Liberec uctil památku Kábrta

Před pátečním zápasem české extraligy mezi Libercem a Zlínem nezapomněli domácí na svého zesnulého spoluhráče Pavla Kábrta a minutou ticha uctili jeho památku. Samotný zápas ale liberečtí hokejisté prohráli 1:2, když jedinou branku domácích vstřelil slovenský reprezentant Radoslav Kropáč. Zlínské vítězství zařídil dvěma góly Jaroslav Balaštík.

Hokejisté Liberce uctili smrt spoluhráče Pavla Kábrta minutou ticha

Ani ve čtvrtém kole nepoznaly hokejové celky Sparty a Třince hořkost porážky. Pražané zvítězili na ledě dosud stoprocentně neúspěšných Českých Budějovic 4:3, Moravané doma zdolali nováčka z Kladna jen o málo přesvědčivěji 4:2. Nulovou bilancí se vedle Jihočechů se 'pyšní' i Vsetín, který čtvrtou prohru utrpěl doma od Karlových Varů.

Hra kočky s myší

Třinečtí hokejisté i po čtvrtém kole extraligy drží stoprocentní bilanci. Se skvělou formou Ocelářů se seznámil nováček z Kladna, které mohlo jen brankáři Orctovi děkovat, že ze severu Moravy neodjelo s potupným debaklem. Úvodní tři šance domácí nevyužili, ale Orcta v první části zasypali 18 střeleckými pokusy. Z nich trochu záhadně Bordowski a pohotovým zakončením sóla v přesilovce Janků dali Ocelářům uklidňující náskok.

Kladno jednoduše nestačilo, jednu z mála šancí promarnil Gardoň. Hosté omezili útočné výpady na minimum, navíc při přesilovce zapomněli na Pavelka se Skořepou, proti nimž už chvílemi čarující Orct neměl naději. Do závěrečné části nasadili Kladenští do branky náhradníka Pospíšila, který už nemusel odolávat takovému náporu. Hostům se podařilo překonat i dlouho se nudícího Lakosila, ovšem Zadina jim definitivně sebral naději na úspěch. Za čtyřicet minut výborného hokeje si domácí výhru zasloužili.

Pavel Marek, trenér Třince: "Hráli jsme na čtyři útoky kvůli nabitému programu, ale byli jsme v tempu. Jen škoda horší koncovky."

Zdeněk Müller, trenér Kladna: "Třinec vyhrál zcela zaslouženě, protože nás dostal pod obrovský tlak. Šetřil jsem pak Orctovy síly."

Třinec - Kladno 4:2 (2:0, 1:0, 1:2)
Branky a nahrávky: 12. Bordowski (Malinský), 14. Janků (Skořepa, Jančařík), 40. Skořepa (Pavelek), 55. Zadina (Melenovský, Malinský) - 44. Horna, 58. Kalla (Malena, Kruliš). Rozhodčí: Minář - Hejduk, Křivský. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 3973.
Třinec: Lakosil - Jiří Kudrna, Malinský, Hunkes, Jančařík, F. Štefanka, Žabka, Houdek, 36. - 37. navíc R. Procházka - Zadina, Melenovský, Pletka - Janků, Skořepa, Pavelek - Bordowski, Polanský, Zbořil - Ivan, Meluzín. Trenéři: Marek a Mach.
Kladno: Orct (41. J. Pospíšil) - Kruliš, Malena, Zeman, Dlouhý, V. Čech, Kasík, od 22. minuty navíc P. Hořava - J. Štefanka, Gardoň, Klimt - Bílek, Kalla, M. Hořava - Kysela, Pazourek, Jankových - od 29. minuty navíc Hlusička, Frolík, Horna. Trenéři: Müller, Evan a Tatíček.

Litvínov slavil první vítězství

Litvínov chtěl před svými diváky napravit dojem z nevydařeného úvodního domácího utkání s Karlovými Vary. V zápase s Plzní, který mnoho hokejové krásy nepobral, se mu to povedlo i s bonusem v podobě prvního vítězství v sezóně. V první třetině byly využity obě přesilovky. Nejprve potrestal Balázsovo vyloučení plzeňský Dobroň, na druhé straně se v početní převaze trefil další bek Martínek.

