Liberec porazil díky dvěma trefám kapitána Nováka Slavii

Předpoklady, věštící sérii mezi pražskou Slavií a Libercem vyrovnaný průběh, se stoprocentně potvrdily. Bílí Tygři vyhráli šestý zápas série 3:1 a o postupujícím se rozhodne až ve čtvrtek, kdy se v Sazka Aréně hraje rozhodující sedmý duel. Oba celky si v dosavadních šesti zápasech čtvrtfinále pohlídaly domácí neporazitelnost, šesté čtvrtfinále rozhodl dvěma góly kapitán Liberce Václav Novák.

Aktivní Liberec šel do vedení už v 5. minutě. Podkonický z rohu nahodil před branku, kde byl neobsazený Václav Novák a kapitán Liberce bleskově trefil mezi Fraňkovy betony.

Kdo vyhraje rozhodující sedmý zápas?
Hlasujte v anketě na konci článku!

V 9. minutě mohl zvýšit Kotalík, při svém  pokusu o teč ale stál v brankovišti. Za okamžik podklouzl Kolařík a další šanci spálil Čermák. Liberec byl ve velkém náporu, Slavia pod tlakem.

Hosté odpověděli v početní výhodě kombinací Vašíčka se Stümpelem, slovenský forvard byl ale v obtížné pozici a Hniličku nepřekonal. Naopak jásali znovu domácí, ovšem předčasně. Vrbata vystřelil bekhendem, Franěk puk ztlumil u tyčky a dojíždějící zaklíněná dvojice posunula branku. Po konzultaci s videorozhodčím sudí branku neuznali.

V 16. minutě mohl srovnat kapitán Slavie Beránek, chybným rozhodnutím - nesprávně odpískaným postavením mimo hru - jej ale zastavil hvizd rozhodčího. Na 2:0 zvýšil v 18. minutě Igor Rataj, který z překvapivé otočky nachytal Fraňka.

Růžička se snažil Slavii probrat změnami

Střelec druhého libereckého gólu mohl přidat pojistku v podobě třetího gólu ve 26. minutě, v přesilovce ale netrefil přesně přihrávku z rohu. Trenér Slavie se snažil své svěřence v polovině utkání probudit změnami v sestavě a hosté opravdu ožili.

Brankové vyjádření jejich aktivita ovšem neměla, přestože Beránek měl po pasu Pálffyho velkou šanci. Domácí podržel gólman Milan Hnilička. Liberec odpověděl nájezdem Stanislava Procházky, i brankář Franěk se blýskl skvělým zákrokem.

Třetí dějství zahájil Liberec pasivně, Slavia měla více ze hry. Její tlak zastavil až faul Stümpela , který zahákoval Václava Nováka. Právě faulovaný Novák zasadil Slavii rozhodující úder. Na modré čáře se srazili slávisté Jan Novák s Kolaříkem, volného kotouče se zmocnil kapitán Bílých Tygrů a nad pravým Fraňkovým betonem zvýšil na 3:0.

Hnilička jistil výhru

Za Slavii mohli odpovědět Vašíček se Supem, všechny dorážky slávistů pochytal pozorný Hnilička. Na mistra světa v dresu Liberce si nepřišel ani slovenský kanonýr Žigmund Pálffy.

Pět a půl minuty před koncem stáhl trenér Růžička brankáře Fraňka a Slavia hrála při vyloučení Fischera přesilovku 6 na 4. Početní výhodu nevyužila, čestný úspěch Slavie zařídil pohotovým blafákem Tomica dvě minuty před koncem. Další zdramatizování už soupeři Liberec nedovolil.

Josef Paleček, trenér Liberce: "V neděli jsme na Slavii říkali, že se tam ve čtvrtek vrátíme. Jsem rád, že jsme slib dodrželi."

Jiří Kalous, asistent trenéra Slavie: "Přes prohru musím poděkovat hráčům, že bojovali i za nepříznivého stavu. Liberec potvrdil, že je tým, který umí doma zahrát."

Bílí Tygři Liberec - Slavia Praha 3:1 (2:0, 0:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 5. V. Novák (Vaic, Podkonický), 18. Rataj (Čermák, Tomajko), 47. V. Novák (Vaic) - 59. Tomica (J. Novák, Špaček). Rozhodčí: Minář, Smeták - Čížek, Padevět. Vyloučení: 5:4. Využití: 0:1. Diváci: 5080 (vyprodáno). Stav série: 3:3.
Liberec: Hnilička - Klouček, Fischer, L. Šmíd, Jiruš, Jiří Hanzlík, Modrý, M. Duben - R. Vrbata, Kotalík, S. Procházka - Čermák, Rataj, Tomajko - Vaic, Podkonický, V. Novák - Klimenta, P. Rozsíval, Plodek. Trenéři: Paleček, Dvořák a Kapoun.
Slavia: Franěk - J. Novák, Špaček, Kadlec, Pojkar, Kolařík, Graňák - Pálffy, Stümpel, Tomica - Vlasák, Vašíček, Sup - D. Hruška, Beránek, Vondrka - L. Havel, M. Kopecký, R. Dlouhý. Trenéři: Růžička, Weissmann a Kalous.