Stümpel přiblížil hattrickem Slavii semifinále

Hokejisté pražské Slavie jsou krůček od pátého postupu do semifinále extraligy za sebou. Po vítězství 7:2 nad Libercem vedou v sérii 3:2 na zápasy a mohou rozhodnout již v úterý na severu Čech. Třemi brankami a přihrávkou se na vítězství podílel slovenský útočník Jozef Stümpel.

Hokejisté Liberce během čtvrtfinále s pražskou Slavií

Slávistický kouč Vladimír Růžička po dvou porážkách v Liberci pozměnil sestavu a pouze na střídačce zápas sledovali bek Žabka s útočníkem Antošem. Až na první Stümpelovu formaci se změnilo rozestaví všech tří útoků.

Jako první zahrozil vážněji Liberec, domácí ale závaru Ratajovy formace odolali. Na druhé straně vystřelil Vondrka a v šesté minutě už Slavia otevřela skóre. Tomica přihrál Kolaříkovi, který tvrdou ranou překonal Hniličku a připsal si vůbec první gól v ročníku. Liberecký gólman mu situaci usnadnil, protože chtěl vyjet za branku rozehrát puk, a když si všiml, že kotouč míří jinam, nestihl se vrátit do své pozice.

Nedorost nevyzrál na ležícího Fraňka

Slavia byla při chuti a další nebezpečí pro hosty znamenal Supův pokus. Bílí Tygři pak měli výhodu přesilové hry, ale gólmana Fraňka neohrozili. Pouze Modrého střelu tečoval vedle Novák. Slavia naložila s početní výhodou lépe - Beránek trefil tyč a Hruška jen těsně minul.

První obrovskou šanci Liberce měl v 14. minutě Nedorost, ale nevyzrál na ležícího Fraňka. Ve stejné pozici zlikvidoval vzápětí i Hnilička Tomicovu dorážku. Přečíslení dvou na jednoho nevyužili liberečtí Tomajko s Čermákem, na druhé straně v poslední vteřinách úvodní části zastavil unikajícího Kopeckého Modrý.

Klíčové okamžiky se odehrály v druhé části. V 25. minutě málem jásali Liberečtí, ale po tečované Jirušově střele se stav nezměnil. Puk se odrazil pravděpodobně od tyče. V 26. minutě nechali čároví rozhodčí místo zakázaného uvolnění pokračovat ve hře, Duben za libereckou brankou fauloval a Vlasák v početní převaze zvýšil.

Stümpelova tečka

Po vyloučení Kadlece a Dlouhého měli hosté téměř minutu výhodu přesilovky pěti proti třem a Kotalík ji využil. Vzápětí dostal trest za nedovolené bránění Hnilička a Liberec inkasoval další gól v oslabení. Liberecký gólman chytil Beránkův pokus, dvakrát zasáhl betonem v jasné šanci proti Vašíčkovi, ale na Stümpelovu střelu přesně v době, kdy trest končil, už nestačil.

Pražané byli při chuti. Hruška trefil v 34. minutě tyč a za necelé tři minuty Beránek zvýšil na rozdíl tří branek. Do závěrečné části nahradil Hniličku v liberecké brance Falta a hned po 70 vteřinách ho uvítal gólem Hruška. Hostům se sice podařilo podruhé překonat Fraňka po střele beka Hanzlíka, ale poslední slovo si vzali domácí. Stümpel v početní převaze pěti proti třem přidal svůj druhý gól v utkání. Stejnou výhodu měla Slavia i po dalších trestech Fischera a Modrého. Vašíček ještě trefil před prázdnou brankou tyč, ale Stümpel vzápětí dovršil hattrick.

Slavia Praha - Bílí Tygři Liberec 7:2 (1:0, 3:1, 3:1)
Branky a nahrávky: 6. Kolařík (Tomica), 27. Vlasák (Stümpel, Vašíček), 32. Stümpel (Vašíček), 37. Beránek (D. Hruška), 42. D. Hruška (Beránek), 54. Stümpel (Vašíček, Vlasák), 56. Stümpel (Špaček) - 30. Kotalík (R. Vrbata, Modrý), 51. Jiří Hanzlík (P. Rozsíval). Rozhodčí: Turčan, Smeták - Křivský, Hejduk. Vyloučení: 8:12, navíc Hnilička, Modrý, Čermák (všichni Liberec) všichni 10 min. Využití: 4:1. Diváci: 10 363.
Stav série: 3:2.
Sestavy:
Slavia: Franěk - J. Novák, Špaček, Kadlec, Pojkar, Kolařík, Graňák - Pálffy, Stümpel, Tomica - Vlasák, Vašíček, Sup - D. Hruška, Beránek, Vondrka - L. Havel, M. Kopecký, R. Dlouhý. Trenéři: Růžička, Weissmann a Kalous.
Liberec: Hnilička (41. Falta) - Klouček, Fischer, Jiří Hanzlík, Modrý, L. Šmíd, Jiruš, M. Duben - R. Vrbata, V. Nedorost, S. Procházka - Vaic, Kotalík, V. Novák - Čermák, Rataj, Tomajko - P. Rozsíval, Plodek, Víšek. Trenéři: Paleček, Dvořák a Kapoun.