Do druhé části vstoupili lépe domácí, do vedení je poslal přesnou ranou Prorok. Na dvoubrankový rozdíl mohl po ideálním vysunutí Martínka zvýšit kapitán Žemlička, ale Bartu nepřekonal. To se podařilo až Trávníčkovi, který využili chybu hostů v rozehrávce a v oslabení nájezd proměnil.

Pavel Hynek, asistent trenéra Litvínova: "Jsem rád za reparát po zápase s Vary. Hráči hráli jako tým s dobrým nasazením a bojovností."

Rostislav Čada, trenér Plzně: "Po první třetině se hra otevřela a získala na agresivitě. Soupeř ale po dvou našich chybách dal góly. Mrzí nás ztráta Nedomy, který si zranil rameno."

Litvínov - Plzeň 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 18. Martínek (Hranáč), 23. Poživil (Prorok, Havel), 50. Trávníček - 10. Dobroň (Vostřák, Dvořák). Rozhodčí: Souček - Kareš, Bláha. Vyloučení: 6:4. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 3855.
Litvínov: Pinc - Martínek, Hranáč, Poživil, Kroupa, Bombic, Ťupa, Rebolj, Klobouček -Balázs, V. Hübl, Žemlička Prorok, Rolínek, Havel - Trávníček, T. Martinec, Kubinčák - Kašpar, Petružálek, Gombár. Trenéři: Výborný, Hynek a J. Hübl.
Plzeň: Barta - Dobroň, Jiří Hanzlík, Nedoma, Vobořil, Cartelli, Výborný - Dvořák, J. Straka, Z. Sedlák - Dobrovolný, Krátoška, Matějovský - Vostřák, Hurtaj, D. Pospíšil - Bílek, Švík, od navíc 21. Adamský, od 41. navíc Důras. Trenéři: Čada a Přerost.

Vsetín opět bez bodu

Už po 67 vteřinách využil hrubku Rodina domácí Selingr, ale bojovní hosté ještě v první třetině vyrovnali zásluhou Svobodovy rány k Bieglově tyčce. Zápas nabral pořádné tempo až ve druhé dvacetiminutovce, ale Vsetínským se v ní vymstilo neproměňování šancí.

Dorážka Vaka skončila vedle a stejně dopadl i samostatný nájezd Demela, Ambruz zase zblízka nepřehodil ležícího gólmana Energie Sáblíka. Krátce před koncem třetiny tak logicky přišel trest. Za brankou se uvolnil karlovarský Alinč a jeho přihrávku napálil Tvrdík mezi Bieglovy betony. Zkoprnělá obrana domácích vyrobila chybu i na začátku třetí části, kdy nechala Skuhravého úspěšně doklepnout ránu Netíka. To už se nelíbilo ani věrným divákům, kteří hokejový projev Vsetína ohodnotili pískotem. Až poté se Vsetínští probrali a Demelovu akci zužitkoval Stantien. Bodu se ale domácí nedočkali ani při power play.

Zdislav Tabara, trenér Vsetína: "Od začátku sezóny se potýkáme s koncovkou. Vary dnes dobře bránily střední pásmo a nikdo na sebe nechce vzít finální odpovědnost."

Miloslav Hořava, trenér Karlových Varů: "Zápas byl od začátku nervózní. Nakonec jsme byli ovšem šťastnější a hlavně díky přesnějšímu zakončování."

Vsetín -Karlovy Vary 2:3 (1:1, 0:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 2. Selingr, 55. Stantien (Demel) - 12. L. Svoboda (Skuhravý, Němčický), 39. Tvrdík (Alinč), 45. Skuhravý (Netík, Krajíček). Rozhodčí: Rejthar - Pešek, Pouzar. Vyloučení: 7:7, navíc Bauer (Karlovy Vary) 10 min. Bez využití. Diváci: 2980.
Vsetín: Biegl - Jaškin, Luža, Kuboš, Vyrůbalík, Polák, Němec - Hudec, Štraub, Selingr - Dubec, Stantien, Ambruz - Hašek, Vak, Demel, od 44. navcí Sochor, R. Hruška, Vampola. Trenéři: Tabara a Režnar.
Karlovy Vary: Sáblík - Galvas, F. Ptáček, Rodin, Bauer, Krajíček, Vantroba, D. Hájek - Němčický, L. Svoboda, Skuhravý - Tvrdík, Alinč, Petr Kumstát - Kraus, Netík, Pavliš - Bacul, Bednařík, V. Polák. Trenéři: Hořava a Rulík.

