Zlín si v prodloužení zajistil Prezidentský pohár. Sparta zničila Kometu, do play off jdou Vítkovice s Pardubicemi

Úterní závěrečné bitvy v rámci 52. kola Tipsport extraligy rozhodly o tom, že vítězství po základní části patří zlínským hokejistům. Berani porazili na domácím ledě Pardubice 4:3 v prodloužení a na druhé místo tabulky odsunuli díky lepším vzájemným zápasům pražskou Slavii, která vyhrála nejtěsnějším rozdílem v Budějovicích. Hokejisté Sparty doma rozstříleli Kometu 6:0, brněnský vicemistr z loňské sezóny se tak do play off nepodívá. Naopak závěrečné boje si zahrají hokejisté Vítkovic, kteří vyhráli v Liberci 4:2 a také Pardubice s koučem Milošem Říhou. Na chvostu tabulky se po základní části usadili chomutovští Piráti.

Úterní závěrečné extraligové kolo už předem slibovalo kvalitní podívanou. Ve hře o prvenství i účast v play off byla vždy trojice týmů a žádný se nechtěl své pozice vzdát bez boje.

Zlínským Beranům stačilo na zisk Prezidentského poháru uhrát 94 bodů, svěřenci Rostislava Vlacha si trofej zajistili díky výhře 4:3 nad Pardubicemi. Domácí měli po úvodní třetině nadějný třígólový náskok, o výhru se však museli hodně strachovat. Východočeši totiž v druhém dějství během necelých tří minut srovnali a utkání nakonec dospělo do prodloužení. V něm dal rozhodující gól Urbanec a Moravané se díky lepším vzájemným zápasům dostali na první místo před Slavii, která získala rovněž 94 bodů.

Černého Petra v boji o play off se nakonec nezbavila brněnská Kometa, která na ledě Sparty už od úvodního buly tahala za kratší provaz a nakonec odjela s debaklem 0:6. Venerovi svěřenci prospali úvod a po dvaceti minutách prohrávali už o dva góly, jejich naděje ale definitivně pohasla v třetí třetině, kdy čtyřikrát inkasovali. Kometa se přitom před sparťanskou brankou na nic nezmohla a na loňské tažení, které skončilo až ve finále, tak může jen vzpomínat.

Šance se chytily Vítkovice, které si došly pro vítězství na ledě Liberce. Ostravané šli do vedení už ve 3. minutě pro trefě Klimka, svůj náskok navíc z kraje třetí třetiny navýšili, když se prosadil Hruška. Bílí Tygři poté ještě vzdorovali, ale Bartánus dvěma góly pojistil vítkovickou výhru. Ostravané tak skončili základní část na devátém místě, desátá příčka připadla Pardubicím.

Třinecký útočník Martin Růžička překonal rekord

Hokejisté Plzně se museli v Třinci obejít bez trojice Tomáš Vlasák, Martin Straka, Ondřej Kratěna a na výkonu západočeského celku to bylo znát. Hosté nedali ani gól a pošesté v řadě prohráli, tentokrát 0:4. Plzeň i tak zůstala v tabulce třetí před Třincem a pátou Spartou, šesté místo obsadil Litvínov, který v severočeském derby prohrál na ledě Chomutova 2:5.

Do předkola play off se podívá sedmé Kladno. Rytíři v úterý doma nestačili na Karlovy Vary a prohráli 1:3. Energie půjde do boje o udržení z dvanácté pozice a s desetibodovým náskokem na Chomutov, který je s 57 body na chvostu tabulky.

Třinecký útočník Martin Růžička poprvé v kariéře vyhrál kanadské bodování hokejové extraligy a vytvořil nový rekord v základní části samostatné české soutěže. Sedmadvacetiletý útočník nasbíral v 52 zápasech 83 bodů za 40 branek a 43 asistencí a překonal maximum Richarda Krále, který v ročníku 1999/2000 rovněž v dresu Ocelářů zaznamenal 77 bodů za 24 gólů a 53 přihrávek. Jako druhý hráč v historii dokázal Růžička ovládnout zároveň i tabulku střelců a pořadí nejlepších nahrávačů.

V předkole play off, které začne v pátek 1. března a skončí nejpozději ve čtvrtek 7. března, se utkají Kladno s Pardubicemi a České Budějovice s Vítkovicemi. Úspěšné celky pak změří síly ve čtvrtfinále s vítězem základní části Zlínem a druhou Slavií. Jisté čtvrtfinálové dvojice tvoří Plzeň s Litvínovem a Třinec s pražskou Spartou. Čtvrtfinále odstartuje v pátek 8. března.

Ve skupině o udržení budou hrát Brno, Karlovy Vary, Liberec a Chomutov o únik z posledních dvou pozic, které znamenají účast v baráži o extraligu s dvěma úspěšnými semifinalisty první ligy. Play out začne v neděli 3. března a skončí ve čtvrtek 21. března.

Hokejová Tipsport extraliga, 52. kolo:
Chomutov - Litvínov 5:2
Branky: 1. a 8. D. Hruška, 41. Zálešák, 44. Kubinčák, 58. Šagát - 14. a 40. Trávníček.
Liberec - Vítkovice 2:4
Branky: 55. Pospíšil, 60. Bulík - 3. Klimek, 43. R. Hruška, 55. a 58. Bartánus.
Třinec - Plzeň 4:0
Branky: 23. Varaďa, 26. Orsava, 49. Květoň, 58. M. Růžička.
Č. Budějovice - Slavia 0:1
Branka: 20. Sklenář.
Kladno - K. Vary 1:3
Branky: 19. Hořava - 8. Pech, 21. Skuhravý, 28. Zaťovič.
Zlín - Pardubice 4:3 po prodloužení
Branky: 4. Čajánek, 14. Veselý, 18. Balaštík, 64. Urbanec - 35. Buchtele, 37. Kousal, 38. Nosek.
Sparta - Brno 6:0
Branky: 6. Přibyl, 9. Sičák, 41. Pacovský, 46. Ton, 57. Bahenský, 59. Jánský.