Plzeň - Kladno 0:4Kladno vyhrálo v Plzni a zjistilo si předkolo play-off

27. Hovorka 0 : 1
32. Patera 0 : 2
48. Knotek 0 : 3

PLZEŇ

Hokejisté Kladna vyhráli v zápase 50. kola extraligy na ledě Plzně 4:0 a ukončili tak šestnáctizápasovou šňůru domácích výher Indiánů. Navíc si Rytíři ziskem tří bodů definitivně pojistili účast ve vyřazovacích bojích. O svém dnešním vítězství rozhodli třemi brankami ve druhé třetině. A i díky čtvrté letošní nule brankáře Jana Chábery nedovolili Plzni skórovat. Západočeši vyšli střelecky naprázdno poprvé v sezoně.

Zleva brankář Adam Svoboda a Martin Straka z Plzně a Michal Dragoun z Kladna (vpravo).

Začátek utkání mnoho vzruchu nepřinesl, přestože se oba týmy snažily o aktivitu směrem dopředu. Vedení mohli získat domácí v přesilové hře, Vykoukalovu lehce tečovanou střelu od modré čáry ale dokázal Chábera vyrazit. V 8. minutě zahrozili hosté také během početní výhody, Knotkův pokus z otočky však mířil jen do klečícího Svobody. Plzeňského brankáře mnohem více prověřil Kafka, jenž po rychlém průjezdu do útočného pásma svižně vypálil ve 14. minutě pod horní tyčku. Živěji působící Rytíři si vypracovali šanci i v závěru první třetiny, nekrytý Hluchý ovšem z mezikruží zamířil mimo.

Vše si Středočeši vynahradili po zahájení prostřední dvacetiminutovky. Hluchého dorážku ještě Svoboda vleže zastavil, za chvíli ale po šikovné přihrávce Lukáče skóroval Látal. Ve 27. minutě navíc při přesilové hře díky Vykoukalově nešťastné teči zvýšil Hovorka na 2:0. Lepšímu pohybu rozjetých hostů Indiáni čelili pomocí nedovolených zákroků. Po Paterově přesilovkovém vybídnutí zpoza branky trefil Knotek zblízka Svobodův beton, ale vzápětí Kladno získalo 31 vteřin dlouhou dvojnásobnou početní výhodu.

Tu sice svěřenci trenéra Vojty nezužitkovali, již při hře pět na pět však Patera usměrnil ve 32. minutě do sítě zadovku Kally od zadního mantinelu. Tříbrankové manko chtěli domácí snížit a začali odvážně hluboko napadat kladenskou rozehrávku. Zvýraznit vedení ale naopak mohli v pohodě hrající Rytíři, po přečíslení dvou na jednoho jim to nedovolil skluzem Svoboda proti zakončení Kafky. Západočeši si svoji snahu o zkorigování stavu komplikovali množstvím vyloučení.

O druhé přestávce trenér Jelínek zamíchal složením všech plzeňských pětek, ale ani to změnu herního projevu nepřineslo. Naopak po chybě domácích ve středním pásmu přidal ve 48. minutě při přečíslení tří na jednoho čtvrtý gól Knotek. Připravit Cháberu o čisté konto chtěl pět minut před koncem Kratěna, explzeňský gólman však jeho táhlou střelu vytěsnil ramenem. V poslední minutě odvrátil větší debakl Plzni Svoboda, který chytil trestné střílení Kafky.

50. kolo hokejové extraligy:
HC Plzeň 1929 - Rytíři Kladno 0:4 (0:0, 0:3, 0:1)
Branky a nahrávky: 23. M. Látal (Lukáč), 27. Hovorka, 32. Patera (Kalla), 48. Knotek (Valský). Rozhodčí: Minář, Šír - Bádal, Kostka. Vyloučení: 10:4, navíc Modrý (Plzeň) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 5176.
Plzeň: A. Svoboda - Vykoukal, Kaberle, Dan Růžička, Jiří Hanzlík, St. Pierre, Modrý, Frolo - Duda, Jan Kovář, Pletka - Stránský, Martin Straka, Kratěna - Michal Dvořák, Havlíček, Johnson - Mrňa, Pitule, M. Heřman. Trenéři: M. Jelínek, Razým a Michal Straka.
Kladno: Chábera - Kameš, J. Drtina, Lepine, Piskáček, Posmyk (22. Kužel), David Růžička - Kalla, Patera, Kuchler - Hovorka, Dragoun, Hluchý - Eberle, Lukáč, M. Látal - Valský, Knotek, Kafka. Trenéři: Vojta, Tatíček a Kopecký.