Sparta vyhrála ve Zlíně a dostala se do čela

ZLÍN

Souboj o první místo mezi hokejisty Hamé Zlín a pražskou Spartou skončil vítězstvím hostů 3:2 v prodloužení. Rozhodující branku vstřelil v 62. minutě obránce Karel Pilař v přesilové hře. Pražané ještě v 50. minutě vedli o dvě branky. Domácí tým ale během 23 vteřin vyrovnal a počtrnácté v řadě bodoval, poprvé však prohrál.

Šlágr dnešního kola začali aktivněji sparťané. Už po 46 vteřinách zkoušel Murína překonat Výborný, ale při dorážce neuspěl. Zlínský gólman, který se po jednozápasové pauze vrátil do branky úřadujících mistrů, zneškodnil i akci Hlaváče. Ani jeden z týmů se však nestačil dostat do pořádného tempa, protože nepřesný sudí Venglář svými verdikty hru rozkouskoval a hráči se spíše věnovali osobním soubojům.

V jedné z přesilových her spálil šanci Ton, při jehož střele stačil Murín včas sklapnout betony. Poté se dostali k ohrožení hostující branky i domácí, ale kanonýr Balaštík tentokrát Leškovu nahrávku nezužitkoval. Na Břízu nevyzrál ani o chvíli později Barinka. V závěru první třetiny poslal Venglář na trestnou lavici těsně po sobě domácí Ambruze s M. Hamrlíkem a Pražané nabídnutou dvojnásobnou početní výhodu využili. Kratěna ještě v u levé tyče mířil nad, ale Nedvěd se už ze stejné pozice nemýlil a poslal hosty do vedení.

Velké šance na obou stranách

Ve druhé části svěřenci trenéra Lenera pozorně bránili střední pásmo, takže Zlínští se jen stěží dostávali před Břízu. Až ve 29. minutě se po nenápadné akci dostal k zakončení Leška, jenže sparťanský brankář nenechal Barinku s Ambruzem, aby propasírovali kotouč za jeho záda. Ve 35. minutě byli sparťané blízko ke druhému gólu, když se na Murína řítil Sivek, ale zlínský gólman jeho nájezd na poslední chvíli stačil zachytit.

Poté šel dvakrát na trestnou lavici Mokrejš, první oslabení hráči Zlína bez větších potíží přestáli, jenže ve 36. minutě už náporu Sparty neodolali. Na Kratěnovu ránu ještě stačil Murín zareagovat, proti dorážce Chabady už byl bezmocný. Další pojistku měl na hokejce Netík, který vybruslil až před Murína, který se blýskl pohotovým zákrokem lapačkou.

Euforii Zlína zastavil Pilař

V nástupu do třetího dějství se i Zlínu naskytla dvojnásobná přesilovka, ale tradiční zbraň Bokrošova výběru v tu chvíli ještě nezabrala. Zato v 50. minutě se domácí dočkali. Při vyloučení Hlaváče napřáhl Erat a vrátil Zlínu naději. Za 23 vteřin už bylo srovnáno. Hosté nechali před Břízou osamoceného obránce Noska, který podruhé rozjásal vyprodaný stadion.

Další branka v normální hrací době nepadla, a tak se muselo prodlužovat. V něm na trestnou lavici putoval Balaštík, Pilař střelou od modré propálil Murína a třetí brankou svého týmu v početní výhodě zajistil Spartě dva body a návrat do čela extraligy.

Ernest Bokroš (Zlín): "Musím hráčům poděkovat, za předvedený výkon jim nemám co vytknout. Všechny tři góly jsme dostali v oslabení, dvakrát jsme hráli ve třech. Víc se k tomu vyjadřovat nebudu. Při hře pěti proti pěti jsme hráli vynikající hokej. Jsem rád, že jsme dvěma góly zápas zdramatizovali, ale jinak jsem z utkání zklamaný."

Slavomír Lener (Sparta): "Byl to těžký zápas, který v sobě měl prvky play off. Do stavu 2:1 jsme hráli aktivně, ale Zlín snížil báječně sehranou přesilovkou a dalším rychlým gólem vyrovnal. Nakonec jsem velmi rád, že si odvážíme dva body."

Zlín - Sparta Praha 2:3P (0:1, 0:1, 2:0 - 0:1)
Branky a nahrávky: 50. M. Erat (Tesařík), 51. Nosek (Barinka, Kristek) - 20. P. Nedvěd (Broš, Hlaváč), 36. Chabada (Kratěna), 62. Pilař. Rozhodčí: Venglář - Lipina. Pospíšil. Vyloučení: 10:9, navíc Pilař (Sparta) 10 min. Využití: 1:3. Diváci: 6830 (vyprodáno).
Zlín: Murín - M. Hamrlík, Blaťák, Tesařík, R. Hamrlík, Nosek, Galvas, Vosátko, Zubíček - Balaštík, Leška, M. Erat - Barinka, Čajánek, Kováčik - Okál, Kristek, Záhorovský - Mokrejš, M. Čech, Ambruz. Trenéři: Bokroš a Stuchlík.
Sparta Praha: Bříza - L. Procházka, J. Řezníček, Richter, Schnabel, Pilař, Jan Hanzlík, Dobroň - Ton, Netík, Chabada - Olesz, Kašpařík, Sivek - D. Výborný, P. Nedvěd, Hlaváč - Kratěna, Broš, Dragoun. Trenéři: Lener, Gudas a Jelínek.