Rubriky:

Tipsport extraliga

Hokejová extraliga bude končit baráží jako doposud

26. června 2010 15:11 - KARLOVY VARY

Baráž o účast v hokejové extralize bude hrát i nadále nejhorší tým z nejvyšší soutěže a vítěz první ligy. Rozhodli o tom delegáti konference Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) v Karlových Varech, kteří tak změnili dubnové usnesení výkonného výboru svazu.

 

Libor Zavoral, ČTK

Podle něj měly od příští sezony hrát baráž dva extraligové a dva prvoligové celky. Stejný model byl navržen i v dalších soutěžích, kde na rozdíl od té nejvyšší vstoupí v platnost.

Zrušit plánovanou širší baráž navrhl prezident Asociace profesionálních klubů ledního hokeje (APK LH) Ctibor Jech a delegáti jej v závěrečném hlasování podpořili. Pro bylo 32 z 57 funkcionářů s volebním právem, proti se vyjádřilo sedm, dalších 18 delegátů se zdrželo.

Jech ve svém vystoupení využil ekonomické síly extraligových klubů a poukázal na fakt, že týmy z nejvyšší soutěže uvolňují hráče do první ligy a dalších nižších soutěží často bez náhrad.

"Některé kluby by bez této pomoci nemohly fungovat. Baráž čtrnáctého celku extraligy s vítězem první ligy prokázala svou konkurenceschopnost a nekonfliktnost," řekl Jech s tím, že současná podoba baráže je vyhovující. Připomněl, že v předešlých sedmi letech pětkrát do extraligy postoupil tým z první ligy.

Extraliga podle něj finančně drží nad vodou další soutěže. "Pokud nezískáme podporu pro náš model soutěže, budeme nuceni ztráty vzniklé vynucenou změnou hracího řádu extraligy nahradit tvrdým vyžadováním plateb za používání našich hráčů v nižších soutěžích a omezit i podporu těch nejmladších hokejistů," pohrozil Jech, generální manažer Liberce.

Jeho slova společně se zákulisními jednáními zabrala, i mezi prvoligovými kluby. Pro širší baráž hlasovali jen zástupci Ústí nad Labem, Chomutova a Kadaně. Zdrželi se představitelé Jihlavy, Třebíče a Olomouce.

"Ještě v pátek byly místo sedmi hlasů pro extraligu tři. Bohužel ale v první lize jsou kluby, které jsou ekonomicky závislé na extralize. Proto vyhrál zájem extraligy a vrcholového hokeje. To pan Jech pojmenoval správně," řekl ústecký generální manažer Robert Kysela, podle kterého ale dnešní rozhodnuté není ve prospěch českého hokeje. "Bylo to vidět i z reakce krajů a druholigových klubů, které podporovaly výkonný výbor," podotkl bývalý vynikající útočník.

Celá dnešní diskuze by podle Kysely měla být prvním bodem případné reformy českého hokeje. "V Chomutově a v Ústí dnes nemáme divákům co nabídnout. My jsme měli na třetí tým první ligy 39 bodů náskok," řekl Kysela.

Hokej by se podle něj měl zamyslet na větším oddělení profesionálního a výkonnostního hokeje. "Hokej by měl být rovná soutěž a extraliga by neměla mít výhody jen proto, že do toho dává hodně peněz. Dávají je do toho proto, že chtějí," dodal.

Nejzajímavější bod konference přišel až v závěru a přinesl i chvílemi úsměvnou diskuzi. Postarali se o ni Kysela a výkonný ředitel Kladna Milan Volf.

Ústecký generální manažer například v závěru nečekaně navrhl, aby baráž hrály čtyři extraligové a čtyři prvoligové celky. "Nic jsem tím nesledoval. Šel jsem k pultu diskutovat, ale pak do toho bylo trochu vzneseno zmatečné jednání a extraligové kluby se mě od pultu snažily dostat, tak jsem vznesl protinávrh," vysvětlil Kysela, který nevystupoval v diskuzi, ale až ve chvíli, kdy se měly projednávat změny stanov a řádů ČSLH.

Volf následně znejistil řídící orgán konference požadavkem, aby usnesení konference respektovalo stávající smlouvy a řády ČSLH. "V těch je například napsané, že o postup do extraligy může hrát jen vítěz první ligy a ne dva finalisté. Podobných bodů je ale více," konstatoval po skončení konference Volf. Kdyby celý bod o baráži z jednání vypadl, nekončila by extraliga baráží, ale přímým sestupem.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Tipsport extraliga

Filtr článků - Tipsport extraliga


Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..