Výběr české extraligy deklasoval Slováky 14:6

OSTRAVA

Domácí neporazitelnost v exhibičních utkáních mezi výběry české a slovenské extraligy trvá i po třetím klání v Ostravě, kde domácí hvězdy zvítězily vysoko 14:6. Utkání okořenila účast sedmnácti hokejistů, kteří v exhibici nastoupili díky výluce v NHL. Hvězdou duelu byla liberecká akvizice z Caroliny Radim Vrbata, autor hattricku a zároveň nejrychlejší bruslař.

Ve vítězném týmu zazářil tříbrankovým představením i Slovák Marek Uram, který se postaral o pokoření své mateřské soutěže v exhibici před dvěma roky v Pardubicích. Ofenzivní show typickou pro exhibiční utkání ještě podpořili trenéři, kteří hned po úvodních střídáních začali stavět pětky podle klubových vazeb místo původně nominovaných formací.

Oba čeští gólmani, vítkovický Pinc a Fikrt z Nitry v kleci slovenského výběru, se měli co ohánět. Po prvních nepřesně zakončených akcích se dočkala slušně zaplněná ČEZ Aréna první branky v 3. minutě, kdy se prosadila formace složená z libereckého dua Vrbata, Nedorost a nejproduktivnějšího hráče soutěže Mikesky z Pardubic. Jeho přesnou přihrávku zužitkoval Vrbata.

Vzápětí nedokázal Martin Procházka napodobit přesné zakončení svého pověstného bekhendového blafáku z dovednostních soutěží a na druhé straně vyrovnal bek Višňovský, posila Slovanu Bratislava z Los Angeles. V 9. minutě v otevřené partii skóroval kladenský Tomáš Kaberle, ale na branku opory Toronta ještě odpověděl Šatan, hvězda Buffala zářící nyní v Bratislavě.

Reprezentanti české nejvyšší soutěže nasadili k trháku ve 12. minutě, kdy úřadovala formace složená z domácího střelce Irgla a slovenských hvězd Znojma Puchera s Uramem. Za 28 sekund Uram s Irglem načali gólovou šňůru výběru trenérů Bokroše a Vůjtka. Když Hujsa neuspěl při parádním zakončení v jízdě s prostrčením hokejky mezi nohy, Kubina ještě v první části a Vrbata na začátku druhé zvýšili již na rozdíl čtyř branek.

Chvilkovou naději svěřencům koučů Gregora a Šterbáka na obrat daly rychlé trefy předloňského držitele Stanleyova poháru z New Jersey Bicka a Berana. V 29. minutě opět pojistil náskok českého týmu Šlégr a pak nastal až nezvyklý brankový půst. Gólman Pinc se v 32. minutě rozloučil likvidací Šatanova sóla a jeho nástupce Murín držel čisté konto až do 51. minuty. Fikrtův nástupce Križan lovil puk ze sítě až necelou minutu před druhou sirénou, kdy nestačil na Pucherovu teč.

Stejně jako předešlé dvě třetiny i závěrečnou zahájil brankou Vrbata a dovršil hattrick. O jubilejní desítku na české straně se postaral po sólu Slovák Uram, který se deset minut před koncem rovněž dočkal třetí branky v utkání. Križana si vychutnal - po efektní otočce na brankovišti o 180 stupňů dotlačil puk do klece.

Murín inkasoval vzápětí vůbec poprvé v duelu - zkušený bek Bača měl však při zakončení hodně snadnou úlohu. Hlavačka, Martin Straka a Nedorost ale ještě potvrdili jasnou převahu. Slováci se mohli radovat alespoň z toho, že uzavřeli účet zápasu. Murín ještě odolal nájezdu osamocené dvojice soupeřů, ale Kledrowetz necelou půlminutu před koncem zkorigoval na 6:14.

Obě předešlé exhibice byly daleko vyrovnanější. Před dvěma roky v Pardubicích vyhrál český výběr 7:5, loni v Bratislavě zvítězil slovenský tým 12:10.

Česká extraliga - Slovenská extraliga 14:6 (5:2, 3:2, 6:2)
Branky a nahrávky: 3. R. Vrbata (Mikeska, Fischer), 9. T. Kaberle (Martin Procházka, Martin Straka), 12. Uram (Irgl), 12. Irgl (Pucher), 16. Kubina (Fischer, Mikeska), 21. R. Vrbata (Kubina), 29. Šlégr (Martin Procházka, David Výborný), 40. Pucher (Pilař, Hlavačka), 42. R. Vrbata (Fischer), 43. Uram, 49. Uram (Pucher), 54. Hlavačka (Irgl), 54. Martin Straka (D. Výborný, T. Kaberle), 57. V. Nedorost (Mikeska) - 6. Višňovský (Hujsa), 10. Šatan (Hujsa, Višňovský), 24. Bicek (Kroták, Kmiť), 25. Beran (Čierny), 51. Bača (Bicek, Kroták), 60. Kledrowetz (Fabuš). Rozhodčí: Lauff (SR) - Čížek, Padevět. Diváci: 8000.
Výběr ČR: Pinc (32. Murín) - Šlégr, T. Kaberle, Špaček, F. Kaberle, Fischer, Kubina, Pilař, Hlavačka - D. Výborný, Martin Straka, Martin Procházka - Balaštík, Čajánek, Leška - V. Nedorost, Mikeska, R. Vrbata - Irgl, Pucher, Uram. Trenéři: Ernest Bokroš a Vladimír Vůjtek.
Výběr SR: Fikrt (32. Křižan) - Milo, Višňovský, Kledrowetz, Bača, Čierny, Suchý, Heš, Babka - Kapuš, Hujsa, Šatan - Bicek, Kroták, Kmiť - Fabuš, Zálešák, Huna (25. - 40. Šatan) - Kolník, Beran, Kontšek. Trenéři: Dušan Gregor a Ján Šterbák.