Budějovice se po roce vrací mezi hokejovou elitu

JIHLAVA

Na jih Čech se po roce opět vrátí hokejová extraliga. Hokejisté Českých Budějovic využili v bitvě o nejvyšší českou soutěž hned první mečbol, v sobotu zvítězili na ledě Dukly Jihlava 4:2 a celkově vyhráli barážový duel 4:1. Domácí dokázali v závěru utkání snížit na rozdíl jediné branky, výsledek pečetil trefou do prázdné branky Prospal.

Jihlava sice v úvodu působila aktivnějším dojmem, byla iniciativnější v útoku, častěji zakončovala své akce, brankáře Turka ale žádná střela nepřekvapila.

První úder zasadili budějovičtí hokejisté svému soupeři v patnácté minutě, kdy k vyloučenému Zajacovi zasedl později i Hlouch. Přesilovku pěti proti třem hosté zužitkovali už po 36 sekundách. Ránu obránce Ference od modré čáry stačil brankář Masalskis vyrazit pouze k dalšímu obránci Martínkovi.

Ve 25. minutě Budějovice využily druhou přesilovou hru při vyloučení obránce Šmardy. Prospal se chytře uvolnil a z jeho přihrávky přidal Pletka druhou branku. O tři minuty později využili Budějovičtí chyby domácích. Po levém křídle ujel Štrba, který přesně přihrál najíždějícímu Šimánkovi, jenž bez přípravy poslal kotouč přesně do horního růžku jihlavské branky.

Dukla zapomínala na obranu

Teprve po tomto gólu se domácí hokejisté uklidnili, začali myslet více na hru. Změna herního projevu se projevila i na změně skóre, Hlouch našel najíždějícího obránce Punčocháře, jenž si před brankářem Turkem dovolil chytrou kličku, na kterou budějovický brankář nestačil zareagovat.

Budějovice se pokusily v závěrečné třetině bránit dvoubrankový náskok. Sázka na defenzivní taktiku se jim ale nevyplatila. Na jihlavskou střídačku přišel na poslední třetinu jednatel Dukly Ivan Padělek, který se snažil společně s trenéry Fardou a Konečným vyburcovat tým ke zvratu. Jihlava ožila, z drtivého tlaku se podařilo ve 47. minutě korigovat výsledek, když Bakus přistrčil ve skrumáži kotouč Jeslínkovi, jenž zblízka překonal podruhé Turka.

Dukla bojovala, měla převahu, ve snaze o vyrovnání ale vsadila vše na útok. Budějovičtí hokejisté mohli z rychlých protiútoků dvakrát rozhodnout zápas, když v 54. minutě sólový únik Šimánka zlikvidoval v poslední chvíli brankář Masalskis, totéž se mu povedlo vzápětí i po dalším úniku střelu Hřebejka.

Jihlava ještě vyzkoušela k vyrovnání čtyřicet sekund před koncem hru bez brankáře. Na útočné modré čáře ale udělal obránce Punčochář hrubou chybu, ztratil kotouč a z protiútoku Dvořák nahrál Prospalovi, jenž střelou do opuštěné branky pečetil postup budějovických hokejistů.

Dukla Jihlava - České Budějovice 2:4 (0:1, 1:2, 1:1)
Branky a nahrávky: 32. Punčochář (Hlouch), 47. Jeslínek (Bakus) - 16. Martínek (Ference), 25. Pletka (Prospal), 28. Šimánek (Štrba), 60. Prospal (Dvořák). Rozhodčí: Mikula, Smeták - Cambal, Unzeitig. Vyloučení: 5:3. Využití: 1:2. Diváci: 6800.
Jihlava: Masalskis - Kuchyňa, Šmarda, Punčochář, Ficenc, Devečka, Zajac, 21. navíc Dobrovolný - Jeslínek, Bakus, Čachotský - Vostřák, Vala, Klimt - A. Padělek, L. Říha, Lubina - Hlouch, P. Altrichter, Rytnauer. Trenéři: Farda a Konečný.
České Budějovice: Turek - Martínek, Ference, Krstev, Neckář, Gřegořek, Gýna, Kotaška - R. Dvořák, Prospal, Pletka - Rob, Brabenec, Kropáč - Sailer, Štrba, Šimánek - Havelka, Musil, Hřebejk. Trenéři: Jandač a Kupka.
Konečný stav série: 1:4.