Znojmo pokazilo Spartě oslavy

Sobotní oslavy stého výročí založení klubu hokejistům Sparty Praha pořádně zhořkly. Sparta v předehrávce 39. kola extraligy prohrála před zraky největších legend klubu se Znojmem vysoko 1:5. Pražané zůstali v tabulce extraligy na třetím místě, Znojmo si polepšilo na čtvrtou příčku. Další zápasy 39. kola jsou na programu v neděli.

Vstupné zdarma a oslavy přilákaly do Holešovic druhou nejvyšší návštěvu v sezóně. Utkání předcházel slavnostní ceremoniál a v rámci oslav jubilea byla oceněna šestice sparťanských legend, které byly v týdnu zvoleny do historického All Star týmu.

Brankář Jiří Holeček, obránci Karel Gut s Františkem Tikalem a útočníci Jan Havel, Vladimír Zábrodský a Jiří Hrdina za aplausu naplněného hlediště sledovali s kyticí v ruce a oblečení do sparťanských dresů, jak makety jejich trikotů stoupají slavnostně ke stropu haly.

Sparta opět s velkým "S" na hrudi

Sparťané pak vyrukovali na soupeře ve speciálních retro dresech z šedesátých a sedmdesátých let s rudým S na hrudi a bez reklam. Po opatrném začátku si domácí vytvořili mírnou převahu, ale na sparťanského gólmana Dubu hostujícího ve Znojmě nevyzrál dorážkou uzdravený Ton ani Chabada a Pražané se neprosadili ani v následné přesilové hře.

Na druhé straně včas zblokovala obrana Pucherův pokus a sparťan Bartečko zase pálil jen těsně mimo. Přesný však byl v 17. minutě znojemský Rataj, který překonal Břízu střelou mezi betony. O minutu později se ještě řítil na sparťanského gólmana Uram, ale jeho střelu Bříza vyrazil.

Místo Břízy Schwarz

Nicméně do druhé části zápasu nahradil Břízu Schwarz. V 23. minutě byl po Brošově přihrávce zcela volný Kratěna, jenže jeho rána mířila přímo do Duby. Neprosadil se ani znojemský Pucher. Pak přestřelil Broš, ale v 29. minutě už potrestal Tomanovo vyloučení Libor Procházka.

Nerozhodný stav vydržel jen necelé dvě minuty a rovněž v přesilovce vrátil hostům vedení Pardavý. A při snaze Sparty o vyrovnání vysunul Pucher Erata, který si znovu se Schwarzem poradil. Z dalšího náporu nevytěžili domácí opět nic a Duba se vyznamenal především proti nejproduktivnějšímu sparťanovi Markovi.

Hned v úvodu závěrečné třetiny nevyužil svou šanci v početní převaze hostující Havíř, v 45. minutě však důrazný Plášek prakticky rozhodl o vítězi zápasu. Pak sice chytil Schwarz bravurně lapačkou Křetínského střelu, ale v 52. minutě ho překonal v početní převaze Uram, který dvě minuty před koncem ještě promarnil sólový nájezd.

Alois Hadamczik (Sparta): "Byli jsme ve hře jen první třetinu, potom bylo Znojmo jednoznačně lepší. Nepředvedli jsme dobrou hru, mužstvo těžkopádně bruslilo. Břízu píchlo v neděli proti Zlínu v zádech a nemůže se dát od té doby dohromady. Před utkáním dostal injekce, ale po první třetině říkal, že nemůže udělat pořádný pohyb."

Milan Skrbek (Znojmo): "Celý zápas jsme hráli velmi disciplinovaně, hlavně ve středním pásmu. Podržel nás brankář Duba a celé mužstvo zahrálo velmi dobře. Před závěrečnou třetinou jsme mužstvo nabádali, aby drželo střední pásmo a čekalo na další chybu soupeře."

Sparta Praha - Znojmo 1:5 (0:1, 1:2, 0:2)
Branky a nahrávky: 29. L. Procházka (Marek, Řezníček) - 17. Rataj (Barus), 31. Pardavý (Uram, Soudek), 36. Erat (Pucher, Soudek), 45. Plášek (Mojžíš), 52. Uram (Soudek). Rozhodčí: Havlík - Český, Kostka. Vyloučení: 4:7. Využití: 1:2. Diváci: 12.345.
Sparta: Bříza (21. Schwarz) - Sloboda, Řezníček, L. Procházka, Jan Hanzlík, Výtisk, Srdínko, J. Kasík - Kratěna, Broš, Chabada - Bartečko, Marek, Tomajko - Ujčík, Šimíček, Špilár - Ton, Šindel, Sedlák. Trenéři Hadamczik, Konečný.
Znojmo: Duba - Soudek, Havíř, Snopek, Toman, Křetínský, Mojžíš - Uram, Pucher, Pardavý - Erat, Rataj, Barus - Plášek, Haman, Hradecký. Trenéři Pazourek, Kastner, Skrbek.