Tipsport extraliga

Hadamczik: Slavia se na gólmany nemůže vymlouvat

7. dubna 2010 07:33

Před rokem se trenér Vítkovic Alois Hadamczik oblékl na rozhodující zápas čtvrtfinále proti Slavii slavnostně do saka a jeho tým prohrál. Na letošní sedmé čtvrtfinále se Spartou tedy zkusil sportovní bundu a uspěl. Jenže stejně oblečen zažil v pondělí na Slavii porážku, takže na řadu přišlo opět sako. A to se díky výhře Vítkovic v O2 Areně 4:3 protentokrát zbavilo pověsti prokletého kusu oděvu.

Pondělní bundu jste vyměnil zase za sako. Z pověrčivosti?

Ano, to musím přiznat. Dokud se vyhrává v bundě, tak zůstávám v bundě. V pondělí  se ale prohrálo, a i když mě diváci vyzývali bundu nesundat (fanoušci Vítkovic ukázali transparent s nápisem "Lojzo, tu bundu si nesvlíkej", pozn. autora), tak jsem udělal změnu.

Jak jste nabudil Jakuba Štěpánka po tom předchozím nepovedeném zápase?

Ničím, dal jsem mu pokoj. Bavili jsme se o tom, ale například ten druhý gól nebyl jeho. On i v prvním zápase chytal dobře, ale tentokrát měl stabilní výkon už od první minuty.

V předchozím utkání také často chybovali vaši obránci, lišila se nějak jejich příprava na druhý zápas v Praze?

Další příprava už nebyla o Slavii, ale byla o morálce, vůli, nasazení, o tom, jak dát do zápasu více než sto procent.

Také jste si asi už více navykli na místní užší kluziště?

Na to se nedá moc vymlouvat, přece jen jsme tu hráli už v základní části. A jedno utkání vyhráli. My jsme si zkrátka věřili, že jedno utkání v Praze vyhrajeme.

Nečekal jste přece jen už na prodloužení, do konce zápasu moc nezbývalo?

Samozřejmě, protože času už moc nebylo. Ale při koučování v závěru se míchají formace, a to nám například přineslo štěstí. Po druhé třetině přišel místo Vrány do Štefankova útoku Hruška a za důvěru se odvděčil důležitým gólem.

Ve třetí třetině jste ale byli hodně pod tlakem, byly nakonec rozhodujícím faktorem výkony brankářů?

To bych neřekl. Slavia se na gólmany nemůže vymlouvat. My jsme ve třetí třetině napadali ve dvou, ve třech, chtěli jsme otevřít hru... Ale Slavia měla během pár minut několik šancí, a kdyby některé proměnila, tak jsme to asi neotočili. Jenže ty šance nedali, tak se nemohou vymlouvat na gólmana.

Jak moc důležitý je podle vás v play-off brankář?

Řeknu vám, jak moc je důležitý. Když měly Pardubice v brance Haška, tak vyhrály titul. Druhý rok ho neměly a hrály o záchranu. Gólman je v hokeji hrozně důležitý a já se o tom přesvědčil na vlastní kůži v klubech i na mistrovství světa.

V loňské sezóně jste byli ve stejné situaci, vedli jste nad Slavií 3:1 na zápasy, ale nakonec prohráli čtvrtfinále. Co bude potřeba udělat letos jinak?

Myslím si, že i loni jsme hráli výborně, ale pokazili jsme si to neproměňováním šancí... Ale to už je pryč, tahle situace je dávno za námi.

Fanoušci Vítkovic už asi berou sérii za hotovou, nebojíte se, že by hráče mohla v dalším zápase strhnout domácí atmosféra?

To ne. Myslím, že mužstvo je morálně silné a hráči nelétají v nebesích. Ještě to bude těžké, protože musíme jednou vyhrát. Ale jsme rádi, že to máme rozehrané tak, že máme možnost to zvládnout doma.