Rubriky:

Tipsport extraliga

Rozměry českobudějovické Budvar arény neodpovídají pravidlům IIHF

12. ledna 2010 15:06 - ČESKÉ BUDĚJOVICE

Rozměry českobudějovické Budvar arény neodpovídají pravidlům mezinárodní hokejové federace (IIHF). Deníku Právo to potvrdil generální sekretář Českého svazu ledního hokeje Martin Urban. Znamená, že se v ní nemohou hrát vrcholné turnaje, které mezinárodní federace zastřešuje, což jsou například mistrovství světa všech kategorií.

 

www.hokejcb.cz

Na nesoulad rozměrů haly s pravidly IIHF upozornil Právo jeden z čtenářů s tím, že ledová plocha má být dlouhá v rozmezí 60 až 61 metrů a široká 29 až 30 metrů. Ta českobudějovická je pouhých 58 metrů na délku a 28 metrů na šířku. To, že rozměry jsou skutečně takové, potvrzuje webová stránka Budvar arény. Budějovická lední plocha svým atypickým tvarem neodpovídá ani  velikosti hřišť v severoamerické NHL, pro něž platí minimální rozměry 60 x 26 metrů.

Pověst jednoho z nejmodernějších českých zimních stadiónů utrpěla zbytečně výrazný šrám, neboť pokud investice, která spolkla z městské pokladny během necelých deseti let kolem 420 miliónů korun, nesplňuje parametry mezinárodní hokejové federace, je to více než smutné. Někteří hokejoví experti sice tvrdí, že v budoucnosti (zřejmě již v roce 2012), se budou rozměry stanovené IIHF sbližovat s těmi v NHL, ale ani to problém budějovického zimního stadiónu nevyřeší.

Na obhajobu města, které bylo investorem rozsáhlé rekonstrukce v letech 2001  - 2002 a vynaložilo na  obnovu hokejového stánku přes 360 miliónů korun a následně další desítky na přestavbu samotné ledové plochy a chlazení,  je třeba uvést, že i další české a moravské extraligové týmy hrají na hřištích, která pravidlům IIHF neodpovídají a využívají možných výjimek, neboť velikostí reflektují zmíněné minimálním požadavkům NHL. Většina z nich se ale dá po jednoduchých úpravách rozšířit či prodloužit. To bohužel není případ Budvar arény.

„Samozřejmě, že mě to mrzí. Vždyť jsem byl v zastupitelstvu, když se rekonstrukce schvalovala a na řada řadu nedostatků jsem marně upozorňoval. Navíc se nyní ukazuje, že jsme nedokázali ani zajistit rozměr hřiště odpovídající pravidlům IIHF a mezinárodní federace moderní Budvar arénu nebude brát z hlediska možných atraktivních zápasů v úvahu,“ konstatoval zastupitel Lumír Mraček (SNK-ED).

Náměstek primátora František Jelen (ODS) připustil, že jde o nepříjemnou záležitost. „Informace, kterou Právo získalo, mne nepříjemně zaskočila, neboť rekonstrukce obou ledových ploch proběhla v minulých dvou letech. Nicméně podle informací generálního sekretáře hokejového svazu, který je zároveň  členem technické sekce IIHF se na pořádání mezinárodních akcí pod hlavičkou IIHF běžně udělují výjimky, čehož je důkazem odehraná EHL na našem stadionu,“ uvedl Jelen.

Dodal, že se však ztotožňuje s názorem, že původní projekt z přelomu tisíciletí na rekonstrukci haly měl na  požadavek šedesátimetrové délky hrací plochy reagovat. „Pokud by bylo nutné po roce 2012 plochu prodloužit, domnívám se, že by to bylo za současné podoby haly velmi obtížné,“ uzavřel náměstek.

Vladimír Vácha, Právo

Zrušit


Časová osa: Tipsport extraliga

Filtr článků - Tipsport extraliga


Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..