Sparťané si odvezli tři body z Plzně

PLZEŇ

Hokejisté Sparty porazili v televizní dohrávce 8. kola extraligy Plzeň 5:3. Západočeši prohráli už druhé domácí utkání za sebou přesto, že dokázali vymazat třígólové vedení. Sparta však po oddechovém čase přidala další dvě branky a díky skvěle takticky odehrané závěrečné části už vedení udržela. O jejím vítězství rozhodly také dvě využité přesilové hry.

Sparťané nastoupili na plzeňský led velmi důrazně, podobným stylem hry jsou však pověstní také Západočeši, a tak rozhodčí Turčan v úvodní třetině často vylučoval. První velkou šanci měli hosté, v 8. minutě trefil Pilař tyčku. Pražané si to vynahradili o minutu později při přečíslení tří na jednoho, které přesně zakončil Ton.

Druhý gól mohli sparťané vstřelit při Havelkově vyloučení. Procházku a po něm i Hlaváče však Duba skvěle vychytal a pak se v útoku konečně osmělila i Plzeň. Paroulek ale trefil pouze Břízu a Michal Straka nedokázal skórovat do poloodkryté branky.

Sparťané se do šancí dostávali po chybách domácí obrany. Netíkovo sólo z 16. minuty ještě Duba zlikvidoval, na Richterovu dorážku při přesilovce už ale nedosáhl. I do druhé třetiny vstoupili lépe hosté a hned v druhé minutě je poslal už do třígólového vedení aktivní Hlaváč.

Domácí ale nesložili zbraně. Ve 24. minutě rozebrali soupeřovu obranu nádhernou kombinací a Josef Straka zakončoval do prázdné branky. Za tři minuty Plzni zatrnulo po Hlaváčově střele, kterou zastavila až tyč. Poté ale přišel další mohutný tlak domácích, který byl odměněn dvěma góly v rozmezí jedné minuty. Nejprve Adamský umístil za brankovou čáru vyražený kotouč a za 59 vteřin trefil Michal Straka po závaru pravý roh Břízovy branky a bylo srovnáno.

Domácí, které bouřlivé publikum hnalo vpřed, měli ještě další šance, a tak si hostující trenéři raději vybrali oddechový čas. To zabralo. V 38. minutě využil Výborný nechytatelnou bombou Mrázkovo vyloučení a za 35 vteřin vrátil Spartě znovu dvougólové vedení Kašpařík, který osamocený před gólmanem Dubou nezaváhal. Strážce domácí branky poté naštvaně odjel na střídačku a nahradil ho zkušený Pejchar. Střelecky divoká druhá třetina tak skončila třemi góly na obou stranách.

V závěrečné třetině sparťané pozorně bránili a hlídali dvougólové vedení. Přesto se domácí, kteří stáhli hru na tři útoky, dostávali aktivní hrou do šancí. V 44. minutě při Kraftově úniku zasáhl Bříza, o minutu později mu při Pospíšilově bombě pomohla tyč. Plzeňskou snahu srazila i dvě zbytečná vyloučení v závěrečné desetiminutovce a Sparta tak své dvougólové vedení v klidu uhlídala.

Jiří Kučera (Plzeň): "Sparta byla nejprve lepší, potom přišlo naše srovnání, protože jsme byli důraznější. Měli jsme i šanci se dostat do vedení na 4:3, ale nedali jsme a přišlo zbytečné vyloučení a gól sparťanů. Zkušený sparťanský tým si už vedení pohlídal. Musíme zase začít hrát jednoduše ve vlastní třetině, prostě zlepšit obrannou hru."

Slavomír Lener (Sparta): "Byli jsme 45 minut důrazným týmem. Ve druhé třetině jsme ale zbytečně polevili, a to nás stálo vedení. Plzeň ukázala, že s podporou publika dokáže otáčet zápasy. Po oddychovém čase jsme se naštěstí vrátili k naší hře z úvodu utkání."

Plzeň - Sparta Praha 3:5 (0:2, 3:3, 0:0)
Branky a nahrávky: 24. J. Straka (Paroulek, Špaček), 32. Adamský (Kraft), 33. Michal Straka (Pospíšil) - 9. Ton (Dobroň), 16. Richter (Hlaváč), 22. Hlaváč (Ton), 38. Výborný (Kratěna, Hlaváč), 38. Kašpařík (Netík). Rozhodčí: Turčan - Blümel, Barvíř. Vyloučení: 7:6, navíc Martin Straka - Chabada oba 10 min. Využití: 0:2. Diváci: 5197.
Plzeň: Duba (38. Pejchar) - Nedoma, Jindřich, Cartelli, Trnka, Výtisk, Špaček - Paroulek, J. Straka, Důras - Michal Straka, Kracík, Martin Straka - Adamský, Kraft, Matějovský - Mrázek, Pospíšil, Šaffer - Havelka. Trenéři: Přerost, Kučera.
Sparta Praha: Bříza - Řezníček, Dobroň, Richter, L. Procházka, Jan Hanzlík, Pilař, Schnabel - Chabada, Broš, Ton - Hlaváč, Výborný, Kratěna - Kotrla, Netík, Olesz - Kašpařík, Šindel, D. Vrbata. Trenéři: Lener, Gudas, Jelínek.