřinesly, tečku za vítězným utkáním stanovil P. Sýkora při power-play hostí.

Jiří Seidel, asistent trenéra Pardubic: "Ceníme si tohoto vydřeného vítězství, důležité jsou tři body. Víme, co musíme zlepšovat, kombinace i souhra vázla, myslím si, že jsme zaslouženě vyhráli."

Ernest Bokroš, trenér Zlína: "Jsem spokojen s předvedeným výkonem, Pardubice v domácím prostředím jsou těžkým protivníkem. Škoda našich zbytečných vyloučeních, zejména pětiminutového, mohli jsme utkání více zdramatizovat."

Pardubice - Zlín 4:2 (1:1, 2:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 9. Lubina (J. Kudrna, M. Sýkora), 30. M. Sýkora (Koukal), 39. Razingar (A. Novotný), 60. P. Sýkora (M. Sýkora) - 1. Balaštík (Leška, Hamrlík), 47. Balaštík (Blaťák). Rozhodčí: Kolísek - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 5:5, navíc Hučko (Zlín) 5 min. a do konce. Bez využití. V oslabení 0:1. Diváci: 7124.
Pardubice: A. Svoboda - M. Sýkora, Duben, Čáslava, Zábranský, Podhradský, Pácal, A. Novotný - J. Kudrna, T. Blažek, Lubina - P. Sýkora, Dopita, T. Divíšek - F. Mrázek, Razingar, Pištek - Kolář, Janecký, Koukal. Trenéři: Říha, Seidl.
Zlín: Altrichter - Hamrlík, Blaťák, Macholda, Zubíček, Tesařík, D. Nosek, Vlček, Hučko - Balaštík, Leška, Veselý - Barinka, Vlach, Mokrejš - Okál, M. Čech, Weissmann - Záhorovský, Zagrapan, Jenáček. Trenéři: Bokroš, Stuchlík.

Vary vyhrály v Litvínově

Litvínov totálně vybuchl, hosté rozhodli o zaslouženém tříbodovém zisku v prostředním dějství čtyřmi góly. Domácí hýřili aktivitou jen v úvodu, ale šance při dvou přesilovkách nevedly ke gólu. Skóre otevřel ve 12. min. šikovný Netík a na začátku druhé třetiny zvýšil ze sólového nájezdu Tvrdík. Po ojedinělé chybě karlovarské obrany se sice prosadil Trávníček, jenže litvínovské naděje na příznivý výsledek vzaly záhy za své. Poté totiž přišla branková smršť ze strany hostí, když Severočeši od poloviny utkání zcela odpadli a většinou jen přihlíželi jednoduchým a efektivně zakončeným akcím soupeře. L. Svoboda se trefil dokonce při vlastním oslabení a konečnou podobu výsledku dal svou druhou brankou agilní Netík.

František Výborný, trenér Litvínova: "Čekali jsme vyrovnané utkání, ale propadli jsme na celé čáře. Soupeř nás ztrestal za hrubé taktické výpadky a byl po všech stránkách lepší."

Radim Rulík, asistent trenéra Karlových Varů: "Dokonale nám vyšel reparát za domácí prohru se Spartou. Tým podržel brankář Pejchar, pochvalu si za kolektivní výkon ale zaslouží celé mužstvo."

Litvínov - Karlovy Vary 1:6 (0:1, 1:4, 0:1)
Branky a nahrávky: 26. Trávníček - 12. Netík, 22. Tvrdík (Němčický), 33. Bacul, 37. L. Svoboda (Bednařík), 40. Alinč (V. Polák), 48. Netík (Lipianský). Rozhodčí: Nečas - Čížek, Padevět. Vyloučení: 1:3. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 4200.
Litvínov: Pinc - Martínek, Hranáč, Poživil, Kroupa, Bombic, Klobouček - Trávníček, T. Martinec, Kubinčák - Balázs, Hübl, Žemlička - Kacíř, Rolínek, Prorok - Havel, Říha, Gombár. Trenéři: Výborný, Hynek a Hübl st.
Karlovy Vary: Pejchar - Galvas, F. Ptáček, Rodin, Bauer, Krajíček, Kyvoň - Košťál, Alinč, V. Polák - Bednařík, Tvrdík, L. Svoboda - Němčický, Lipianský, Netík - Petr Kumstát, Bacul, Skuhravý. Trenéři: Hořava, Rulík.

