Tipsport extraliga

Budějovice smazaly na Spartě tříbrankové manko a slaví výhru 5:3

6. února 2011 19:38 - PRAHA

Po první třetině nedělního duelu 49. kola extraligy to v pražských Holešovicích vypadlo na jednoznačnou záležitost pod sparťanskou taktovkou. Pražané v tu dobu vedli 3:0 a České Budějovice jasně přehrávali. Jenže ve druhé Jihočeši ožili, dokázali srovnat, aby pak ve třetí třetině obrat dokonali a připsali si cennou výhru 5:3. Mountfield tak tři kola před koncem základní části zůstává v elitní šestce a vidina přímého postupu do play-off nabývá jasnějších kontur.

Zatímco Spartu čeká letos jen boj ve skupině play-out a takřka o nic už jí nejde, Českobudějovičtí stále bojují o přímý postup do vyřazovacích bojů. V úvodní třetině to ale vypadalo, jakoby tomu bylo právě naopak. V šesté minutě putoval na trestnou lavici Kašpařík a Pražané nabídnutou možnost hned po 23 vteřinách zužitkovali, když Kováře překonal Philipp.

I druhá přesilovka domácích nabídla podobný průběh. Macholda vypálil od modré a Luňák šikovnou tečí zajistil svému týmu dvoubrankový náskok. V patnácté minutě bylo Mountfieldu ještě hůř, Karpov si vybruslil zpoza branky, trefil se přesně pod horní tyčku a mohl slavit svůj první extraligový gól v kariéře.

Zcela odlišný obraz hry od druhé třetiny

Druhá perioda ovšem přinesla zcela jiný obraz hry. Ve 27. minutě při početní výhodě Vydareného střelu sice Pöpperle vyrazil, proti opakovanému pokusu už ale neměl šanci. Za necelé tři minuty se náskok Sparty smrskl jen na jednogólový, na 2:3 snižoval Vydarený. To však nebylo ze strany Budějovic vše, za další dvě minuty totiž Mertl střelou z levého kruhu srovnal.

Na přelomu druhé a třetí části hráli Pražané téměř celé dvě minuty proti třem, skóre se ale neměnilo. Naopak ve 46. minutě byl hostující obrat ve skóre dokonán. Domácí obrana zapomněla při vlastní přesilovce na Gulaše, který po přihrávce zpoza klece poslal Jihočechy poprvé v duelu do vedení.

Sparťanům tekly nervy

A domácím hráčům začínaly téct nervy. Philipp, místo aby zamířil na trestnou lavici odpykat si menší trest, rozmlátil svou hůl o plexisklo, načež následoval desetiminutový trest a navrch trest do konce zápasu. To sparťanského zadáka vytočilo natolik, že pahýl hole cestou do kabin rozštípal úplně...

V 55. minutě mohl definitivně rozhodnout hostující Ptáček, sám před Pöpperlem však selhal. Jenže o chvilku později unikl Lukáš Květoň a střelou nad vyrážečku pátý gól přeci jen přidal a uzavřel na konečných 5:3 pro Jihočechy.

HC Sparta Praha - HC Mountfield České Budějovice 3:5 (3:0, 0:3, 0:2)
Branky a nahrávky: 6. Philipp (Ton, Broš), 12. Luňák (Macholda, Karpov), 16. Karpov (Žálčík) - 27. Gulaš (Vydarený, Vykoukal), 30. Vydarený (Mertl, Gulaš), 32. Mertl (R. Pšurný, Jakub Kovář), 46. Gulaš (Mertl), 57. L. Květoň (Gulaš, Novák). Rozhodčí: Husička, Pešina - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:11, navíc Broš 10 minut, Philipp (oba Sparta) 10 minut a trest do konce utkání. Využití: 2:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 8289.
Sparta Praha: Pöpperle - Philipp, Gulaši, Macholda, Jan Hanzlík, O'Brien, Jakub Kolář - Ton, Broš, S. Treille - Kratěna, D. Výborný, Bartánus - Žálčík, Karpov, Luňák - Forman, Dragoun, Hromas. Trenéři: Hořava a Rulík.
České Budějovice: Jakub Kovář - Vykoukal, Vydarený, Kolarz, Ptáček, Novák, Šulc - Šimánek, Mikeska, L. Květoň - Gulaš, Kašpařík, Pletka - Kuchejda, Mertl, R. Pšurný - R. Heřman, Polodna, Ferebauer. Trenéři: F. Výborný a Kupka.