Sparta naplno udeřila ve třetí třetině

Hokejisté Sparty Praha deklasovali v pátém čtvrtfinálovém utkání play off extraligy Vítkovice 6:1 a od postupu do semifinále je dělí jen jediná výhra. Domácí o svém triumfu rozhodli až ve třetí třetině, kdy vstřelili pět branek. Další zápas se hraje v pátek 12. března v Ostravě.

Vítkovice dvě třetiny držely s domácími krok, byť prohrávali gólem obdrženým ve vlastní přesilovce. Dvě další trefy Sparty v rozmezí půl minuty na začátku třetí části ale rozhodly o výhře Pražanů, kteří nakonec soupeře rozstříleli. "Pro nás bylo povinností doma vyhrát, mužstvo hrálo zodpovědně a dokázalo se prosadit i v útoku," tvrdil trenér Alois Hadamczik.

V sestavě Sparty nezůstal kámen na kameni, rekonstrukcí prošly nejen všechny útoky, ale kompletně i obrana. Promítlo se to do herní aktivity mužstva, které se ale obtížně dostávalo do střeleckých pozic. Hosté totiž začali s velkou sebedůvěru, pozorně hlídali obranné pásmo a trpělivě čekali na brejky. Zápas nabízel vyrovnaný hokej, chyběly mu však výraznější šance. Vítkovice nic nevytěžily ani z 21sekundové hry pěti proti třem.

KLÍČOVÝ OKAMŽIK:
Třetí třetina: opatrný zápas se zlomil během pěti minut, kdy se postupně trefili Marek, Špilár a Šrek. Vítkovice se zmohly jen na snížení.

Další přesilovka se jim nabídla v úplném závěru úvodní části při vyloučení Ujčíka, jenže Jurečka v osudné chvíli ztratil puk a Marek s ním ujížděl k brance. Nejproduktivnější hráč Sparty v play-off pak stihl i přihrát Chabadovi, jemuž sice střela ideálně nesedla, ale Pince překonal. Třináct vteřin před první cestou do kabin se tedy Sparta šťastně ujala vedení.

Velkou příležitost na srovnání stavu promarnil v druhé části Olesz, jenž při sólu přestřelil. Těsným náskokem uklidnění domácí se soustředili na obrannou činnost, zvládli i Burgrovo úsilí o dorážku Černoškovy střely, a pak udeřili dvakrát během půlminuty. Nejdříve Marek po Řezníčkově přihrávce prostrčil puk pod Pincovým betonem a při dalším střídání Špilár zakončoval bleskové přečíslení.

HVĚZDA ZÁPASU:
Martin Chabada: Útočník Sparty vstřelil dvě branky a na další přihrál. Po návratu ze zámoří se stal pevným článkem sestavy a patří k nejlepším i v play-off.

"V té chvíli bylo rozhodnuto. Přestože Sparta hrála tentokrát velmi důsledně z obrany a nedávala nám moc prostoru, zůstávali jsme dlouho ve hře. Bohužel gólově odskočit se povedlo domácím, pak se zápas jen dohrával," tvrdil trenér Ladislav Svozil.

Ten pod dojmem tříbrankového manka poslal na led i juniorský útok a jeho tým inkasoval ještě třikrát. Na druhé straně připravila Břízu o čisté konto trefa mladíka Hulvy.

Sparta - Vítkovice 6:1 (1:0, 0:0, 5:1)
Branky a nahrávky: 20. Chabada (Marek), 46. Marek (Řezníček, Ton), 47. Špilár (Broš, Výtisk), 50. Šrek (Chabada), 52. Chabada (L. Procházka, Broš), 60. Špilár (Šindel) - 56. Hulva (M. Tomášek). Rozhodčí: Kolísek, T. Svoboda - Pešek, Šátava. Vyloučení: 7:6, navíc Bartečko (Sparta) 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 2:0. Diváci: 4043.
Sparta Praha: Bříza - L. Procházka, Řezníček, Výtisk, Šrek, Jan Hanzlík, Srdínko - Ton, Marek (52. Šindel), Chabada - Špilár, Broš, Bartečko - Ujčík, Šimíček, Tomajko. Trenéři: Hadamczik, Konečný.
Vítkovice: Pinc (52. Falter) - Jurečka, Černošek, Seman, Zápotočný, Rimmel, Pavel Kumstát, od 52. navíc Ficenc, Chmelíř - Míka, Burger, Krayzel - Olesz, Turek, Hubáček - Hulva, J. Štefanka, M. Tomášek, od 52. navíc Tatarčík, Köhler, Bůček. Trenéři: Svozil, A. Tomášek.
Stav série: 3:2. Další zápas: 12. března v Ostravě