Oceláři otočili utkání s Plzní

Souboj mužstev, které v úvodním kole získaly skalpy ambiciózních protivníků Slavie a Pardubic, přinesl zajímavý hokej. Oceláři sice prohrávali na začátku druhé části rozdílem dvou gólů, ale třemi trefami během šesti minut otočili skóre i nepříznivý vývoj utkání.

Západočechy zdobil rychlý přechod do útoku i přímočarost, navíc hostům ještě vylepšil sebevědomý šťastný gól. Domácí se pokoušeli o střelbu, Barta ovšem zmařil všech 13 jejich pokusů v úvodní části. Krásná kombinace vynesla hostům už 16 vteřin po začátku druhé třetiny ještě výraznější náskok, jenže Pletka dostal Třinecké do zápasu i tempa.

O 55 s později Bartovi proklouzla do sítě rána Jančaříka a v přesilovce už Pavelek střílel rozhodující branku. Hosté nic nevymysleli ani při 68 s trvající početní výhodě dvou hráčů na ledě, naopak bomby Meluzína a Skořepy rozezvučely horní tyčku plzeňské klece. V závěru už byly místo pěkných akcí k vidění jen fauly a protesty, Západočechům nevyšel ani riskantní pokus o power play při přesilovce tři minuty před koncem.

Pavel Marek, trenér Třince: "Pechový gól nás znervóznil, ale ve druhé třetině jsme konečně začali proměňovat šance a hráli soustředěně."

Rostislav Čada, trenér Plzně: "Po našem dobrém vstupu soupeř zvýšil tlak a donutil nás k individuálním chybám. Síly nám ubraly časté tresty."

Třinec - Plzeň 3:2 (0:1, 3:1, 0:0)
Branka a nahrávka: 23. Pletka (R. Král), 24. Jančařík (Skořepa), 29. Pavelek (Janků) - 7. Výborný (Nedoma), 21. Z. Sedlák (J. Straka, Andrašovský). Rozhodčí: Turčan - Hejduk, Křivský. Vyloučení: 6:10. Využití: 1:0. Diváci: 4449.
Třinec: Lakosil - Jan Kudrna, Malinský, Hunkes, Jančařík, F. Štefanka, Žabka - Zadina, R. Král (41. Polanský), Pletka - Janků, Skořepa, Pavelek - Ivan, Melenovský, Meluzín. Trenéři: Marek, Mach.
Plzeň: Barta - Dobroň, Jiří Hanzlík, Nedoma, Vobořil, Cartelli, Výborný - Andrašovský, J. Straka, Z. Sedlák - Dvořák, Krátoška, Matějovský - Vostřák, Hurtaj, Dobrovolný - Bílek, Švík, Důras. Trenéři: Čada, Přerost.

Znojmo naplno bodovalo ve Vsetíně

Premiéra před vlastním publikem Vsetínu nevyšla, tři body si odvezlo Znojmo. V první třetině hráli domácí lépe a s větším nasazením, nedokázali využít ani jednu ze tří nabídnutých přesilovek. Naopak to byli hosté, kteří zužitkovali obě nabídnuté a do šatny posléze odcházeli dokonce s tříbrankovým vedením.

Ve druhé části se vylučovalo ještě víc a téměř nebyl okamžik, kdy by celky hrály v plném počtu. Šťastnější byli Orli a Uram svým druhým gólem v zápase zvýšil na čtyřbrankový rozdíl. Domácí pak hodně dlouho hráli v pěti proti třem, jenže Selingr dokázal pouze nastřelit tyčku výborně chytajícího Duby. Dočkali se až v době, kdy Procházka musel s pětiminutovým trestem za naražení Němce zezadu na hrazení do sprch. Vampola našel Lužu a ten s pomocí teče snížil na 1:4. Snaha o kombinační hokej byla u vsetínských mladíků patrná, ale zkušenější Znojmo prostor před Dubou hlídalo pozorně a dokázalo jednoduše přecházet do útoku. Z urputného závěru plného těsných osobních soubojů a nepřesností už nevzniklo nic.

