Sparta - Plzeň 3:1Mistr poprvé v sezóně padl. Ton se stal nejlepším střelcem Sparty v historii

12. Pletka 0 : 1
22. Ton (trestné střílení) 1 : 1
37. Kumstát 2 : 1
52. Buchtele 3 : 1

Jan ŠvandaSport.cz

Úřadující mistři z Plzně poprvé v novém ročníku Tipsport extraligy ztratili body. Indiáni prohráli v pátečním utkání 3. kola na ledě Sparty 1:3, ačkoliv první třetinu vyhráli. Do sparťanské historie vstoupil Petr Ton, který před více než šesti tisícovkami diváků zaznamenal svůj 255. gól v dresu holešovického celku a stal se tak nejlepším klubovým střelcem.

Sparťan Petr Ton (vlevo) se spolu s Jaroslavem Hlinkou raduje z gólu.

V Holešovicích se hrál od úvodního vhazování hodně svižný hokej s velkým nasazením. Obě mužstva však dobře bránila a vyložených šancí proto v první třetině příliš nebylo. Sparta byla v úvodu aktivnější, v 7. minutě si navíc po faulu Jeřábka na Tona zahrála přesilovku, v ní ale Mensatora téměř neohrozila. Naopak v oslabení mohli udeřit Indiáni, Straka v brejku naservíroval puk Hanzlíkovi, jenže Pöpperle se jeho pokusem od modré oklamat nenechal.

Jak naložit s hrou v početní výhodě ukázali sparťanům vzápětí hosté. Časomíra ukrojila jen 36 vteřin, když Dudovu ránu z pravého kruhu Pöpperle neudržel a před bránou číhající Pletka neměl s dorážkou problémy. Sparta prahla po vyrovnání a nejblíže mu byla v 14. minutě. Buchtele uvolnil Přibyla, jenž se protáhl až před bránu, Mensator se ale roztáhl na ledě a famózním zákrokem zachránil svůj tým od inkasovaného gólu. Plzeňský gólman se v úvodní periodě vyznamenal ještě jednou, když v 17. minutě vyrazil betonem Tonovu ránu bez přípravy.

Střelec Ton se zapsal do sparťanské historie

Jeden z důležitých momentů zápasu pak přišel dvě sekundy před první sirénou. Po hromadné potyčce měla Sparta zkraje prostřední dvacetiminutovky výhodu přesilovky. Dlouho to vypadalo, že ji nevyužije, v samotném závěru ale Škoda chybovala a Ton ujížděl sám na bránu. Hosté ho sice zastavili, ovšem jen za cenu faulu a rozhodčí nařídili trestné střílení. Zkušený forvard nájezdy ovládá, Mensatora prostřelil švihem po ledě a svým 255. gólem v dresu Sparty vstoupil do klubové historie.

Pražany vyrovnávací zásah povzbudil a hosté se museli bránit jejich náporu. Ve 28. minutě se po individuální akci málem prosadil Ivan Rachůnek, skóre se ale neměnilo. Sparťanský tlak přerušily až nedovolené zákroky ze strany Ivana Rachůnka a poté i Piskáčka, po nichž měli Západočeši skoro dvě minuty dlouhou dvojnásobnou přesilovku. Ta však trvala jen 4 vteřiny, Straka se dopustil sekání a odjel na trestnou lavici. Plzeňští sice měli k dispozici alespoň přesilovku čtyři na tři, gólu se ale nedočkali.

Udeřila tak Sparta. Kubát po krásné Pechově přihrávce v přečíslení ještě síť nerozvlnil, ve 37. minutě už ale tribuny burácely nadšením. Klimek našel zpoza brány osamoceného Kumstáta, který bez potíží skóroval.

Buchtele pojistil náskok

Dobře chytající Mensator poté překvapivě odjel na střídačku, patrně kvůli zdravotním problémům, a jeho místo mezi třemi tyčemi zaujal Machovský. Ten mohl inkasovat těsně před druhou přestávkou, po Kumstátově střele mu ale pomohla pravá tyč.

Ve 48. minutě mohla Sparta přidat pojistku. Hlinka po Sičákově přihrávce najížděl zleva zcela sám na Machovského, který ale jeho únik bravurně zneškodnil. Svěřenci trenéra Jandače se přesto z třetího zásahu nakonec radovali, když v přečíslení tři na jednoho vyzrál na Machovského Buchtele.

Brankový rozdíl mohl být i vyšší, Machovský už ale další puk za svá záda nepustil a při závěrečné power play netrefil opuštěnou klec Pacovský.

3. kolo hokejové Tipsport extraligy:
HC Sparta Praha - HC Škoda Plzeň 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 22. Ton z trest. střílení, 37. Kumstát (Klimek), 52. Buchtele (Ton) - 12. Pletka (Duda, Martin Straka). Rozhodčí: Hodek, Lacina - Lhotský, Barvíř. Vyloučení: 8:7, navíc Pilař (Sparta) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 6311.
Sparta: Pöpperle - Pilař, Piskáček, Sičák, Kubát, Krejčík, Švrček, Gřegořek - Pacovský, J. Hlinka, Rolinek - Kumstát, Pech, Klimek - P. Ton, Přibyl, Buchtele - T. Rachůnek, Simon, I. Rachůnek. Trenéři: Jandač a Moták.
Plzeň: Mensator (37. Machovský) - Slovák, Jiří Hanzlík, Dan Růžička, J. Jeřábek, Mozík, Frolo, Marcel - Duda, Martin Straka, Vlasák - Kratěna, Lev, Pletka - Novotný, T. Sýkora, J. Sýkora - Dvořák, Pitule, Petruška - Schleiss. Trenéři: Razým a Michal Straka.