Koncert Michala Broše

Domácí začali proti favoritovi nebojácně. Zkušenější sparťané šli přesto Špilárem do vedení. Viditelně nabuzení Jihočeši však krátce poté zužitkovali první přesilovou hru a o dvě minuty později šli při dvojnásobné početní výhodě dokonce do vedení.

Závěr první třetiny patřil herně hostům, ale Procházku, Broše i Havláta Hudáček vychytal. Po první přestávce měli Pražané dvakrát po sobě výhodu přesilové hry, ale gólman Hudáček v té době své mužstvo výrazně podržel. Chyby domácích obránců přesto dokázal k otočení stavu v závěru druhého dějství dvakrát využít přesnými ranami agilní Broš. Navíc si Pražané pojistili náskok na začátku třetí třetiny, kdy se po akci Tona trefil Marek a pak si už čtvrtou výhru v sezóně hlídali a nepřipravil je o ni ani snižující Bělohlav.

Vladimír Caldr, trenér Č. Budějovic: "Nedokázali jsme udržet celý zápas v koncentraci. Jen snaha dnes nestačila."

Alois Hadamczik, trenér Sparty: "Bylo to oboustranně kvalitní utkání, vyhráli jsme zaslouženě. Hráči byli celý zápas v pohybu."

Č. Budějovice - Sparta 3:4 (2:1, 0:2, 1:1)
Branky a nahrávky: 11. Turek (Babka), 13. Šimánek (Rob), 59. Bělohlav (Sailer) - 8. Špilár (Broš, Řezníček), 36. Broš (Kratěna, Špilár), 39. Broš (Kratěna), 43. Marek (Ton). Rozhodčí: Šindler - Čížek, Padevět. Vyloučení: 9:7, Jasečko (Budějovice), Bříza (Sparta) oba 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 3689.
České Budějovice: Hudáček - Jasečko, Neckář, Suchánek, Jindra, Gýna, Babka - Štrba, Turek, Bartoš - Hřebejk, Bělohlav, Rob - Ondřej, Kristek, Šimánek - Sailer, Škoda, Květoň - D. Nedorost. Trenéři: Neliba a Caldr.
Sparta Praha: Bříza - L. Procházka, Srdínko, Richter, Řezníček, Jan Hanzlík, Šrek, Výtisk - Havlát, Marek, Ton - Kratěna, Broš, Špilar - Paroulek, Šimíček, Tomajko - Jakeš, Vondráček, Šindel. Trenéři: Hadamczik a Konečný.

Rozloučení s odchovancem Kábrtem

V úvodu utkání Duhová aréna oněměla a všichni přítomní uctili minutou ticha památku tragicky zesnulého odchovance pardubického hokeje Pavla Kábrta, jehož jména pak jižní tribuna dlouho skandovala. Znojmo mělo lepší vstup do všech třetin, ale střelecky se neprosadilo, a přestože častěji zaměstnávalo domácího brankáře Svobodu, efektivněji si vedli domácí. Ti se dostali do hry po vedoucí brance, a přestože pak hosté srovnali skóre, měli domácí stále navrch a gól z hole Mudrocha byla signálem k brankovým hodům ve druhé třetině.

Kuriózní byla třetí branka při které Kolářovu střelu Duba neudržel před brankovou čárou a pardubický útočník stačil objet hostující 'klec' a za zády znojemského gólmana zasunul puk. Ve 33. minutě vedli domácí již čtyřbrankovým rozdílem. Znojmo pak využilo slabší chvilky domácích a dvěma brankami se dostalo na dvoubrankový rozdíl. Donutilo pardubické trenéry k oddechovému času a krátce na to inkasovalo po šesté.

