Slavia využitými přesilovkami zničila Spartu

Už s novou posilou, útočníkem Martinem Havlátem, přivítala pražská Sparta v městském derby Slavii. V předchozích třech duelech vždy zvítězili domácí, bilanci se podařilo přerušit Slavii. Ta domácí potopila třemi využitými přesilovkami v první polovině utkání. Po většinu duelu tahala Sparta za kratší konec, Slávisté měli režii pevně ve svých rukách a po zásluze se radovali z vítězství 4:2.

Když se tisícovky sparťanských fanoušků klouzaly namrzlým okolím T-Mobile Arény jistě netušily, co je čeká. Sparta od úvodních minut marně hledala rytmus, kterým by dokázala rozhodit spolehlivý systém soupeře.

Hosté výborně pokrývali střední pásmo a nepouštěli protivníka do blízkosti branky Zdeňka Šmída, který se vrátil do Holešovic, tentokrát ovšem v dresu soupeře. Martin Havlát nastoupil od úvodních minut na pravém křídle s Nedvědem a Výborným.

Chybu obrany potrestal Novák

Oboustrannou defenzívu prolomila až chyba domácí obrany v 9. minutě, obránce Sparty jen posunul puk na Jana Nováka a slávistický bek od modré čáry otevřel skóre. Zvýšit mohl v 16. minutě Kadlec, Břízu zachránila tyč. O minutu později našel v další přesilovce Slovák Stümpel krajana Pálffyho a ten se nemýlil.

Sparta se do hry dostala v poslední minutě druhé třetiny, kdy nenápadným švihem snížil Petr Nedvěd. Po změně stran byl za sekání vyloučen Chabada a Slavia opět trestala. Tomáš Žižka z pěti metrů propálil domácího brankáře potřetí.

Na tříbrankový rozdíl zvýšil Vašíček, který se při další přesilovce nejlépe zorientoval před Břízou a podél ležícího gólmana zavěsil. Ve druhém dějství Sparta opět dala dohromady formaci Nedvěd-Výborný-Hlaváč, Martin Havlát nastupoval po boku Sivka a Olesze.

Pojistku odmítli Vašíček s Beránkem

Definitivní hřebíček do sparťanské rakve mohli přidat ve 33. minutě Beránek s Vašíčkem. V útoku propadl obránce Řezníček, slávisté pěkně zakombinovali, ale Bříza pohotovým přesunutím zabránil jisté brance. Závěr druhého dějství odehrála v náporu Sparta, po několika dobrých šancích ji ale zastavil technický přestupek. Domácí špatně střídali a Slavia mohla klidněji dýchat.

Třetí dějství jen podtrhlo trápení Sparty, Slavia nadále dominovala utkání. V další početní výhodě Stümpel trefil tyč. Jiskřičku naděje vykřesal ve hře 4 na 4 Nedvěd, který v 57. minutě pohotově tečoval nahození Pilaře.

Slavia si ale už výhru bez problémů pohlídala a v tabulce se bodově dotáhla na třetí Liberec. Sparta zůstala druhá.

O. Weissmann (asistent Slavia): Viděli jsme oboustranně vynikající hokej, byli jsme u všeho o krůček dřív a zaslouženě vyhráli.

M. Jelínek (asistent Sparta): Zápas byl pro nás velkým vykřičníkem před play off. Tam se podobně hrát nedá, je třeba vše zjednodušit a začít hrát víc do těla.

Sparta - Slavia 2:4 (1:2, 0:2, 1:0)
Branky a nahrávky: 20. P. Nedvěd (D. Výborný, Havlát), 57. Nedvěd (Pilař) - 9. J. Novák (Beránek), 18. Pálffy (Stümpel, L. Havel), 22. Žižka (Kadlec, L. Havel), 26. Vašíček (J. Novák, Beránek). Rozhodčí: Husička - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 8:8 (navíc Sivek 10 minut). Využití: 0:3. Diváků: 12 279.
Sparta: Bříza - Pilař, Jan Hanzlík, Richter, Melichar, Dobroň, J. Řezníček, Schnábel - Havlát, P. Nedvěd, D. Výborný - Olesz, Kašpařík, Hlaváč - Ton, Sivek, Chabada - Netík. Trenéři: Lener, Gudas a Jelínek.
Slavia: Z. Šmíd - Kadlec, Žižka, J. Novák, Špaček, Žabka, Kolařík - Pálffy, Stümpel, Tomica - D. Hruška (22. Vondrka), Beránek, Sup - Vlasák, Vašíček, Antoš - L. Havel, M. Kopecký, R. Dlouhý. Trenéři: Růžička, Weissmann a Kalous.