Rubriky:

Tipsport extraliga

Zlínský kanonýr Leška by jubilejní tisící utkání vyměnil za titul. Jsem odolný typ, tvrdí

25. ledna 2013 07:21 - Zlín

Sedmatřicetiletý útočník Zlína Petr Leška se dnes stane čtvrtým hokejistou v historii české extraligy, který dosáhne hranice tisícovky odehraných zápasů. Člen Klubu kanonýrů si dosud připsal úctyhodných 800 kanadských bodů, což je nejvíc z aktivních hráčů. K jubilejnímu duelu nastoupí před svými fandy proti Litvínovu.

 

Petr Horník, Právo

Bude to pro vás hodně slavnostní střetnutí?

Možná na začátku, kdy mi pogratuluje vedení klubu, a převezmu malý dárek. Pak už se ale musím stoprocentně soustředit na hru. Pro mě to bude vydařený večer jedině v případě, když získáme všechny tři body.

Jak moc si tisícovky odehraných utkání považujete?

Těší mě to, nastoupit k tolika zápasům totiž není vůbec snadné. Jsem ale týmový hráč. Svoje jubileum bych hned vyměnil za druhý titul se Zlínem.

Jediný zlínský extraligový triumf v roce 2004 je tedy vaším největším hokejovým zážitkem?

Samozřejmě. Tehdy to byla po finálové sérii se Slavií obrovská euforie a neskutečné emoce. Strašně rád bych si to ještě zopakoval. Třeba se to povede. Tuto sezónu máme dobře rozehranou, snad už zlomíme po letech čtvrtfinálové prokletí. A na další dva roky mám pak ještě podepsanou smlouvu.

Vzpomenete si ještě vůbec na první extraligové střetnutí?

Jen matně. Vím, že to bylo v roce 1995 proti Slavii. Ze spoluhráčů, s nimiž jsem tehdy chodil na led, si pamatuju snad jen Zdendu Sedláka.

Prozradíte recept na dlouhověkost?

Mám štěstí, že se mi vyhýbají zranění. A myslím, že jsem odolný typ. Občas jsem nastoupil, i když mě třeba něco dost bolelo.

Hokejisté s nejvyšším počtem startů v extralize:
František Ptáček 1075
Jan Peterek 1063
Josef Řezníček 1035
Petr Leška 999
Petr Kadlec 989

Za Zlín jste odehrál šestnáct sezón. Jaký k němu máte vztah?

Zlín je pro mě mezi českými kluby jednička. Jsem tady doma už od roku 1976, kdy do tehdejšího Gottwaldova přestoupil z Litvínova otec, který byl rovněž ligovým hokejistou. I když jsem párkrát odešel nakrátko jinam, vždycky jsme se rozloučili v dobrém. Díky tomu jsem měl pak pokaždé otevřené dveře k návratu.

Jednu sezónu jste hrál za Spartu. Jak na ni vzpomínáte?

Ve Spartě je to vždycky specifické. Snažil jsem se tam odvést maximum. Získali jsme bronzové medaile a já jsem se po roce vrátil na Moravu. Bylo to šťastné rozhodnutí, následující sezónu totiž Zlín slavil titul.

Proč se vám moc nepovedlo prosadit v ruském Petrohradu ani ve švédském Södertälje?

Chtěl jsem si v určitém období zahraniční angažmá vyzkoušet. Ale zjistil jsem, že cizina není nic pro mě. Jsem spíš domácký typ.

S kterými hráči jste toho v kariéře odehrál nejvíc?

Jednoznačně s Jardou Balaštíkem a obráncem Martinem Hamrlíkem. U Jardy jsem měl vždy jistotu, že zhruba polovinu šancí, do nichž se díky mým přihrávkám dostane, promění v góly. S Martinem jsme stejně staří a spojuje nás kamarádství i mimo stadión. Pokud se rozhodne po sezóně skončit, jak avizuje, bude mi v kabině moc chybět.

V patnácti zápasech za národní tým jste nastřílel čtyři góly. Nemrzí vás, že jste toho v reprezentaci nestihl víc?

Mrzí. Nic s tím ale nenadělám. Byl jsem na vrcholu v době zlaté éry. Skvělých centrů jsme měli v té době strašně moc.

Jak dlouho hodláte u hokeje ještě vydržet?

Rozhodně chci zvládnout ještě minimálně dvě následující sezóny. Dál se budu rozhodovat podle toho, jak mi bude sloužit zdraví a zda budu na ledě ještě co platný.

Čestmír Folk, Právo

Zrušit


Časová osa: Tipsport extraliga

Filtr článků - Tipsport extraliga


Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..