Kladno získalo skalp vedoucích Pardubic

V brance domácích se po dvouzápasové absenci znovu objevil Adam Svoboda. Kladenští přijeli již opět s gólmanem Orctem a právě on měl lví podíl na tom, že hosté byli nečekaně těžkým soustem. Domácí sice měli od začátku více ze hry, ale jejich akce postrádaly vtip a lehkost z minulých utkání

Úvodní tlak Pardubičtí nevyužili a v 11. minutě sami inkasovali. Jankových poslal dlouhou přihrávkou do úniku Klimta, ten se prosmýkl kolem Čáslavy a hosté se radovali. Po této brance Kladno ještě více vyztužilo obranu a nedovolilo domácím zužitkovat narůstající tlak. V 18. minutě zahodil Lubina superšanci po nahrávce Dopity, pak fauloval vysokou holí a ke dvěma minutám dostal ještě osobní desetiminutový trest.

Na Lubinovo místo ve druhém dějství naskočil Průcha a domácí si opět vytvořili výraznou převahu. Gólu se ale nedočkali. Šance měli Divíšek, Mikeska a Mrázek, ale v cestě puku za brankovou čáru vždy stál výtečný Orct. Pak Východočeši přišli o Mikesku, který po nepotrestaném zákroku soupeře musel do šatny.

Řada mladíků hrála jen druhou polovinu

Pardubickému celku nevycházely ani přesilovky, nevyužil dokonce 44 sekundovou výhodu pěti mužů proti třem. Právě v této fázi se projevila nervozita a překvapivá bezradnost domácích hráčů. Přesto jejich téměř zoufalý nápor na začátku třetí třetiny, ve které domácí nechali odpočívat Janeckého a Razingara, korunoval vyrovnávacím gólem Dopita.

Hosté v následujících minutách úporně bránili, ale jejich nečisté zákroky sudí Homola toleroval. Ve 48. minutě trefil Mrázek jen tyčku kladenské branky. V polovině třetí třetiny pardubický nápor povolil a hosté soupeře kouskováním hry vyvedli z tempa.

Rozhodl Gardoň

Domácí Kolář měl ještě chvíli před koncem na holi vítězný gól, ale jen těsně minul Orctovu branku a utkání se muselo prodlužovat. Nastavený čas se ovšem hrál pouze 23 vteřin. Přihrávku Martina Procházky přesně trefil Gardoň a postaral se o překvapivé vítězství nováčka na ledě vedoucího celku soutěže.

Miloš Říha (Pardubice): "Na jeden gól se doma nedá vyhrát. Vytvořili jsme si sice spoustu šancí, ale v předbrankovém prostoru to bylo hodně měkké, nedůrazné a trvalo to strašně dlouho. Potom nemůžeme být úspěšní ani proti takovému mužstvu, které hraje sice s nadšením, ale my jsme daleko silnější. A to jsme měli dnes dokázat."

Vladimír Evan (Kladno): "Do Pardubic jsme jeli s tím, že musíme chytit začátek utkání, a to se nám povedlo. Nakonec jsme ještě dali i gól. Domácí maličko znervózněli, my jsme začali víc bránit a spoléhali na výborný výkon Orcta. V prodloužení to je už vabank a nám se to podařilo."

Pardubice - Kladno 1:2 P (0:1, 0:0, 1:0 - 0:1)
Branky a nahrávky: 43. Dopita (Lubina, Jaroslav Kudrna) - 11. Klimt (Jankových, D. Pazourek), 61. Gardoň (Martin Procházka). Rozhodčí: Homola - Bláha, Kareš. Vyloučení: 5:8. Bez využití. Diváci: 7812.
Pardubice: A. Svoboda - Podhradský, Mudroch, Čáslava, Pácal, A. Novotný, Duben, Zábranský - Jaroslav Kudrna, Dopita, Lubina - Mrázek, Divíšek, Janecký - Razingar, Mikeska, Pištek - od 21. navíc Průcha a od 32. navíc Kolář a Koukal.
Kladno: Orct - Zeman, Kasík, V. Čech, P. Hořava, Kruliš, Sláma, Malena, J. Dlouhý - Kysela, Gardoň, Martin Procházka - Bílek, Kalla, M. Hořava - Jankových, D. Pazourek, Klimt - Lažo, Zajíc, Horna.