Pardubicím se vzdaluje předkolo, Zlín dělí od čela jen dva body. Růžička přepsal bodový rekord

Úřadujícím šampiónům z Pardubic se po 49. kole hokejové Tipsport extraligy vzdálil postup do předkola vyřazovacích bojů. Východočeši prohráli 2:3 v Liberci, přestože ještě ve třetí třetině vedli o dva góly, a na desáté Vítkovice ztrácejí šest bodů. Zlín zdolal Třinec 4:2 a stáhl manko na vedoucí Plzeň na pouhé dva body. Do historie se zapsal třinecký útočník Martin Růžička, který překonal bodový rekord Richarda Krále a zároveň vyrovnal střelecké maximum Davida Moravce.

Zlín porazil Třinec 4:2 a minimálně do pondělní dohrávky Slavie s Kladnem se posunul na druhé místo před sešívané. V dresu Beranů se gólem a dvěma asistencemi blýskl kapitán Petr Čajánek, přesto byl zastíněn třineckým útočníkem Martinem Růžičkou.

Ten brankou a přihrávkou nejenže vyrovnal střelecký rekord Davida Moravce ze sezóny 1997/98, navíc i překonal v počtu získaných kanadských bodů v jednom ročníku Richarda Krále (sezóna 1999/2000). Růžička má na svém kontě aktuálně 38 branek a 40 asistencí, což dělá 78 bodů.

Vítkovice v souboji dvou týmů hrajících o předkolo play-off zdolaly brněnskou Kometu 5:3 a upevnily si desáté místo. Ostravané o svém triumfu rozhodli ve druhé třetině, kdy za stavu 1:1 vstřelili v rozmezích osmi minut tři branky. Brňané, kteří v tomto kalendářním roce vyhráli na kluzištích soupeřů jen jednou, zůstávají devátí a právě na Vítkovice mají k dobru už jen bod. Za hosty nastoupil ke svému premiérovému duelu v extralize útočník David Dolníček a hned si připsal branku.

Liberecký obrat ve třetí třetině

Pardubice ještě na začátku třetí třetiny vedly v Liberci 2:0, měly navíc k dispozici přesilovku pět na tři, nakonec ale ze severu Čech odjíždějí s porážkou 2:3. Bílí Tygři srovnali dvěma góly v rozmezí 26 vteřin, vítěznou trefu zaznamenal čtyři minuty před koncem Bulík. Úřadujícím šampiónům se tak vzdaluje postup do předkola. Na desáté Vítkovice ztrácejí Východočeši šest bodů, mají sice zápas k dobru, ale bilance vzájemných zápasů hovoří ve prospěch Ostravanů.

Karlovy Vary dál živí alespoň teoretickou šanci na proklouznutí do elitní desítky, když přehrály 4:3 poslední Chomutov. Piráti ve třetí třetině během 41 vteřin smazali dvoubrankové manko a srovnali na 3:3, o plném bodovém zisku pro Energii však vzápětí rozhodl svým druhým gólem Jiří Doležal.

Budějovice uspěly v Plzni po nájezdech

České Budějovice poprvé od ledna 2008 dosáhly na vítězství na ledě Plzně, kde uspěly 2:1 po samostatných nájezdech. Jihočeši měli dokonce blízko k plnému bodovému zisku, jenže osm vteřin před koncem základní hrací doby posunul obránce František Ptáček úmyslně branku a z nařízeného trestného střílení překonal Jan Kovář svého bratra Jakuba v brance Mountfieldu. V sedmé sérii nájezdů pak vystřelil hostům bod navíc Šimánek. Západočeši sice dál zůstávají na čele tabulky, druhý Zlín je však jen o dva body zpět.

Už podeváté za sebou doma zvítězil Litvínov, který vyzrál na Spartu 4:1. Chemici si tak upevnili šestou příčku, která zajišťuje přímý postup do čtvrtfinále, a na svého nedělního soupeře ztrácí jen dva body. Holešovičtí prohráli už počtvrté za sebou.

Devětačtyřicáté kolo bude uzavřeno pondělním soubojem pražské Slavie s kladenskými Rytíři.

Hokejová Tipsport extraliga, 49. kolo
Vítkovice - Kometa Brno 5:3on-line
Branky: 20. a 29. Burger, 24. Svačina, 32. Huna, 51. J. Káňa - 23. Jak. Svoboda, 49. Dolníček, 58. Malec.
Karlovy Vary - Chomutov 4:3on-line
Branky: 14. a 48. J. Doležal, 15. Košťál, 37. Nosek - 12. Palin, 46. Důras, 46. D. Hruška.
Zlín - Třinec 4:2on-line
Branky: 2. Okál, 8. Honejsek, 35. Holík, 40. Čajánek - 23. M. Růžička, 46. Varaďa.
Plzeň - České Budějovice 1:2 po sam. nájezdechon-line
Branky: 60. Jan Kovář z trestného střílení - 14. Dej, rozhodující nájezd Šimánek.
Litvínov - Sparta Praha 4:1on-line
Branky: 13. V. Hübl, 32. Kousalík, 33. J. Černý, 47. Majdan - 21. Tenkrát.
Liberec - Pardubice 3:2on-line
Branky: 44. T. Pospíšil, 44. Kudrna, 56. Bulík - 1. Cetkovský, 36. Buchtele.