Liberec osladil Lašákovi premiéru v Pardubicích

Pardubice v poslední třetině zcela vypadly z role a Liberec čtyřmi góly dokonale otočil v úvodním extraligovém kole skóre. Hosté se od začátku prosazovali dobrým pohybem i jednoduchostí, do šancí se dostávala především Kotalíkova řada se zámořskými křídly Nedorostem a Vrbatou.

Poměr střel 15:5 pro hosty jasně vystihuje převahu hostí v úvodu. Ve 22. minutě však Pardubice udeřily. Divíšek ideálně vysunul mezi kruhy P. Sýkoru, který svým důrazem otevřel skóre zápasu. Vzápětí brejk Hemského s Blažkem kryl pozorný Hnilička.

Utkání se dostávalo do větších obrátek, po faulu na unikajícího útočníka hostí Nováka bylo nařízeno trestné střílení, které však Rataj ve 28. minutě neproměnil. Aktivní Liberec se přece jen dočkal srovnal, po odražené střele Šmída se nejlépe orientoval Plodek. Ve 39. min. si ale snadné nahození  Hemského nešťastně srazil Moravec do vlastní sítě.

Třetí část patřila jednoznačně libereckým Bilým Tygrům. Jejich gólovou lavinu spustil Vrbata využitou přesilovkou. Následně Kotalík přízemní střelou překvapil Lašáka a dílo domácí zkázy dovršil dorážkou Vaic. Ani téměř minutová pardubická power-play rozjetého soupeře nezastavila, naopak 26 sekund před koncem se do prázdné branky domácích trefil Rataj.

František Výborný, trenér Pardubic: "Naši hru provázela svázanost a nervozita. Nedokázali jsme využít klíčové přesilovky, což naopak uměl soupeř v závěrečné třetině a zaslouženě zvítězil."

Josef Paleček, trenér Liberce: "Celý tým oplýval nasazením, podařilo se nám eliminovat pardubickou ofenzívu a nakonec i strhnout výhru na svou stranu."

Pardubice - Liberec 2:5
Třetiny: 0:0, 2:1, 0:4. Branky a nahrávky: 22. P. Sýkora (Divíšek, Snopek), 39. A. Hemský - 34. Plodek (L. Šmíd), 47. R. Vrbata (Kotalík), 53. Kotalík, 55. Vaic (J. Moravec), 60. Rataj. Rozhodčí: Kurmann (Švýc.) - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 6:8, navíc Kotalík 10 min., Duben (oba Liberec) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:2. Diváci: 8315.
Pardubice: Lašák - M. Sýkora, Mudroch, A. Novotný, Čáslava, Snopek, Vyhlídal, Havíř, Pácal - A. Hemský, Blažek, Lubina - Hejduk, Dopita, Mikeska - P. Sýkora, Divíšek, Bulis - Kolář, Koukal, Průcha. Trenéři: Výborný a Šejba.
Liberec: Hnilička - L. Šmíd, Jiruš, Krstev, Duben, Jiří Hanzlík, Holub, J. Moravec - Čermák, Rataj, Tomajko - V. Novák, Plodek, S. Procházka - Vaic, Podkonický, P. Rozsíval - R. Vrbata, Kotalík, Nedorost. Trenéři: Paleček, Dvořák a Kapoun.
Jihlava - Litvínov sobota 18.9.
Pozn. Kvůli Světovému poháru bylo 1. kolo přeloženo na 28.9., 2. kolo se odehraje 26.10.