Tipsport extraliga

Pardubice šťastně vyhrály první semifinále

22. března 2005 20:13 - PRAHA

Do semifinále play-off české hokejové extraligy vstoupili lépe hokejisté Pardubic, kteří v prvním zápase série porazili Liberec 3:2 v prodloužení. V utkání přitom museli dvakrát dostahovat vedení soupeře, navíc jim rozhodčí zřejmě přiznal neregulérní branku. O vítězství rozhodli v osmé minutě prodloužení, kdy poraněného brankáře Hniličku překonal Snopek.

Zápas se hrál od začátku v rychlém tempu, více šancí si ale vytvořili domácí. Sýkora vyslal do velké šance Novotného, ale jeho bombu Hnilička kryl stejně jako příležitost Sýkory během přesilové hry.  Liberecký mág se poté blýskl i proti Hejdukovi a Hemskému.

Zasloužily si Pardubice vyhrát?
Hlasujte v anketě na konci článku!

V patnácté minutě udělal hrubou chybu při rozehrávce Klouček, a puku se zmocnil Petr Sýkora. Z následného nájezdu se pokusil prostřelit Hniličkovy betony, ale neuspěl. Na druhé straně nevyzrál na Lašáka Vaic střelou z pravého kruhu.

Na začátku druhé třetiny mohli využít Pardubice přesilovou hru, ale Blažek trefil po pěkné kombinaci jen břevno Hniličkovy branky. Zkušeného gólmana poté nepřekonal ani tváří v tvář Koukal, jehož parádně uvolnili spoluhráči. Hnilička ale vyrazil.

Dramatické chvíle nastaly v 37. minutě, kdy si nejprve musel pardubický brankář Lašák poradit bez vyražené hole a pak se blýskl proti svému krajanovi Vaicovi. Liberecký útočník byl před Lašákem faulován, přesto ještě stačil na kolenou na gólmana vystřelit. Ten jeho pokus vyrazil, a Vaic ještě ve vzduchu trefil puk, jenž jen lehce olízl břevno pardubické branky.

Pardubický gól z ofsajdu

Neuvěřitelnou chybu udělal Lašák při vlastním oslabení tří domácích hráčů proti pěti libereckým. Při pokusu rychle rozehrát puk vyjel z brány a chystal se puk odpálit na druhou stranu kluziště. Kotouč však před jedním z libereckých útočníků netrefil a jeho minelu museli v poslední chvíli zachraňovat obránci. Jen o pár vteřin později si ale do středu vybruslil Čermák a nápřahem znervóznělého Lašáka prostřelil.

Pardubice odpověděly hned v úvodu poslední třetiny, kdy Mikeska perfektně našel přihrávkou z pravé strany kluziště najetého Bulise a ten se švihem zápěstí trefil přesně nad Hniličkovo pravé rameno. Opakovaný záznam však dokázal pochybení rozhodčích - brance totiž předcházelo postavení mimo hru.

Lašákova chyba

Neuběhla ani minuta a Liberec odpověděl po svém. Podkonický vystřelil z pravého kruhu, Lašák jeho nepříliš tvrdou střelu zpoza obránce nedokázal udržet a doklouzal s pukem až za brankovou čáru.

Ve třetí třetině pardubické tribuny napětím vydechly při Lašákově perfektním zákroku při střele Kotalíka. Z opakovaných televizních záběrů ale nebylo úplně jisté, zda Lašákova efektně vymrštěná lapačka nebyla společně s pukem už za brankovou čarou.

Nejistý Hnilička

Do konce zápasu chybělo necelých pět minut, když do té doby bezchybný Hnilička nedokázal zkrotit skákavý kotouč vystřelený jedním z hráčů Pardubic. Situace využil Dopita, jenž se protlačil před libereckého gólmana, "vyšťoural" z jeho spárů puk a srovnal na 2:2. Zápas dospěl do prodloužení.

Po dvou minutách prodloužení se k ledu skácel Hnilička, kterého trefil puk do nechráněného místa nad kolenem. Po krátkém ošetření bylo na libereckém brankáři znát, že dohrává zápas v bolestech a některé pohyby mu dělají problémy. To bylo poznat i v rozhodující chvíli zápasu, kdy neadekvátně zareagoval na střelu Snopka a ten daroval Pardubicím první vítězství v sérii.

Jiří Šejba (Pardubice): "Dnes to bylo o charakteru mužstva, o touze jít za vítězstvím. Ukázali jsme to i v době, kdy jsme byli dole a prohrávali. Neměli jsme štěstí v zakončení, ale hráči to na ledě zvládli a vyhráli jsme."

Karel Dvořák (Liberec): "Věděli jsme, že musíme udržet útočnou sílu Pardubic od naší brány. V první části se nám to dařilo, ve druhé jsme  měli více vyloučených hráčů, a domácí se dostali do tlaku. Oslabení jsme ale sehráli perfektně, ubránili jsme se a řekl bych, že dnes vyhrálo ne lepší, ale šťastnější mužstvo. Mám ale strach, aby měl kdo pískat finále, protože domácí dnes opět dali gól z ofsajdu a stává se to tady nějak často. Jak znám rozhodnutí komise, tak jim asi zakážou pískat. "

Moeller Pardubice - Bílí Tygři Liberec 3:2 v prodl. (0:0, 0:1, 2:1 - 1:0)
Branky a nahrávky: 42. Bulis (Havíř, Mikeska), 56. Dopita (Blažek), 67. Snopek (Koukal) - 39. Čermák (Modrý, Hnilička), 43. Podkonický (V. Novák, Jiří Hanzlík). Rozhodčí: Bolina, Homola - Český, Kostka. Vyloučení: 7:7. Využití: 0:1. Diváci: 9300 (vyprodáno).
Pardubice: Lašák - Snopek, Čáslava, A. Novotný, Havíř, M. Rozsíval, Linhart, Mudroch, Pácal - P. Sýkora, Dopita, Blažek - Hejduk, Mikeska, Bulis - A. Hemský, Koukal, Průcha - Tvrdík, Divíšek, Rolínek. Trenéři: V. Martinec a Šejba.
Liberec: Hnilička - Klouček, Fischer, L. Šmíd, Jiruš, Jiří Hanzlík, Modrý, M. Duben, Jareš - R. Vrbata, Kotalík, S. Procházka - Čermák, Rataj, Tomajko - Vaic, Podkonický, V. Novák - P. Rozsíval, Víšek. Trenéři: Paleček, Dvořák a Kapoun.
Stav série: 1:0.