Tento gól pardubický celek znovu vrátil do pohody, a přestože se hosté i nadále snažili otevřenou hru, k ničemu vážnějšímu se nedostali. Domácí v pohodě udrželi bezpečný náskok a potvrdili, že proti Znojmu se jim daří. V domácím celku se třemi asistencemi blýskl Blažek.

Jiří Seidl, asistent trenéra Pardubic: "Vyrovnaná byla úvodní třetina, v druhé jsme zpřesnili kombinaci a vytvořili si klíčový náskok."

Milan Skrbek, asistent trenéra Znojma: "Nezačali jsme úplně špatně, ale soupeř využil přečíslení a trestal naše chyby. Na zvrat jsme již neměli."

Pardubice - Znojmo 6:3 (2:1, 3:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 7. J. Kudrna (T. Blažek), 17. Mudroch (T. Blažek), 26. Kolář (Dopita), 28. Razingar (T. Blažek, J. Kudrna), 33. F. Mrázek (Pištek), 51. Čáslava (Pácal, Janecký) - 12. Uram, 35. Barus (Pucher, Uram), 51. Kudělka (Mareš). Rozhodčí: Nečas - Tošenovjan, Chytil. Vyloučení: 3:5. Využití: 2:0. Diváci: 7650.
Pardubice: A. Svoboda - M. Sýkora, Mudroch, Čáslava, Pácal, A. Novotný, Duben, Podhradský - J. Kudrna, T. Blažek, Razingar - P. Sýkora, T. Divíšek, Janecký - F. Mrázek, Dopita, Pištek - Kolář, Koukal, Průcha. Trenéři: Říha a Seidl.
Znojmo: Duba - Soudek, Havíř, Benák, Křetínský, Snopek, Kudělka, Mojžíš, Němeček - Barus, Pucher, Uram, - Mikulík, Ludvík, Erat - Pardavý, Haman, Rataj - Beroun, Hradecký, Mareš. Trenéři: Pazourek, Skrbek a Kastner.

Zápas rozhodl Balaštík

Dvěma góly nejlepšího hráče zápasu Balaštíka Zlín rozhodl o těsné výhře. Hosté přečkali hlavně díky výtečnému Altrichterovi bez úhony několik šancí domácích a v závěru první části nekompromisně udeřili, když Balaštík v početní výhodě pohotově doklepl Leškovu střelu. Stejná dvojice se ve 27. min. postarala rovněž v přesilovce o zvýšení zlínského náskoku.

Liberečtí však nepadli do kolen, přidali na bojovnosti a jejich úsilí po snížení stavu dovršil Kropáč povedeným sólem při vlastním oslabení. Liberecký nápor ve třetím dějství narážel na zformovanou soupeřovu defenzívu. Jiruš ve 47. min. trefil tyčku a hosté se potom ubránili i při více než půlminutovém oslabení tři proti pěti. Severočechy o závěrečný tlak připravilo Hájkovo pětiminutové vyloučení, dohrávalo se ve vypjaté atmosféře.

Josef Jandač (Liberec): "Zápas byl pro nás kvůli známým okolnostem těžký. V první třetině se hrálo více na jistotu, od druhé jsme si vytvářeli tlak. Kropáč a Novák nedali velké šance, soupeř dobře bránil, přesto se nám podařilo vstřelit kontaktní gól na 1:2. V úvodu třetí třetiny Kropáč bohužel neproměnil své další sólo a potom jsme také špatně sehráli přesilovku pět na tři. V přesilovkách se nám v předchozích zápasech dařilo, dnes jsme paradoxně skórovali pouze v oslabení a z přesilovek naopak střílel góly soupeř. Pětiminutové vyloučení v závěru nás potom nepustilo do tlaku. Ta situace byla velmi kuriózní a pro mě nepochopitelná, protože hlavní rozhodčí vyloučil našeho hráče za zákrok, který zřejmě vůbec neviděl. Pískal na popud čárového rozhodčího a ani jeden z nich nevěděl, který náš hráč má být vyloučen. Nejprve určili Jiruše, který v té chvíli vůbec nebyl na ledě. Když jsme protestovali, rozhodčí poslal vzkaz po kapitánovi, ať se viník sám přizná. Rozhodli jsme se tedy, že se jakoby přizná Hájek, který už stejně nehrál..."

