Kladno začalo éru bez Jágra prohrou v Litvínově

Porážkou na ledě Litvínova načali kladenští hokejisté extraligové období po odchodu Jaromíra Jágra do ruského Avangard Omsk. Na výhře domácích Severočechů 4:1 se dvěma góly podílela i nová akvizice ze Slovenska, útočník Miroslav Zálešák.

Zápas na severu Čech nebyl jen duelem podle statistik nejlepších extraligových brankářů Jariny a hostujícího Orcta, ale i premiérovým představením hned pro trojici hráčů. Litvínovský dres poprvé oblékli Američan Dunlop a Zálešák, kladenští trenéři zase mohli využít služeb již uzdraveného obránce a čtyřnásobného mistra světa Františka Kaberleho.

S výkonem v první třetině mohl být nejspokojenější Zálešák, který i v Litvínově potvrdil pověst střelce. Dosavadní hráč Skalice totiž v jedenácté minutě otevřel skóre poté, co využil zmatku v kladenské obraně a chytře obstřelil vyjetého Orcta.

Jeho protějšek Jarina tolik práce neměl, v závěru úvodní dvacetiminutovky se však vyznamenal při velké Bílkově šanci v početní výhodě. Domácí jednička si poradila i s pokusem Kysely ve 24. minutě a recept na něj nenašel ani kombinacemi se snažící prosadit první útok soupeře.

Získat relativní klid pomohla Litvínovu série dvojnásobných přesilových her. První sice ještě severočeští hráči nevyužili, ale druhou již Ručinského zásluhou ano. Jedním z hříšníků byl i starší z bratrské dvojice Kaberleů, který navíc vyfasoval i desetiminutový trest.

O čisté konto připravil deset minut před koncem hrací doby Jarinu Horna. Zbytečný faul Kysely a následně druhý Zálešákův gól ale vrátil klid domácím. V samotném závěru navíc Orct inkasoval ještě počtvrté.

Litvínov - Kladno 4:1
Třetiny: 1:0, 1:0, 2:1. Branky a nahrávky: 11. Zálešák, 34. Ručinský (Škoula, Balázs), 58. Zálešák (Reichel, Škoula), 59. Balázs (Šlégr, Ručinský) - 51. Horna (Zajíc, Ševc). Rozhodčí: Minář - Barvíř, Pouzar. Vyloučení: 5:7, navíc F. Kaberle (Kladno) 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 6205.
Litvínov: Jarina - Šlégr, Škoula, Kroupa, Skuhrovec, Hranáč, Ťupa, Poživil, Klobouček - Balázs, Reichel, Ručinský - Trávníček, V. Hübl, Kubinčák - Zálešák, Branda, Gombár - L. Havel, Dunlop, Sklenička. Trenéři: Beránek st., Jeřábek.
Kladno: Orct - F. Kaberle, T. Kaberle, P. Kasík, Jelínek, Ševc, Špelda - V. Bílek, Patera, Martin Procházka - M. Hořava, Gardoň, Klimt - R. Kysela, Zajíc, Horna - Michael Frolík, Kalla, Martin Frolík. Trenéři: Müller, Tatíček a Evan.