Rubriky:

Tipsport extraliga

Začíná extraliga a přináší řadu novinek. Favoritem Sparta, jak se povede Hradci?

12. září 2013 11:34 - Praha
(Aktualizováno: 12. září 2013 12:58)

Dvěma zápasy se dnes vpodvečer rozjíždí 76. ročník (v rámci České republiky 21.) nejvyšší tuzemské hokejové soutěže. Mezi favority se řadí i obhájce titulu z Plzně, tím nejvyšším, i podle bookmakerů, je pražská Sparta, která přes léto mohutně posilovala. Po dvaceti letech se extraliga bude hrát v Hradci Králové, kam se Mountfield přestěhoval z Českých Budějovic. Herní systém zůstává oproti minulé sezóně neměnný, i přesto aktuální ročník přináší řadu novinek.

 

BPA

Tou nejzásadnější je ustanovení Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) o nasazování mladých hráčů a juniorů. Trenéři smějí zařadit na soupisku zápasu dva brankáře a patnáct hráčů do pole bez omezení věku, zbylých pět míst musejí obsadit tři hráči od dvaceti do dvaadvaceti let a dva mladší devatenácti let. „Jsme jednoznačně přesvědčeni, že jde o krok vpřed, kvalitu extraligy to zatraktivní," říká předseda ČSLH Tomáš Král o nápadu, jak pomoci zkvalitnění českých mládežnických výběrů.

Ukaž, že rozumíš hokeji. Vyzvi ostatní na souboj a vyhraj iPhone 5. Hraj Fantasy hokej!

Aktuální ročník zároveň přinese zkvalitnění statistik. K dosud zaznamenávaným údajům, jako jsou autoři branek a asistencí, účast hráčů na ledě při vstřelených nebo obdržených brankách, trestné minuty apod., se přidají i další sledované údaje. Mimo jiné úspěšnost střelby a vhazovaní, čas hráče strávený na ledě, počty střídání, blokování střel nebo hitů. „Chceme tak odstranit dluh, který má nejvyšší soutěž vůči fanouškům i odborníkům. Podrobné statistiky patří k nástrojům, bez kterých se současný lední hokej neobejde," uvědomuje si Král.

5 nejzajímavějších příchodů do ELH podle Sport.cz   
Jméno Post Odkud Kam
Jaroslav Bednář útočník Bern/Švýc. Slavia
Petr Sýkora útočník Davos/Švýc. Pardubice
Tomáš Kaberle obránce volný hráč v NHL Kladno
Tomáš Pöpperle brankář Lev/KHL Sparta
Josef Marha útočník Davos/Švýc. Pardubice

V souladu s mezinárodními pravidly bude posuzováno i vyhození kotouče mimo kluziště. Hráč bude dvěma minutami potrestán pouze v případě, že puk vystřelí přes ochranné plexisklo či úmyslně. Ruší se tedy trest při poslání puku na střídačku nebo trestnou lavici. Kvůli snaze rozhodnout co nejvyšší počet zápasů v play off ve hře, a nikoliv samostatných nájezdech, se s výjimkou rozhodujících duelů bude nastavovat místo deseti o dvacet minut. Rozhodující utkání se budou tradičně hrát až do doby, než některý tým nevstřelí branku. V základní části zůstává pětiminutové prodloužení.

5 nejzajímavějších přestupů v rámci ELH podle Sport.cz   
Jméno Post Odkud Kam
Tomáš Rolinek útočník Pardubice Sparta
Petr Tenkrát útočník Sparta Kladno
Radek Duda útočník Liberec Plzeň
Lukáš Pech útočník Karlovy Vary Sparta
Lukáš Mensator brankář Karlovy Vary Plzeň

Střelce a autory branek sice budou i nadále určovat hlavní rozhodčí, brankový videosudí však údaje ze záznamu zkontroluje a má pravomoc verdikt upravit. Vedení soutěže zároveň zrušilo padesátitisícové pokuty pro kluby za opakování sporných situací na kostce nad ledem.

Totožný však zůstává samotný herní systém. Po dvaapadesáti kolech základní části postoupí nejlepší šestka přímo do čtvrtfinále, týmy na sedmém až desátém místě si o něj zahrají v předkole. Nejhorší čtyři celky čeká skupina o umístění, dva nejslabší pak po jejím odehrání půjdou se dvěma nejlepšími celky první ligy do extraligové baráže. Play off se hraje na čtyři vítězné duely, nový mistr, který získá nový Pohár T. G. Masaryka, bude znám nejpozději 29. dubna.

5 nejzajímavějších odchodů z ELH podle Sport.cz   
Jméno Post Odkud Kam
Jan Kovář útočník Plzeň Magbitogorsk/KHL
Tomáš Hertl útočník Slavia San Jose/NHL
Jakub Kovář brankář Mountfield HK Jekatěrinburg/KHL
Marek Mazanec brankář Plzeň Nashville/NHL
Jakub Sedláček brankář Zlín Riga/KHL

Jako největšího favorita na titul vidí bookmakeři Tipsportu Spartu (5:1), následovanou Třincem (5,5:1) a Plzní (7:1), za nejpravděpodobnější účastníky baráže pak označují Karlovy Vary a Chomutov. Oproti loňské sezóně již nebude zápasy extraligy vysílat Nova, na ČT Sport se objeví vždy jedno střetnutí z každého kola.

Program 1. kola:
Čtvrtek
17:30 Litvínov - Zlín
18:20 (ČT Sport) Plzeň - Vítkovice
Pátek
17:00 Třinec - Liberec
18:00 Karlovy Vary - Chomutov
18:00 Kladno - Slavia
18:00 Kometa Brno - Pardubice
18:30 Sparta - Mountfield HK
Jan Škvor, Sport.cz

Kdo vyhraje hokejovou extraligu v sezóně 2013/14?

Zrušit


Časová osa: Tipsport extraliga

Filtr článků - Tipsport extraliga


Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..