Šance Rangers na play off už jen teorií

Necelé čtyři minuty stáli hokejisté New Yorku Rangers od definitivní ztráty šance na play off. V městském derby s Islanders však stačil ztracené naděje oživit Alexej Kovaljov a po přihrávce Petra Nedvěda vyrovnal na konečných 2:2.

Fin Janne Niinimaa z NY Islanders se tlačí přes Rusa Alexeje Kovaljova z Rangers.

"Potřebovali jsme vítězství, nemůžeme být spokojeni s remízou. Na druhou stranü můžeme ještě doufat, že oni nezvládnou svoje zápasy," řekl po utkání Bobby Holík.

Rangers ztrácejí na Islanders tři body a zbývají jim dvě utkání, zatímco Ostrované odehrají ještě tři zápasy. "Stále jsou pány situace, musíme vyhrát poslední dva zápasy, ale ještě žijeme," poznamenal kapitán Rangers Brian Leetch.

Šance Jezdců se ovšem pohybují již jen v teoretické rovině. K tomu, aby se nakonec do postupové osmičky dostali, musí porazit New Jersey, které bojuje o vítězství v Atlantické divizi, a Montreal, jenž je v tabulce Východní konference za Rangers desátý se ztrátou tří bodů.

Naproti tomu Islanders čeká ještě Detroit, se kterým zřejmě bodovat nebudou, v posledních dvou zápasech se ale střetnou s hokejisty Atlanty a Caroliny. Z těchto utkání by Ostrované měli body přivézt a osmou příčku uhájit. Rangers tak budou ve vyřazovacích bojích zřejmě chybět i pošesté v řadě.

Toronto zkomplikovalo boj o prvenství v divizi

Velkou zásluhou Tomáše Kaberleho, který jeden gól vstřelil a na další dva nahrál, porazilo Toronto domácí New Jersey v prodloužení 3:2 a zkomplikovalo tak souboj o prvenství v Atlantické divizi. Ďáblové nyní vedou o jediný bod před Philadelphií, která obrala o body Columbus, když Roman Čechmánek vychytal snadno šesté čisté konto sezóny.

Tomáš Kaberle nejprve našel přesně ve třetí minutě Wadea Belaka, o tři minuty později se z gólu s přičiněním českého obránce radoval Mats Sundin. New Jersey ale dokázalo rychle snížit zásluhou Jeffa Friesena a v polovině druhé třetiny Langenbrunner vyrovnal.

Prodloužení, které po nerozhodných 60 minutách následovalo, poznalo vítěze už po třech minutách, když Kaberle završil své parádní představení přesnou trefou. Jonas Höglund zachytil na útočné modré přihrávku obránce Ďáblů Richarda Šmehlíka, našel volného Reichela a ten posunul na najíždějícího Kaberleho, na jehož střelu od levého kruhu byl gólman Brodeur krátký.

Čechmánek málem usnul

Domácí prohra New Jersey nahrála do karet Philadelphii v zatím nevyřešeném boji o vítěze Atlantické divize. Letci si doma snadno poradili s posledním celkem Centrální divize Columbusem a vyhráli 4:0.

Roman Čechmánek v brance Philadelphie vychytal šestý shutout této sezóny a je dost možné, že si vytvořil osobní rekord v počtu strávených minut nicneděláním. Na českého gólmana totiž zamířilo pouhých 10 střel. "Deset střel je opravdu velice málo," čertil se Čechmánek po utkání. "Byl jsem naprosto nekoncetrovaný, nudil jsem se k uzoufání. Jednu chvíli jsem stál v brance snad 10 minut, aniž by se přede mnou něco dělo."

V tahanici o prvenství v Atlantické divizi má Philadelphia k dispozici ještě dva zápasy, New Jersey o jeden navíc.

Česko-slovenská legie v Ottawě se činila

Večer plný rekordů se odehrál v Ottawě. Triumfem 3:2 nad Bostonem uhráli Senátoři 28. domácí vítězství, čímž vytvořili klubové maximum. Postaral se o ně především Slovák Marián Hossa - dal dva góly, celkem už jich má v sezoně na kontě 45, čímž z čela klubových historických tabulek vystrnadil Alexeje Jašina.

Na výhře domácích měla však podíl celá česko-slovenská kolonie. Rozhodující gól vstřelil Martin Havlát, který zaznamenal ještě jednu asistenci. Radek Bonk nahrával dokonce na všechny tři branky Ottawy. Jediným 'vetřelcem' mezi sběrateli kanadských bodů z bývalého Československa byl s jednou asistencí Kanaďan Wade Redden.

Senátoři se stali prvním kanadským týmem od sezony 1988-89, který dosáhl 50 výher. Ottawa navíc může vyhrát základní část NHL, což by jí v play off dalo výhodu začínat každou sérii na domácím ledě.

Capitals rekord nezlomili, Jágr i Lang bodovali

Dařilo se i oběma Čechům hrajícím v hlavním městě Spojených států. Jaromír Jágr s Robertem Langem se v dresu Washingtonu podíleli na výhře 3:0 nad Floridou. Jágr na dva góly přihrál a Lang jednou skóroval. Sice se nekonalo rekordní lednové představení, kdy Capitals vyhráli 12:2, ale trenér domácích byl spokojen.

"Po návratu z dlouhé šňůry zápasů venku se chtěli chlapci předvést a podařilo se to. Chceme vyhrát divizi, ale pokud budeme pokračovat v těchto výkonech, budu spokojený, i když budeme druzí," pravil Bruce Cassidy.

Vokoun si na nedostatek práce nestěžoval

Na rozdíl od Roaman Čechmánka se další český gólman nenudil. Tomáš Vokoun z Nashvillu čelil v zápase proti Anaheimu 31 střelám, přičemž dvakrát inkasoval a jeho tým prohrál 1:2 v prodloužení. Obě branky inkasoval Vokoun z hole Steva Thomase, první při trestném střílení.

"Odehrál jsem v NHL 1189 utkání, ale na penaltu jsem šel poprvé. Byl jsem trochu nervózní, ale gól byl pěkný," komentoval svou premiéru devětatřicetiletý hráč. "Najel si blízko ke mě, vystřelil a padlo to tam," suše popsal nájezd český brankář, který v letošní sezoně čelil již pátému trestnému střílení.

5. St. Louis +794110622245:20998
6. Minnesota +794110127193:17093