Jihlava rozstřílela v úvodu baráže Budějovice

JIHLAVA

Hokejisté Jihlavy využili v úvodním utkání baráže o extraligu s Českými Budějovicemi výhodu domácího prostředí a po výhře 5:1 se ujali vedení v sérii hrané na čtyři vítězství 1:0. Hráči z Vysočiny zaskočili favorizovaného soupeře v repríze loňské baráže už v první třetině, kdy na jeho úvodní branku odpověděli čtyřmi góly v pěti minutách.

Deset minut se toho na jihlavském ledě moc nedělo, hned v úvodu trefil sice v přesilovce hostující Martínek levou tyč Masalskisovy branky, ale do většího tlaku se ofenzivněji naladění Jihočeši nedostali. Domácí poprvé zahrozili rovněž v početní převaze, ale v koncovce byli málo důrazní. Další aktivita hostů vyústila v přesilovku, kterou využil k prvnímu barážovému gólu budějovický Šimánek.

To probudilo Duklu, jejíž útočníci nastříleli Turkovi během pěti minut čtyři branky. Alrichter po půlminutě završil snahu Hloucha, Jeslínek zakončil nahození Bakuse, po patnácti vteřinách potrestal vyloučení Bělohlava po přesné přihrávce Lubiny Padělek a váhání budějovických zadáků na modré čáře využil ke zvýšení na tříbrankový náskok znovu Jeslínek.

Po první přestávce očekávaný nápor hostů nepřišel, českobudějovičtí hokejisté jakoby se z vývoje utkání nedokázali vzpamatovat. Rozehrávku opakovaně proměnili v zakázané uvolňování, šancí si vytvořili minimum.

Globální bojovnost domácích naopak slavila úspěch. Nejen, že dokázali pozornou obranou snahy soupeře otupit, ale uměli i zakončit, když průnik Padělka do třetiny proměnil v pátý úspěch Lubina. Už předtím navíc ujížděl Jeslínek pro hattrick, ale tentokrát Turek nadvakrát jeho pokus zneškodnil. Závěrečné dějství už změnu skóre na Horáckém stadiónu nepřineslo.

Druhý duel baráže se hraje opět na ledě nejhoršího celku letošní extraligy v sobotu od 17:30.

Richard Farda, trenér Jihlavy: "Vůbec jsme nečekali, že bychom mohli dát tolik gólů. Jsme pochopitelně spokojeni, ale jedno vítězství nic neznamená, zítra nás čeká nový a neméně těžký zápas."

Josef Jandač, trenér Českých Budějovic: "Do první třetiny, kdy se během několika málo minut rozhodlo, jsme nenastoupili dobře. Pak už soupeř dobře bránil, my jsme se neprosadili."

Baráž o extraligu - 1. zápas
Dukla Jihlava - České Budějovice 5:1 (4:1, 1:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 13. Altrichter, 14. Jeslínek (Bakus, Ficenc), 16. Padělek (Lubina), 17. Jeslínek, 33. Lubina (Padělek, Devečka) - 12. Šimánek (Brabenec). Rozhodčí: Šindler, Rejthar - Pešek, Kareš. Vyloučení: 9:9, navíc Říha - Bělohlav na 10 min.. Využití: 1:1. Diváci: 7200.
Stav série: 1:0.
Jihlava: Masalskis - Kuchyňa, Šmarda, Punčochář, Ficenc, Devečka, Malena - Jeslínek, Bakus, Čachotský - Hlouch, Altrichter, Rytnauer - Vostřák, Vala, Klimt - Padělek, Říha, Lubina. Trenéři: Farda a Konečný.
Budějovice: Turek (41. Chábera) - Martínek, Krstev, Neckář, Ference, Gřegořek, Gýna, Mucha, Kotaška - Dvořák, Prospal, Pletka - Rob, Brabenec, Kropáč - Sailer, Bělohlav, Šimánek - Hřebejk, Musil, Havelka. Trenéři: Jandač a Kupka.