Karlovy Vary po výhře na Spartě udržely naději

Hokejisté Karlových Varů zvítězili na ledě pražské Sparty 3:2 a udrželi si teoretickou naději na účast v play-off. Vítěznou branku vstřelil v 53. minutě kapitán František Ptáček, dlouholetá sparťanská opora. Na osmý Litvínov i devátou Plzeň však Vary ztrácejí dvě kola před koncem pět bodů. Manko druhé Sparty na vedoucí Zlín se rozrostlo rovněž na pět bodů.

Favorizovaná Sparta začala aktivně a karlovarský brankář Málek měl v úvodu hodně práce. Čelil několika nebezpečným pokusům, zlikvidoval i Oleszovu dvojnásobnou dorážku, ale v 6. minutě inkasoval. Chabada dostal na levém křídle hodně prostoru a jeho přesná střela s pomocí horní tyče zapadla do branky.

Západočeši však po inkasované brance ožili a dost práce měl i gólman Bříza. Při Chabadově vyloučení se ještě Sparta ubránila, ale po trestech pro Výborného a Sivka v závěru první dvacetiminutovky už hosté výhodu dvou hráčů využili. O vyrovnání se postaral Alinč.

V úvodu druhé části podržel domácí Bříza a ve 25. minutě se Sparta dostala do vedení. Nedvědovu střelu Málek kryl, ale puk se dostal za brankou k Tonovi, který bleskurychle zasunul puk pod přesouvajícího se karlovarského gólmana. Za dvě minuty trefil Havlát tyč.

Další minuty však pařily Málkovi. Nejdříve odolal při Kutlákově vyloučení, za několik minut i v oslabení tří proti pěti i pokračující výhodě Sparty. Zákroky proti Havlátovi a Chabadovi korunoval efektním zásahem lapačkou proti Hlaváčovi v 36. minutě. Hosté ze své druhé šance v druhé třetině opět vyrovnali. Skuhravý přihrál zcela volnému Košťálovi, který mířil přesně.

Tým kouče Radima Rulíka mohl dokonce stav v oslabení otočit. Na trestné lavici seděl Kraus, ale hosté unikli dva proti jednomu. Po Kraftově přihrávce jel sám na Břízu Nedorost, ale neuspěl. Poté Havlát sekl Poláka a byl vyloučen na pět minut a do konce utkání.

Po faulech Hlavačky a Dvořáka však měli naopak domácí téměř minutu přesilovku čtyř proti třem. Výhoda se ale vrátila na stranu Karlových Varů a obránce Ptáček ji v 53. minutě využil. Západočeši první zisk proti Spartě v tomto ročníku, a hned tříbodový, uhájili. Sparťanský útočník Kratěna tak musel při svém jubilejním 500. extraligovém utkání strávit porážku.

Sparta Praha - Energie Karlovy Vary 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 6. Chabada (Marek), 25. Ton (P. Nedvěd, Richter) - 20. Alinč, 38. Košťál (Skuhravý, Petr Kumstát), 53. Ptáček (Hlavačka, Alinč). Rozhodčí: Homola, Mikula - Čech, Machálek. Vyloučení: 7:8, navíc Havlát 5 min. a do konce utkání, P. Nedvěd (oba Sparta) 10 min. Využití: 0:2. Diváci: 4849.
Sparta: Bříza - Richter, J. Řezníček, Pilař, Melichar, Majeský, Jan Hanzlík, Dobroň - Ton, Marek, Chabada - Havlát, P. Nedvěd, D. Výborný - Broš, Kratěna, Hlaváč - Olesz, Kašpařík, Sivek. Trenéři: Lener, Gudas a Jelínek.
Vary: Málek - Ptáček, Kutlák, Harant, J. Polák, Hlavačka, Krajíček, Bauer - Petr Kumstát, Skuhravý, Košťál - Kucharczyk, Alinč, Kraus - M. Dvořák, Kraft, A. Nedorost - Bednařík, Pech, V. Polák. Trenéři: Rulík, Baďouček a Kněžický.