Finále může začít! Vítkovice vyřadily Slavii a o titul si to rozdají s Pardubicemi

OSTRAVA

Druhým finalistou hokejové O2 extraligy se po osmi letech staly Vítkovice. Ty v pátém semifinálovém utkání porazily před vlastním publikem Slavii 3:1 a sérii tak celkově vyhrály 4:1 na zápasy. Svěřenci kouče Aloise Hadamczika si o titul zahrají s Pardubicemi, které přešly přes Liberec. Pražané se i přes vypadnutí můžou radovat ze zisku bronzových medailí.

Vítkovičtí hokejisté se radují z úvodního gólu ve slávistické síti, který znamenal první krok k postupu do finále.

S Robertem Slipčenkem v brance nastoupila Slavia do pátého semifinálového zápasu proti Vítkovicím. V úvodu se ale měl co ohánět spíše jeho protějšek Jakub Štěpánek. Zvlášť v šesté minutě, kdy se před něj protáhl Havel. Ten ale nejenže gólmana neprostřelil, z protiútoku navíc Pražané inkasovali. Vůbec první střelu domácích na branku přetavil v gól Ujčík, a tak se Ostravanům poprvé v sérii podařilo vstřelit úvodní gól.

Slávisté tradičně nejvíce hrozili svou elitní formací, ve 14. minutě byl právě její centr Červenka blízko srovnání, v oslabení ale pálil z mezikruží těsně vedle pravé tyče. O dvě minuty později si pak kapitán sešívaných vylámal zuby na Štěpánkovi.

Už po čtyřiceti vteřinách hry ve druhé části zůstal zcela sám před Štěpánkem Červenka, nastřelil ale jen gólmanův beton. Sešívaní byli i nadále aktivnější, Růžička nejprve pálil o kousek mimo, stejně se záhy vedlo i Havlovi. Do permanentního tlaku se ale Růžičkovi svěřenci vinou častých vyloučení nedostávali.

Vítkovice se ke slovu dostaly až v závěru prostřední třetiny, k navýšení náskoku jim to ale stačilo. Nejprve sice Kvapilovu střelu na lapačku Slipčenko zneškodnil, v následné přesilovce ale našel Ujčík volného Stehlíka, jenž střelou k levé tyči zvýšil na 2:0. Domácí pak při Jelínkově zakončení podržel Štěpánek, a tak šli Ostravané do kabin s dvougólovým náskokem.

Postup stvrdil Ujčík

<span>Ve 45. minutě se dostal k zakončení agilní Červenka, stejně jako v předchozích případech ztroskotal na vynikajícím Štěpánkovi. O minutu později hráli Pražané přesilovku, Kadlec nahazoval puk od modré a Červenka jemnou tečí odčaroval Štěpánkovo kouzlo – 1:2.</span>

<span>Jenže ve 47. minutě putovali na trestnou lavici Havel a Červenka, a domácí hráli minutu a padesát vteřin dlouhou dvojnásobnou přesilovku. Sešívaní se ale s vypětím všech sil ubránili a dál se hnali za vyrovnávací trefou. V 51. minutě po Rothově puklici poskakoval kotouč v brankovišti, ostravští zadáci jej až v poslední chvíli odpálili do bezpečí.</span>

<span>V době sílícího tlaku Pražanů ale přišel vítkovický úder. Krenželokovu střelu vyrazil Slipčenko k Ujčíkovi, který druhým gólem v zápase nasměroval domácí do finále, na které osm let marně čekali. Slavia i přes vypadnutí slaví zisk bronzových medailí. </span>

<span><table border="0" cellpadding="2" cellspacing="2" class="table_1"><tbody><tr><td colspan="2">Semifinále play-off hokejové extraligy - 5. zápas: </td></tr><tr class="invert"><td>Vítkovice Steel - Slavia Praha 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)</td><td><a href="http://online.sport.cz/on-line?id=9460" onclick="return onlineShow(this.href);">on-line</a></td></tr><tr class="highlight"><td colspan="2"><strong>Branky a nahrávky:</strong> 6. Ujčík (R. Hruška), 39. Stehlík (Ujčík, Burger), 54. Ujčík (Krenželok, Štefanka) - 46. Červenka (Kadlec, Havel). Rozhodčí: Hradil, Hribik - Bláha, Kostka. Vyloučení: 7:11, navíc Kadlec (Slavia) 10 minut. Využití: 1:1. Diváci: 9395.</td></tr><tr><td colspan="2"><strong>Vítkovice:</strong> Štěpánek - Jurečka, Barinka, Rehák, Stehlík, Kuboš, Trnka - Klimek, Burger, Selingr - Kvapil, Vrána, Treille - Szturc, Štefanka, Krenželok - Ujčík, R. Hruška, Svačina. Trenéři: Hadamczik a Konečný. </td></tr><tr><td colspan="2"><strong>Slavia:</strong> Slipčenko - Kadlec, Vašíček, Roth, Žižka, Campbell, Kolařík - Kůrka, Červenka, Vondrka - Svoboda, Holec, Doležal - Havel, V. Růžička ml., M. Čermák - Endál, P. Jelínek, Sklenář - Clarke. Trenéří: V. Růžička st. a Čelanský.</td></tr><tr class="invert"><td colspan="2"><strong>Konečný stav série:</strong> 4:1.</td></tr></tbody></table></span>