Poslední Jihlava zaskočila Pardubice

JIHLAVA

Hokejisté Jihlavy ukončili osmizápasové čekání na výhru a výsledkem 2:1 zaskočili Pardubice. Poslední celek tabulky a jistý účastník extraligové baráže si připsal teprve páté vítězství v ročníku, na které čekal od tříbodového zisku ve Vsetíně z 9. ledna. Východočeši po nečekané ztrátě klesli ze čtvrtého na páté místo tabulky.

Domácí nastoupili bez hosta z Pardubic Lubiny, který v měl v pondělí při cestě na trénink autonehodu. Moeller naopak už mohl počítat se svým nejlepším kanonýrem Hejdukem. Díky návratu hvězdy Colorada po čtyřzápasové pauze způsobené zraněním třísel se opět sešla nejúdernější formace extraligy s Mikeskou a Bulisem.

Do první šance se dostala Dukla. V třetí minutě uvolnil Říha slovenského obránce Zajace, ale jeho krajan Lašák úspěšně zasáhl betonem. Potom domácí nevyužili přesilovku a v sedmé minutě poprvé zahrozili Východočeši. Zajacovu přihrávku zachytil Mikeska, našel Bulise, který však mířil vedle. Jihlavu pak držel lotyšský reprezentační gólman Masalskis, jenž zlikvidoval sóla Hemského i Hejduka. V závěru úvodní části se Dukla ubránila i v 37 vteřin trvajícím oslabení tří proti pěti.

Hned po 55 sekundách druhé třetiny zachránila Masalskise po Bulisově střele tyč. Záhy musel ukázat své umění i pardubický gólman při Kaděrově střele zblízka, pak zase zachraňoval situaci před osamoceným Petrem Sýkorou Masalskis. Vedení se dočkali domácí, když v 27. minutě potrestali Bulisovo vyloučení. Ficencovu ideální přihrávku tečoval do branky Vostřák.

Lotyšská opora dávala naději Dukle na úspěšný výsledek i nadále. Kryla Vyhlídalovu střelu i Divíškovu dorážku. V 35. minutě již Masalskis nestačil a Hejduk v přesilovce vyrovnal. Pardubický kanonýr zůstal před gólmanem zcela sám a po Bulisově asistenci si připsal 23. branku v ročníku.

V 45. minutě nejdříve spálil šanci Vostřák, ale obránce Šmarda si našel odražený puk a dal první extraligovou branku v kariéře. Jihlava byla při chuti - Kaděra uvolnil osamoceného Říhu, jenž však vystřelil jen do Lašáka.

Potom putoval již počtvrté na trestnou lavici Bulis a vysloužil si i desetiminutový trest. Možností na vyrovnání byla pro Pardubice přesilovka při vyloučení Klimta, ale nevyužily ji. Naopak Klimt mohl v 55. minutě při návratu z trestné lavice pojistit vedení, jenže jeho nájezd Lašák kryl. Další možnost domácích nevyužil dvě minuty před koncem Čachotský.

O překvapivou výhru se už Dukla nenechala připravit. Jihlavští fanoušci čekali na úspěch na domácím ledě skoro čtyři měsíce - naposledy se radovali 19. října z vítězství 5:0 nad Kladnem s Jaromírem Jágrem v sestavě.

Dukla Jihlava - Moeller Pardubice 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 27. Vostřák (Ficenc, A. Padělek), 45. Šmarda (Vostřák) - 35. Hejduk (Bulis, Havíř). Rozhodčí: Venglář - Chytil, Dědek. Vyloučení: 5:8, navíc Mikeska, Bulis, M. Rozsíval (všichni Pardubice) všichni 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 2640.
Jihlava: Masalskis - Zajac, Šmarda, Ficenc, Malena, Kuchyňa, Punčochář - Vostřák, A. Padělek, Klimt - Mareš, Hlouch, P. Altrichter - Jeslínek, Bakus, Čachotský - Kaděra, L. Říha, Rytnauer. Trenéři: Farda a Konečný.
Pardubice: Lašák - Snopek, Čáslava, A. Novotný, Havíř, M. Rozsíval, Vyhlídal, Mudroch, Pácal - P. Sýkora, Dopita, Blažek - Hejduk, Mikeska, Bulis - Hemský, Divíšek, Pištek - Rolínek, Koukal, Průcha. Trenéři: Martinec a Šejba.