Plzeň vyhrála popáté za sebou, dnes v Českých Budějovicích 3:1

28. Dobrovolný 0:2
32. Tvrdík 0:3
37. Sailer 1:3

18. října 2009 21:03 - ČESKÉ BUDĚJOVICE

Hokejisté Plzně zvítězili v 17. kole extraligy na ledě Českých Budějovic 3:1 a připsali si páté vítězství po sobě. Mountfield naopak ztratil již šesté z posledních sedmi utkání. Naposledy se Plzeň radovala z výhry na jihu Čech na konci listopadu 2006.

Hosté se dvěma Kanaďany v sestavě a hrajícím manažerem Strakou přilákali do hlediště Budvar Arény velmi slušnou návštěvu a diváci se rozhodně nenudili. K jejich malé radosti byl ale mnohem více zaměstnaným brankářem domácí Kovář, jenž často se štěstím zastavoval rychlé protiútoky a pohledné kombinace Plzeňanů. Zatleskat mohli diváci i budějovickému Hudcovi, jenž při jízdě podél pravého mantinelu oklamal tři protihráče a zpětnou přihrávkou našel mezi kruhy Vydareného, ten však mířil pouze do brankáře Salfického.

V osmé minutě hostující Vampola zakončil svůj průnik ostrou střelou a puk zalehl Kovář až na brankové čáře. O dvě minuty později domácí gólman vyrazil Heřmanovu ránu, ale na dorážku Adamského už nedosáhl. Západočeši mohli zvýšit vedení při trestu Poživila, kdy dokonale rozebrali bránící čtveřici domácích, ale Bomersback ani Vlasák se zblízka netrefili. Při hře čtyři na čtyři beci Českých Budějovic nedovoleně srazili Scofielda, při nařízeném trestném střílení ale Jan Kovář proti svému bratrovi Jakubovi v brance soupeře neuspěl.

Brzy po první pauze si najel do volného prostoru Benda, ale jeho střelu z přihrávky Dvořáka bravurně zneškodnil Kovář. Ke střelbě se dostali také domácí Melichárek a Gulaš, potom jeli Sailer se Šimánkem na jediného bránce hostí, jenže Šimánek zblízka přehodil plzeňskou klec. Na druhé straně slavil úspěch jednoduchý způsob hry Západočechů, jejichž druhý gól dal od modré čáry Dobrovolný a třetí přidal šikovnou tečí Vampolovy polostřely Tvrdík.

Náskok Plzně se zrodil v rozpětí čtyř minut, Jihočeši byli v této fázi hry jako opaření a počínali si naprosto bezradně. Neprobudila je ani 37 vteřin trvající přesilovka pět na tři, při dobíhajícím trestu Matějovského ale přeci jen korigovali; podél ležícího Salfického zametl puk do branky Sailer. Navíc už se Jihočeši nezmohli, naopak krátce před druhou sirénou plzeňský Modrý trefil tyčku.

Do třetího dějství vyrukovali Jihočeši v promíchaném složení, hosté však měli vývoj utkání nadále pod kontrolou a vytvářeli si další brankové příležitosti, v nichž byli hodně vidět Kanaďané Bomersback se Scofieldem. Domácí se místo očekávaného tlaku nechávali lacino vylučovat, při trestu Šimánka nastřelil Kracík tyčku. V závěrečných pěti minutách se Tlačilovi svěřenci usadili v útočném pásmu, nebyli však dostatečně důrazní na to, aby dokázali alespoň snížit.

HC Mountfield České Budějovice - HC Plzeň 1929 1:3 (0:1, 1:2, 0:0)
Branky a nahrávky: 37. Sailer (Vydarený, Gulaš) - 10. Adamský (M. Heřman, Benda), 28. Dobrovolný (Kracík, Vampola), 32. Tvrdík (Vampola, Benák). Rozhodčí: Jebavý, Kubeš - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 6:8. Využití: 1:0. Diváci: 5208.
České Budějovice: Jakub Kovář - L. Poživil, Vydarený, Snopek, Melichar, Macháček, Gřegořek, Jank - Kotrla, Mertl, Veselý - M. Hudec, Mikeska, Melichárek - Gulaš, Vak, Hřebejk - L. Květoň, Šimánek, Sailer. Trenéři: Tlačil, Kupka a Gula.
Plzeň: Salfický - Jeřábek, Modrý, Benák, Jiří Hanzlík, Dresler, Mezei, Benda, Dobrovolný - Bomersback, M. Straka, Vlasák - Vampola, Kracík, Matějovský - Scofield, Jan Kovář, Tvrdík - Adamský, M. Heřman, Dvořák. Trenéři: Jelínek, Razým a Pejchar.

Časová osa: Tipsport extraliga