Plzeňskou tvrz nedobyl v play-off ani Zlín

PLZEŇ

Plzeňští hokejisté jako jediní ještě doma v play-off nepoznali přemožitele, ve třetím semifinále se o to marně pokoušel Zlín. O výhře domácích 3:2 a snížení stavu na 1:2 na zápasy rozhodl gól obránce Jiřího Jelínka, který hostoval v prvoligovém Berouně a za Plzeň nastoupil v nadstavbové části části poprvé.

Plzeň zůstává v letošním play-off jediným doma neporaženým celkem a nedělní výhrou nad Zlínem si vynutila prodloužení série minimálně do středy. "Sice jsme v zápase dvakrát prohrávali, ale tým znovu prokázal velkou morálku i fakt, že si před bouřícími diváky věří. Navíc jsme měli v brance skvělého Málka," liboval si trenér vítězů Miroslav Přerost.

Plzeňští měli zpočátku potíže s rozehrávkou, takže Zlín snadno sbíral puky ve středním pásmu a při nedůslednosti domácích před brankou Okál zajistil Hamé vedení. Vyprodaným hledištěm povzbuzovaná Plzeň ale stihla odpovědět za 102 vteřiny, když si do rozevřených zadních řad soupeře nabruslil Dvořák a zužitkoval Špaňhelův přesný pas.

.:KLÍČOVÝ OKAMŽIK:
Málkův superzákrok: Za stavu 3:2 předvedl domácí gólman Roman Málek famózní zákrok proti Jenáčkovi. Nejprve vyrážečkou vyrazil střelu jednoho z protihráčů a pak vleže před osamoceným Jenáčkem vyrazil jeho pokus lapačkou.

Hosty ale zdobil aktivnější útočný projev, Barinkovo sólo musel faulem zastavovat Dobroň a při jeho vyloučení pálil od modré Blaťák a šikovný Leška stihl šikovně zasunout odražený puk. Plzeň ani druhá obdržená branka nezlomila, přitvrdila a hlavně zrychlila přechod do útoku a také v přesilovce srovnala. Před Murínem clonící Andrašovský perfektně tečoval Cartelliho ránu od modré.

Zlín najednou ztratil herní jiskru, nechal se zavřít v obranném pásmu a ve 33. minutě byl Murín bez šance proti pohotové střele Jelínka. Gólovou situaci připravil Výborný tvrdým atakem vůči Leškovi, po němž zavezl kotouč kolem branky, rukou odtlačit protihráče a přesným pasem nabídl rozhodující trefu kolegovi z obrany. Celek Hamé se pokusil o rychlé srovnání, jenže Leška prováhal dvě slibné příležitosti, Veselého zakončení bylo nedůrazné a Barinkově pokusu chyběla přesnost.

.:HVĚZDA ZÁPASU:
Jiří Jelínek: Mladý obránce nastoupil za Plzeň v play-off poprvé a hned vstřelil vítězný zápas utkání.

Minutu před koncem druhé třetiny podržel domácí famózními zákroky Málek. Hlinkovu střelu vyrazil před sebe, pak ležící na ledě zázračně zvednul lapačku proti Jenáčkově dorážce a publikum šílelo nadšením. Plzeňští ve třetí části ohromně bojovali, žádný puk pro ně nebyl ztracen, nedávali už soupeři tolik prostoru a určitě jim pomohlo i zapojení celkem 11 útočníků do hry.

Zlín nerezignoval a nejblíže vyrovnání byl při šanci Okála, puk z jeho hole ale přeletěl Málkovu branku. Úspěšná pro hosty nebyla ani minutová power play. "Nehráli jsme špatně, ale doplatili na neproměňování šancí," mrzelo zlínského trenéra .

Plzeň - Zlín 3:2 (1:1, 2:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 17. M. Dvořák (Špaňhel, Kracík), 26. Andrašovský (Cartelli, Michal Straka), 33. J. Jelínek (M. Výborný) - 15. M. Okál (Vlach), 22. Leška (Blaťák, Veselý). Rozhodčí: Jebavý, Nečas - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:1. Diváci: 8211 (vyprodáno).
Plzeň: Málek - Mazanec, M. Výborný, Dobroň, Dobrovolný, Cartelli, Krajíček, Jelínek - Paroulek, J. Straka, Andrašovský - Vostřák, Michal Straka, Matějovský - M. Dvořák, Špaňhel, Kracík, od 28. min. navíc Šaffer, Prorok. Trenéři: Přerost, Kučera.
Zlín: Murín - M. Hamrlík, Blaťák, Tesařík, Macholda, D. Nosek, Zubíček - Balaštík, Leška, Veselý - Barinka, M. Hlinka, Jenáček - M. Okál, Vlach, Kapusta. Trenéři: Bokroš, Stuchlík.
Stav série: 1:2. Další zápas: 22. března v Plzni