Rubriky:

Tipsport extraliga

Experiment na Letné skončil fiaskem

29. dubna 2004 18:38 - PRAHA

Ani jedno vítězství zatím nemá na kontě česká fotbalová reprezentace. Po remíze v Itálii se musela sklonit před Iry a ve středu doma dokonce před Japonci, tedy soupeřem, kterého by loni ve famózní formě zřejmě rozstřílela. Místo toho se fanoušci ptají: Co bude Brücknerův tým v této formě na Euru dělat?

S výjimkou Čecha nepodala žádná z hvězd na Letné ani průměrný výkon, trenér Karel Brückner ale zatím zůstává klidný. Věří totiž, že se mužstvo dostane během čtrnáctidenní přípravy před odletem do Portugalska do patřičné formy. Má pravdu v tom, že vrcholí ligové soutěže a hromadí se únava. Klíčoví hráči po dlouhodobých zraněních také nejsou momentálně ve formě.

Přesto však je zoufalý středeční výkon bez pohybu a nápadu důvodem k zamyšlení. Český tým je považován za černého koně šampionátu a nikdo mu nedá nic zadarmo.

Zmatená obrana

Trenér Brückner si ve středu zkusil experiment se třemi obránci. Žádný přední tým takto už dávno nehraje. Kouč rozhodnutí vysvětloval tím, že i tuto variantu je třeba mít pro určité zápasy či jejich fáze v zásobě. Na vlastní oči viděl, že nefunguje. Alespoň ne v podání Bolfa, Ujfalušiho a Jankulovského, protože jen posledně jmenovaný tuto roli jakž takž zvládl.

První dva působili naprosto chaoticky a sami přiznali, že toto rozestavení pro ně bylo přinejmenším nezvyklé. Rychlonozí a technicky výborně vybavení Japonci si v útočné fázi dělali v křídelních prostorech co chtěli. Kubo pak před svým gólem udělal z Ujfalušiho doslova školáka.

Defenzívní hra českého týmu však hořela ve středu jako celek a nebýt Čecha, pak jsme byli svědky obrovské blamáže. Čeští hráči jako by měli v nohách olovo a v hlavách prázdno. Chybělo nasazení, snad s výjimkou Nedvěda, ale zejména nápad a schopnost hrát to, co bylo českému týmu vlastní v kvalifikaci a čím porážel jednoho soupeře za druhým.

Nátlaková hra, vycházející z precizní defenzívy, plná nápadů, překvapivých kombinací a přihrávek či centrů, vyšperkovaná perfektním zakončením. Místo toho viděli diváci na Letné herní chaos, který nikdo nedokázal usměrnit.

Vyhaslé hvězdy

Největší hvězdy národního týmu jsou dílem po zranění, dílem unavené, ale kromě gólmana všechny z formy. Ve středu navíc byly úplně vyhaslé. Problém dělaly dvě přesné přihrávky po sobě. Rosický se z trávníku úplně vytratil, Galásek nebyl tradiční nepropustnou hrází i proto, že Japonci střed hřiště nevyužívali.

Krajní záložníci Poborský se Šmicrem Japoncům nedokázali uniknout a nedařilo se jim ani v soubojích jeden na jednoho. Nedvěd toho hodně naběhal, ale bez efektu. Neprosadili se ani útočníci Koller s Barošem. Po změně stran se dostal do několika šancí Lokvenc, ale neměl štěstí.

Heinz nechal zřejmě hlavu na Bazalech, Týce toho sice hodně naběhal, ale jako tvůrce hry... Z toho jde mráz po zádech. Snad jen Mareš snesl přísnější měřítko, protože ani Rozehnal zatím není v obraně jistotou.

Středeční odpoledne bylo nejošklivější fotbalovou realitou od barážové prohry s Belgií na podzim roku 2001. Varující je i fakt, že reprezentace letos ještě nevyhrála a její výkony mají zatím sestupnou tendenci.

Doufejme, že středa byla dnem, od něhož se odrazí. Zatím skutečně není důvod k panice. Rozhodující bude EURO, takže si lze jen přát a nezbývá než doufat, že mužstvo najde loňskou formu v pravý čas.

Karel Felt, Právo

Zrušit


Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..