Slavia si v Kladně vystřílela postupový mečbol, Vítkovice v prodloužení srovnaly sérii

Poslední krok schází hokejistům pražské Slavie k postupu do semifinále play off Tipsport extraligy. Na kladenském ledě zvítězili svěřenci Vladimíra Růžičky přesvědčivě 5:1 a v sérii hrané na čtyři vítězství vedou už 3:1 na zápasy. Ve druhém pátečním duelu předvedly Vítkovice proti vítězi základní části ze Zlína další senzační obrat: výhru 5:4 v prodloužení jim nakonec vystřelil kanonýr a kapitán mužstva Jiří Burger a srovnal stav série na 2:2.

Včera není dnes, řekli si zřejmě slávisté po čtvrteční vyčkávané na gól a hned v úvodu zasypali domácího brankáře Cháberu sprškou střel. A cílená snaha přinesla ovoce. Strážce kladenské branky, který v předchozích dvou zápasech play off na domácím ledě udržel čisté konto, nevydržel mezi tyčemi ani polovinu utkání!  Po čtvrtém inkasovaném gólu raději přepustil místo Cikánkovi. Jenže ani on soustředěné palbě neodolal.

Červenobílí se sice nejprve zastřelovali a domácím hned třikrát pomohla tyčka, ale Růžička v přesilovce a o pouhých 50 vteřin později Tomica dokonce v oslabení už dovedli své akce ke gólovému efektu. Na začátku druhého dějství přidal svůj druhý zásah v utkání Růžička a gólově se pomstil kladenským fanouškům za to, že o den dříve polili jeho otce a kouče Slavie pivem. Pod další dvě trefy se podepsal obránce Jan Holub.

Až za rozhodnutého stavu 0:5 v závěrečné třetině se protáhl jako úhoř před slávistického gólmana Jass a vstřelil alespoň čestný kladenský úspěch. První šanci zajistit si postup mezi nejlepší čtveřici budou mít slávisté v pondělí v domácí O2 areně.

Výhru zajistil Burger

Další báječné vzepětí sil předvedly na domácím ledě Vítkovice. Poté, co ve čtvrtek rozhodly o své výhře čtyřmi góly v závěrečné třetině, o den později dokázaly utkání otočit hned dvakrát.

Nejprve v prostřední dvacetiminutovce trefami Húževky, Svačiny a Romana během deseti minut odpověděly na dvougólové vedení soupeře a poté, co Zlín v posledním dějství dokázal znovu gólově odskočit, vynutil si prodloužení 40 sekund před vypršením normální hrací doby při hře bez brankáře Strapáč.

Zlín v sérii vyhrál obě domácí utkání, Vítkovice rovněž. Výhru ostravskému celku zajistil v nastaveném čase šťastnou trefou Burger. Pátý duel je na programu v neděli ve Zlíně.

Kometa má extraligovou jistotu

Přes prohru 4:5 v nájezdech na ledě posledního Chomutova si jistotu extraligové účasti i v následujícím ročníku zajistili brněnští hokejisté. Ve skupině o udržení jim k tomu pomohla výhra Liberce 5:0 nad Karlovými Vary, které už se tak před Kometu nemohou dostat. Západočeši na Brno ztrácejí šest bodů a mají horší bilanci ze vzájemných zápasů.

Bílí Tygři po jasné výhře svého největšího konkurenta v boji o únik baráži v tabulce dvě kola před koncem přeskočili a jejich naděje navíc posiluje i lepší bilanci ve vzájemných zápasech.

Hokejová extraliga, čtvrtfinále play off - 4. zápasy:
Kladno - Slavia 1:5
Branky: 54. Jass - 13. a 22. Růžička, 29. a 37. Holub, 14. Tomica
Stav série: 1:3.
Vítkovice - Zlín 5:4 v prodloužení
Branky: 28. Húževka, 33. Svačina, 38. Roman, 60. Strapáč, 64. Burger - 8. Z. Okál, 26. Honejsek, 47. Leška, 56. Veselý.
Stav série: 2:2.
Skupina o udržení - 4. kolo:
Chomutov - Brno 5:4 po sam. nájezdech
Branky: 20. Hřebejk, 22. Rutta, 27. Mrázek, 42. Hromas, rozh. sam. nájezd Sikora - 8. Holec, 19. Jakub Svoboda, 21. Čermák, 57. J. Hruška
Liberec - Karlovy Vary 5:0
Branky: 11. a 37. Duda, 12. Urban, 19. Bulík, 42. Víšek.