Tipsport extraliga

Plzeň už je po výhře nad Spartou v desítce, Kometa deklasovala Litvínov a utnula sérii porážek

18. ledna 2011 16:46 - PRAHA

Odpočet devatenácti bodů je nesrazil. Hokejisté Plzně porazili v úterním utkání 42. kola Tipsport extraligy dvěma zásahy Radka Dudy Spartu 2:0, připsali si šestou výhru v řadě a posunuli se na pozice zajišťující vyřazovací boje. Sérii porážek utnula brněnská Kometa. A ve velkém stylu - Litvínov, soka v boji o play-off, rozstřílela na jeho ledě 7:1! Vedoucí místo si po výhře nad Boleslaví upevnil Třinec, Liberec zdolal Vítkovice a posunul se na jejich úkor na druhé místo.

Petr Eret, ČTK

O devatenáct bodů přišla vinou kontumace za neoprávněný start hráčů Plzeň a její postup do vyřazovacích bojů byl v té době přinejmenším nejistý. Ve 42. kole však už Západočeši dokázali manko na desítku smazat. V souboji se Spartou, přímým konkurentem v boji o předkolo, triumfovali Indiáni 2:0 a poskočili před Litvínov právě na desáté místo.

Výhru Plzeňských režíroval Radek Duda, autor obou branek. Nejprve se prosadil už ve druhé minutě, na konci první části pak doklepával do branky nezištnou Dvořákovu přihrávku. Gólman domácích Luboš Horčička udržel druhou nulu v sezóně. Sparta tak po dvou výhrách padla, na desáté místo nyní ztrácí deset bodů.

Závar před brankou Plzně v utkání se Spartou.Závar před brankou Plzně v utkání se Spartou.foto: ČTK/Petr Eret

Třinec porazil Mladou Boleslav 5:2 a upevnil si vedoucí postavení v tabulce. O osudu zápasu bylo rozhodnuto už v průběhu třetiny. V osmé minutě vedli Oceláři 3:0 a vyhnali gólmana Schwarze na střídačku. Jeho nástupce Valent však za další čtyři minuty rovněž lovil puk ze sítě. Od druhé třetiny se hra sice vyrovnala, domácí si náskok s poklidem pohlídali. Dvě branky vstřelil kapitán Peterek.

Liberec v předchozích dvou domácích zápasech nastřílel čtrnáct gólů, ve třetím duelu v Tipsport aréně za sebou se Tygrům postaví Vítkovice. Oba celky dělí v tabulce jen bod, Severočeši tak mají šanci soupeře předstihnout a v případě zaváhání Třince se mohou dostat i do čela soutěže. "První místo neřešíme. Soustředíme se na naši hru a to, že jsme nahoře, je dobře," řekl trenér Jiří Kalous.

Daniel Špaček (vlevo) z Liberce a Roman Szturc z Vítkovic.Daniel Špaček (vlevo) z Liberce a Roman Szturc z Vítkovic.foto: ČTK/Radek Petrášek

Zlín získal z posledních čtyř zápasů jen tři body, proti Kladnu ale zabral a zvítězil 3:0. Úvodní gól obstaral na začátku druhé třetiny obránce Švrček, v téže části zápas zvyšoval na rozdíl dvou branek Důras. Konečnou podobu dal výsledku v polovině třetí třetiny Tomáš Sýkora. Gólman Jakub Sedláček vychytal první čisté konto v sezóně.

České Budějovice zdolaly Slavii 3:0 a právě Pražany vystřídaly na šestém místě, jež zajišťuje přímou účast ve vyřazovacích bojích. Klíčovou pasáží utkání byla druhá třetina, ve které padly všechny tři branky. Gólmana Slavie Furcha postupně překonali Gulaš, Kašpařík a Martynek. Furchův protějšek Jakub Kovář vychytal čtvrtou nulu v sezóně.

Liberec porazil Vítkovice a už je druhý

Přímý souboj o druhé místo se odehrál v Liberci, kde domácí Bílí Tygři zdolali Vítkovice 4:2. Severočeši sice od páté minuty vedli, hosté ale dokázali skóre otočit. Ve 36. minutě ale srovnal Klimenta, v závěrečné třetině pak ještě přidali góly Vak s Hunkesem a Liberečtí se tak posunuli právě před svého dnešního soupeře za vedoucí Třinec.

Karlovy Vary zdolaly Pardubice 4:1. Už po dvaadvaceti vteřinách poslal domácí o vedení Skuhravý. Pardubice sice dokázaly ještě v první třetině zásluhou Špirka srovnat, na víc se už ale nezmohly. Západočeši naopak ještě přidali tři branky a připsali si cenné tři body v boji o play-off.

Po dlouhých dvanácti marných pokusech dokázala naplno bojovat brněnská Kometa. A výhra to byla jednoznačná - na ledě Litvínova vyhrála s přehledem 7:1. Brňané už po první třetině vedli 3:0, když u všech tref asistoval Ivan Huml. Hosté v každé třetině své skóre navyšovali, po čtvrtém gólu přenechal v polovině zápasu gólman Hübl své místo Brzobohatému, ten ještě inkasoval třikrát. Debakl bolí Chemiky o to víc, že vypadli z elitní desítky.

Brněnský obránce Richard Stehlík (vlevo) v souboji s Viktorem Hüblem z Litvínova.foto: ČTK/Libor Zavoral

Program 42. kola Tipsport extraligy
Třinec - Mladá Boleslav 5:2on-line
Branky: 1. Květoň, 7. Růžička, 8. Polák, 12. a 40. Peterek - 38. Tvrdík, 44. Hyka.
Plzeň - Sparta 2:0on-line
Branky: 2. a 19. Duda.
České Budějovice - Slavia 3:0on-line
Branky: 26. Gulaš, 29. Kašpařík, 38. Martynek.
Zlín - Kladno 3:0on-line
Branky: 21. Švrček, 33. Důras, 51. T. Sýkora.
Litvínov - Brno 1:7on-line
Branky: 41. Stříteský - 9. Brabenec, 14. Dlouhý, 17. Mojžíš, 31. Bičánek, 38. Veselý, 54. Širokovs, 59. R. Hruška.
Karlovy Vary - Pardubice 4:1on-line
Branky: 1. Skuhravý, 23. Dej, 50. Skladaný, 51. Kumstát - 9. Špirko.
Liberec - Vítkovice 4:2on-line
Branky: 5. Bartovič, 36. Klimenta, 42. Vak, 48. Hunkes - 9. J. Sýkora, 25. Pohl.