Zdislav Tabara, trenér Vsetína: "Zápas jasně rozhodly naše nevyužité přesilové hry. Tím se naše koncepce úplně rozsypala. Soupeř byl v tomto ohledu daleko šťastnější."

Milan Skrbek, trenér Znojma: "Přežili jsme první třetinu, hlavně díky Dubcovi v brance. Pak jsme naštěstí proměnili naše přesilovky a zápas dostal zcela jiný rozměr, pochopitelně v náš prospěch."

Vsetín -  Znojmo 1:4 (0:3, 1:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 34. Luža (Vampola) - 11. Ludvík (Erat), 17. Uram (Pucher, Barus), 20. Milan Procházka (Erat), 23. Uram (Havíř, Soudek). Rozhodčí: Venglář - Guth, Rittich. Vyloučení: 10:11, navíc Stantien (Vsetín), Snopek oba 10 min., Milan Procházka (oba Znojmo) 5 min. a do konce. Využití: 1:3. Diváci: 3150.
Vsetín: Biegl - Jaškin, Luža, Kuboš, Vyrůbalík, J. Polák, O. Němec - Hudec, Štraub, Selingr - Dubec, Stantien (22. - 34. R. Hruška), Ambruz - Vampola, Vak, Demel. Trenéři: Tabara, Režnar.
Znojmo: Duba - Soudek, Havíř, Benák, Křetínský, Snopek, Kudělka, Mojžíš - Uram, Barus, P. Pucher - Mikulík, Haman, Rataj - Milan Procházka, Ludvík, Erat - Mareš, Hradecký, Plášek. Trenéři: Pazourek, Kastner, Skrbek.

Havlát zazářil proti Kladnu

Bez větší námahy si Sparta došla pro tři body a usadila se v čele extraligové tabulky. První dva góly dali Pražané v přesilovkách a po pojistce Marka ve druhé dvacetiminutovce už nebylo o co hrát. Takřka pět tisíc diváků svými kousky bavil především skvěle bruslařsky vybavený Havlát, který u tří gólů asistoval, a svůj výkon ještě ozdobil navštívenkou mezi Orctovy betony.

Kladenské mohl ve druhé třetině vrátit do hry Hořava, ale s jeho průnikem si poradil Bříza. Za chvíli si Orcta vychutnal Marek, který si v závěru druhé třetiny ještě stačil vyřizovat účty s hostujícím obráncem V. Čechem. Ve třetí části domácí kouč Hadamczik pustil na led i juniorský útok a během šesti minut se střelci trefili dvakrát na obou stranách.

Alois Hadamczik, trenér Sparty: "Do utkání jsme dobře vstoupili a rozehráli kombinační hokej plný přihrávek a střelby. Havlát se na extraligové podmínky skvěle adaptoval."

Vladimír Evan, asistent trenéra Kladna: "Domácí nic nepodcenili a od začátku diktovali tempo.Výsledek je pro nás ještě přijatelný."

Sparta - Kladno 5:2 (1:0, 2:0, 2:2)
Branky a nahrávky: 6. Srdínko (Havlát, Marek), 24. Kratěna (Broš), 34. Marek (Havlát), 46. Marek (Havlát, Ton), 51. Havlát (Šrek) - 48. Kysela (Jankových), 52. Pazourek (Jankových, Kysela). Rozhodčí: Rejthar - Pešek, Šátava. Vyloučení: 7:10. Využití: 3:0. Diváci: 4650.
Sparta Praha: Bříza - L. Procházka, Srdínko, Richter, Řezníček, Jan Hanzlík, Šrek - Havlát, Marek, Ton - Kratěna, Broš, Špilár - Paroulek (32. Jakeš), Šimíček, Tomajko - Vondráček, od 46. min. navíc Hromas a J. Šindel. Trenéři: Hadamczik, Konečný.
Kladno: Orct - Kruliš, Malena, Zeman, J. Dlouhý, V. Čech, Kasík - Kalla, Gardoň, Klimt - M. Havel, J. Štefanka, M. Hořava - Kysela, Pazourek, Jankových - Bílek, Horna. Trenéři: Müller, Evan.