Tipsport extraliga

Extraligový účet: Boleslav na ocasu, proměna Sparty, klidný bijec Kočí a lídr ze Zlína

24. října 2011 15:34 - PRAHA

Jedni září, druzí se trápí a škádlí své fanoušky. V neděli se v hokejové extralize sehrály první zápasy druhé čtvrtiny, už pět týdnů probíhají boje v ročníku 2011/2012. Zatím se na čele drží Zlín, Sparta se proměnila, Slavia se trápí, Mladá Boleslav je poslední, produktivitě vládne Petr Nedvěd a bez potyčky je stále David Kočí. Co je zatím „nej“ této sezóny?

Radek Petrášek, ČTK

Nejvíce bodů
Na čele se usadil Zlín, který ve čtrnácti zápasech vybojoval devětadvacet bodů, když dokázal desetkrát vyhrát. Čelo tabulky se ve vyrovnané soutěži často střídá, ale Zlínu k prvenství pomohly tři poslední výhry v řadě.

Nejméně bodů
Na posledním místě je zatím Mladá Boleslav, která má o tři body méně než předposlední Karlovy Vary, ale ty mají o dva zápasy více. Boleslavský klub desetkrát prohrál, devětkrát nezískal ani bod. I proto byl odvolán trenér Vladimír Jeřábek. Mužstvo převzal asistent Vladimír Hiadlovský a sportovní manažer Milan Hnilička. „Příčinou je předváděná hra a především pozice v tabulce. Jsme opět na ocasu. A s tím jsme letos ani v nejhorším nepočítali,“ vysvětlil první trenérskou rošádu v extralize Hnilička.

Útočník hokejistů Zlína Petr LeškaÚtočník hokejistů Zlína Petr Leška je nejproduktivnějším hráčem lídra.foto: Právo/Petr Horní

Nejproduktivnější hráč
Osmnáct bodů nasbíral zkušený Petr Nedvěd z Liberce. Produktivitě vládne v prosinci čtyřicetiletý útočník, který ve čtrnácti utkáních dosáhl na devět gólů a deset přihrávek. Zajímavé je druhé místo Lukáše Pecha z Karlových Varů, z týmu, který je v tabulce předposlední. Mezi obránci vládne třinecká dvojice Josef Hrabal a Lukáš Zíb.

Nejméně propustný gólman
Tím je sparťan Tomáš Pöpperle. Sedmadvacetiletý brankář si drží procentuální úspěšnost téměř 94 procent. Prvenství mu patří i v průměru obdržených gólů na zápas - 1,8. Druhým mužem je zlínský Luboš Horčička.

Nejtrestanější hříšník
Nejvíce času prohospodařil na hanbě slávistický Petr Kalus. Nastoupil do třinácti utkání a připsal si dvaaosmdesát trestných minut. Druhý Richard Jareš z Litvínova má u svého jména devětačtyřicet minut.

Liberecký Petr Nedvěd překonává brankáře Budějovic KovářeLiberecký Petr Nedvěd překonává brankáře Budějovic Kováře.foto: ČTK/Radek Petrášek

Nejsledovanější návrat
Tím je tvář, která přiletěla z NHL. David Kočí se vrátil do Sparty s vizitkou bitkaře. Především proto byl a je fanoušky hodně sledován. Zatím ale k žádné rvačce nemusel přistoupit. Snad i pro svoji pověst, dva metry výšky a 110 kilogramů. Třicetiletý obránce se ukazuje v jiném světle. V pěti zápasech si připsal jednu asistenci a nasbíral jen osm trestných minut. Naposledy byl u porážky s Kladnem 0:1 po prodloužení. „Kladno bylo nejtěžší soupeř, proti kterému jsem hrál,“ řekl pro klubovou televizi Kočí, který se v neděli postavil i za své protihráče. „Jeden z kladenských hráčů udělal tvrdý zákrok, tak jsem měl pocit, že bych mu měl domluvit. Ukázat mu, že jako tým stojíme za sebou, tohle si nebudou dovolovat na našem ledu.“

Největší zklamání
Slavia s trenérem Vladimírem Růžičkou se motá stále pod desátou příčkou. Čtrnáct utkání a šestnáct bodů stačí na dvanácté místo. V neděli slávisté inkasovali šestku od Varů, předtím vyfasovali pětku ve Zlíně, devět gólů jim doma nadělilo Brno. Z posledních osmi zápasů tým z Edenu vyhrál jen třikrát.

Kouč Slavie Vladimír Růžička během utkání v Kladně hlasivky nešetřil.Kouč Slavie Vladimír Růžička v této sezóně na hráče často zvýšil hlas.foto: Právo/Jan Handrejch

Největší překvapení
Nese jméno Michal Bárta a je z Liberce. Tento třiadvacetiletý útočník vstřelil ve čtrnácti utkáních devět gólů a patří mezi nejlepší společně s Petrem Nedvědem a Petrem Kumstátem. V minulé sezóně Bárta odehrál pod Ještědem osmadvacet klání, ve kterých vstřelil čtyři góly, jinak nastupoval za prvoligové Benátky nad Jizerou. Ještě rok předtím sehrál za Liberec dvacet čtyři zápasů a radoval se z jediného gólu.

Nejúspěšnější proměna
Tou zatím prochází druhý pražský tým. Sparta v minulém ročníku nejvyšší soutěže zažila horor, nejhorší výsledek v historii extraligy. Následovala rázná obměna mužstva a trenérů. Pod vedením kouče Josefe Jandače Sparta předvádí výkony, které jsou naprosto odlišné. Pražané jsou čtvrtí, a to i díky posledním sedmi zápasům, ve kterých klub z Holešovic bodoval.