Plzeň na Spartě tradici nezlomila

S cílem udržet poslední postupové místo do play-off přijeli do pražské T-Mobile arény hokejisté Lasselsbergeru Plzeň. Na Spartu se jim ovšem letos nedaří, všechna tři utkání prohráli, z toho dvakrát v prodloužení. Neúspěšní byli Západočeši i na čtvrtý pokus. Převaha Plzně ve druhé třetině neměla brankové vyjádření, Sparta potvrdila ve třetím dějství roli favorita a zvítězila 5:0.

Brankář Plzně Rudolf Pejchar zasahuje před Davidem Výborným ze Sparty.

Plzeň se poslední dny před zápasem z dobrých zpráv radovat nemohla. Artroskopické operaci zraněného kotníku se musela podrobit brankářská jednička Tomáš Duba, v pondělí rozhodla disciplinární komise APK o tom, že David Moravec dostane stop na jedno utkání za faul na karlovarského Haranta z 46. kola extraligy.

Západočeši měli problémy i s obranou, postrádali dlouhodobě zraněné beky Šreka a Nedomu, stejně jako Klause a Výborného. Sparta nastoupila v nejsilnějším složení a s plány na snížení náskoku vedoucího týmu tabulky - Zlína.

Do utkání vstoupili aktivně domácí, po šancích Havláta jim do vedení pomohl chyba letos nejlepšího obránce Plzně, Pavla Trnky. Ten nevyhodil kotouč ze třetiny, Kratěna našel Chabadu a domácí kapitán z ideální pozice mezi kruhy propálil Pejchara.

Majeský propálil vše

Plzeň se před Břízu dostala poprvé až v 11. minutě, ve hře 4 na 4 si po střelách Paroulka a Adamského první vážné zákroky připsal Petr Bříza. Další chyba Plzně přinesla druhý gól Spartě. Pejchar chtěl rozehrát volný puk, ten ale skončil jen na modré čáre u Majeského a obrovitý slovenský bek nekompromisně zvýšil.

Po změně stran se role kompletně obrátily. Tápající Plzeň se v početní výhodě chytla a zle Spartě zatápěla. Domácí se dostávali do ojedinělých protiútoků, gól ovšem nepadl ani na jedné straně.

V polovině zápasu u střídačky uhýbal Řezníček Dudovi tak nešťastně, že se poranil a musel s krvavým zraněním do šatny. Na ledě přibylo nasazení a nervozita, které podporoval některými nepřesnými výroky hlavní rozhodčí.

V úvodu třetího dějství potvrdil dobrou střeleckou formu ze Švédských her Hlaváč a přidal uklidňující třetí gól. Zdramatizovat mohl zápas v 51. minutě Trnka, po pěkném uvolnění Martina Straky ovšem na Břízu nevyzrál. Čtvrtý gól přidal v přesilovce Nedvěd a definitivně tak pohřbil naděje Plzně. Ještě jeden gól hostům na cestu do Plzně přibalil bývalý kapitán Západočechů Řezníček.

Marian Jelínek (Sparta Praha): "Na naší hře bylo vidět, že byla přestávka, hráči byli hladoví a vstup do zápasu byl dobrý. Ve druhé třetině byla Plzeň lepší, pro nás byl problém dostat se do hry i díky tomu, že jsme točili více hráčů. I proto jsme v závěru nechali některé odpočívat a stáhli hru na tři pětky. Poté jsme se dostali zpět do tempa a zaslouženě vyhráli."

Jiří Neubauer (Plzeň): "Nevydařila se nám první třetina, do desáté minuty bylo na ledě jen jedno mužstvo a Sparta dominovala ve všech činnostech. S tohoto pohledu byl výsledek 0:2 odpovídající. Ve druhé části se nám podařilo tým vyburcovat, zlepšili jsme se, ale nepodařilo se nám snížit. Když dala Sparta třetí gól, bylo po zápase."

Sparta Praha - Lasselsberger Plzeň 5:0 (2:0, 0:0, 3:0)
Branky a nahrávky: 6. Chabada (Kratěna, Marek), 15. Majeský, 43. Hlaváč (Kratěna, Broš), 54. Nedvěd (Richter), 55. Řezníček (Havlát). Rozhodčí: Minář - Cambal, Unzeitig. Vyloučení: 6:6, navíc Martin Straka (Plzeň) 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 5345.
Sparta: Bříza - Majeský, Melichar, Jan Hanzlík, Pilař, Richter, J. Řezníček, Dobroň - Kratěna, Broš, Hlaváč - Havlát, D. Výborný, P. Nedvěd - Ton, Marek, Chabada - Olesz, Netík, Sivek. Trenéři: Lener, Gudas a Jelínek.
Plzeň: Pejchar - Marshall, Trnka, Cartelli, Jindřich, L. Procházka, Výtisk - Duda, Martin Straka, Andrašovský - Paroulek, Michal Straka, D. Pospíšil - Adamský, J. Kudrna, Matějovský. Trenéři: Neubauer a Vlček.