Tipsport extraliga

Zlín odvrátil mečbol Vítkovic

28. března 2005 20:13 - ZLÍN

Hokejisté Zlína dokázali v pondělí odvrátit hrozbu vyřazení ze semifnále play-off. Po vítězství 5:2 snížili stav série s Vítkovicemi na 2:3 a vynutili si šestý zápas. Vítkovice přitom vedly na ledě soupeře už o dvě branky, domácím se podařilo ještě v první třetině vyrovnat a v závěrečné části obrat dokonali dalšími třemi góly. Šestý zápas se hraje ve středu od 17 hodin v Ostravě.

Zlín v radikálně pozměněné sestavě zahájil boj o přežití s chutí a vítkovického brankáře Pince záhy po úvodním vhazování prověřil dělovkou Čajánek. Do první vážné šance se však dostali hosté, brejk po Kubinově přesné přihrávce při hře čtyři na čtyři ale Peterek nevyužil.

V páté minutě už ale Murín čisté konto neudržel. Při dalším oboustranném vyloučení, kdy se do sebe před vítkovickou brankou pustili Štefanka s Galvasem, nabruslil do zlínské třetiny Burger, přihrál doleva volnému Varaďovi a střela zámořské opory Vítkovic našla přesně mezeru mezi vyrážečkou a betonem zlínského gólmana.

Domácí se vrhli do útočení ve snaze vyrovnat, co ale nezachytila vítkovická obrana, to pochytal jistý Pinc. Akce Zlína navíc brzdil agresivní forčeking hostů a převahu Vítkovic jen stvrdila branka Padělka, který při úniku dva na jednoho místo očekávané přihrávky přesnou ranou vymetl levý horní růžek Murínovy branky.

Teprve poté se Zlín probral a zvýšenou aktivitu přetavil v kontaktní gól. Kristek našel milimetrovou přihrávkou Barinku na útočné modré, ten přebruslil obránce a zasunul puk přesně do skuliny mezi Pincův beton a tyč. Domácí měli poté možnost vyrovnat při vyloučení Malíka, co se nezdařilo v početní výhodě ale nahradil čtyři sekundy před koncem třetiny Zubíček, jenž zdálky ostrou střelou zaskočil Pince.

Úvod druhé části rozdrobila vyloučení na obou stranách, Balaštík si dokonce vysloužil desetiminutový trest, skóre se ale neměnilo ani při víc než minutové hře Zlína pět na tři.

Pinc pomohl Hamrlíkově střele

Domácí byli v polovině utkání aktivnější, Vítkovice vyrovnávaly hru důrazným napadáním. Gólmani si neodpočinuli, při Pincovi stáli všichni svatí po jedovaté střele Erata, Murín si zase oddechl po promarněné dorážce Padělka. Nadějný brejk, k němuž se v závěru druhé části nadechoval zlínský Veselý, ale zabrzdil Kubina a diváci se tak ve druhé části gólu nedočkali.

Úporná bitva pokračovala od začátku poslední třetiny. Pinc v úvodu zasahoval po Eratově nahození a posléze byl ošetřován po pádu, při němž tvrdě udeřil hlavou o led.

Rozhodující okamžik utkání přišel v 47. minutě. M. Hamrlík zatáhl puk téměř až do levého rohu, z nulového úhlu vypálil na vítkovickou branku a Pinc si patkou brusle sám sklepl puk do sítě. Domácí byli najednou na koni a o tři minuty později přidali další branku, kdy Pinc jen vyrazil Eratovu střelu a na Balaštíkovu bekhendovou dorážku už nedosáhl.

V závěrečné desetiminutovce svěřenci trenéra Bokroše trpělivě odráželi ofenzivní vlny Vítkovic. Skóre se neměnilo ani při početní výhodě hostů čtyři na tři, Murín se vyznamenal i při závaru před svou brankou. Trenér Vůjtek stáhl v závěru utkání z ledu Pince, Zlín ale power-play potrestal pátou brankou.

Zlín - Vítkovice 5:2 (2:2, 0:0, 3:0)
Branky a nahrávky: 17. Barinka (Kristek), 20. Zubíček (Kristek, Barinka), 47. M. Hamrlík (Blaťák), 50. Balaštík (M. Erat, Zubíček), 60. Blaťák (Veselý) - 5. Varaďa (Burger, Vůjtek ml.), 15. I. Padělek (Philipp). Rozhodčí: Šindler, Rejthar - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 12:13, navíc Balaštík (Zlín) 10 min. Bez využití. Diváci: 6647.
Zlín: Murín - M. Hamrlík, Blaťák, Tesařík, R. Hamrlík, Nosek, Galvas, Vosátko, Zubíček - Okál, Čajánek, Veselý - Balaštík, Mokrejš, M. Erat - Barinka, Kristek, Kováčik - Jenáček, M. Čech, Záhorovský. Trenéři: Bokroš a Stuchlík.
Vítkovice: Pinc - Kubina, Philipp, Seman, Malík, Hudec Černošek - Vůjtek ml., J. Štefanka, Varaďa - Irgl, Šimíček, M. Tomášek - I. Padělek, Burger, Turek - Peterek, R. Procházka, Krenželok. Trenéři: Vůjtek st. a Holaň.
Stav série: 2:3