Jaroslav Stuchlík (Zlín): "Jsem spokojen, jak jsme utkání zvládli po taktické stránce. Dostali jsme se do dvougólového vedení, ale na konci druhé třetiny jsme domácím školáckou chybou umožnili dostat se na kontakt. Ve třetí třetině hrál Liberec aktivně, tlačil nás, důležité bylo, že jsme přežili oslabení tří proti pěti. V závěru se už víc diskutovalo než hrálo, což nám vyhovovalo."

Liberec - Zlín 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 39. Kropáč - 19. Balaštík (Leška), 27. Balaštík. Rozhodčí: Svoboda - Cambal, Unzeitig. Vyloučení: 5:4, navíc M. Hájek (Liberec) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 3590.
Liberec: O. Svoboda - J. Nedvěd, J. Moravec, Jiruš, Šmíd, Holub, Čakajík, Krstev - Kropáč, M. Straka, Korhoň - Rozsíval, Plodek, S. Procházka - V. Novák, Kašpařík, Musil - Verčík, Pabiška, M. Hájek. Trenéři: Jandač, Dvořák a Nedvěd st.
Zlín: Altrichter - Hamrlík, Blaťák, Macholda, Zubíček, Tesařík, D. Nosek - Balaštík, Leška, Veselý - Barinka, Vlach, Mokrejš - Okál, Jenáček, Weissmann. Trenéři: Bokroš a Stuchlík.

Dva body zajistil Kaděra

Po 2 minutách a 28 vteřinách prodloužení ujel Kaděra slávistické obraně a rozhodl o zisku druhého bodu pro hosty, jejichž brankář Trvaj byl největší překážkou domácí touhy po prvním vítězství v sezóně.  Zejména Martinec a Sup na něm opakovaně ztroskotali.

Pražanům scházel větší důraz v koncovce a teprve Tomicova dorážka po závaru před brankou přinesla gól. V té chvíli už ale měli hosté dvoubrankový náskok, který obstarala agilní dvojice Kaděra, Burger. Vyrovnat se povedlo patnáct minut před koncem třetí části po Beránkově pasu obránci Kuntošovi, jenže poslední slovo patřilo Vítkovicím.

Jiří Kalous, asistent trenéra Slavie: "Nepovedl se nám začátek utkání, navíc se stále moc nadřeme na góly, a to se těžko vítězí."

Aleš Tomášek, asistent trenéra Vítkovic: "Dařilo se nám vycházet z dobré obrany a hrát na brejky, přesto Slavia smazala dvougólové manko. V prodloužení jsme si ale sáhli na dno sil a získal ještě bod navíc."

Slavia - Vítkovice 2:3 PP (0:1, 1:1, 1:0 - 0:1)
Branky a nahrávky: 33. Tomica (Kuntoš), 45. Kuntoš (J. Beránek) - 5. Kaděra (Burger), 28. Burger (Krayzel, Černošek), 63. Kaděra (Krayzel). Rozhodčí: Turčan - Kalivoda, Charvát. Vyloučení: 6:7, M. Tomášek (Vítkovice) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 2557.
Slavia Praha: Málek - J. Novák, Staněk (21. Pojkar), Kolařík, Droppa, Kuntoš, Graňák - Čermák, P. Martinec, Sup - Chrenko, J. Beránek, Antoš - Klepiš, Fadrný, Tomica - Jaroš, M. Kopecký, R. Dlouhý - od 24. navíc D. Hruška. Trenéři: Růžička, Weissmann a Kalous.
Vítkovice: Trvaj - Seman, Černošek, Kowalczyk, Zápotočný, Ficenc, Chmelíř - Kaděra, Burger, Krayzel - I. Padělek, Vala, Míka - Irgl, Hubáček, M. Tomášek (11.- 20. A. Padělek). Trenéři: Svozil a A. Tomášek.