Blažek poslal Pardubice do finále

Hokejisté Pardubic se stali prvními finalisty play-off České pojišťovny. V dramatickém závěru porazili Východočeši Liberec 4:3 po samostatných nájezdech a sérii vyhráli 4:1 na utkání. Rozhodující gól vstřelil Tomáš Blažek. Ve středu mohou do finále postoupit Vítkovice, které vedou v druhé sérii nad Hamé Zlín 3:2.

Liberecký kouč Josef Paleček rozdělil dosud v semifinále neproduktivní duo zámořských posil Kotalík-Vrbata. Ve 2. minutě se do šance dostal Průcha, jehož bekhend zamířil těsně nad branku Milana Hniličky. Opora Bílých Tygrů se blýskla i o minutu později, kdy skvělým zákrokem vyrážečkou zmařila tutovku Rolínka.

S kým se Pardubice utkají ve finále?
Hlasujte v anketě na konci článku!

Za Liberec odpovídal v 6. minutě kapitán Václav Novák, domácí podržel gólman Lašák. Brankáři měli plné ruce práce, za okamžik musel Hnilička čelit nájezdu Bulise. I tentokrát střelec neuspěl. Milan Hnilička vychytal i v 8. minutě Tomáše Blažka, který se dostal do brejku v oslabení při vyloučení Petra Sýkory.

Vysoké tempo zápasu pak opadlo, oba celky přidaly na zodpovědnosti v defenzívě. V závěru třetiny se dostal Liberec pod tlak při vyloučení Hanzlíka, Průcha po vhazování orazítkoval horní tyč.

Hniličku propálil až Hejduk

Důležitou první branku vstřelily Pardubice. Obránce Liberce Jiruš nevyhodil ve 24. minutě puk z obranného pásma, k puku se dostal Milan Hejduk, který po objetí branky propálil Hniličku. Domácí trefa kanonýra Colorada povzbudila a Východočeši měli nadále více ze hry.

Převahu přetavili Pardubičtí v druhou trefu ve 28. minutě. Koukal si položil obránce Liberce, přihrál Průchovi a mladý forvard domácích rozhýbal Hniličku a zavěsil. Kontaktní gól vstřelili Liberečtí ve 29. minutě. Vaic pohotově tečoval střelu Dubna od modré čáry a vrátil hosty do hry.

Slovenský hráč přidal druhou trefu v zápase ve 37. minutě. Vaic si dojel vyraženou střelu Václava Nováka a odrazem o gólmana Lašáka vyrovnal. Vedení mohl domácím vrátit Dopita, trefil ale jen tyč.

Liberec dokonal obrat v oslabení

Bílí Tygři dokonali obrat ve 46. minutě. Do brejku se v oslabení dostala dvojice Podkonický - Novák. Slovenský hokejista ani nadvakrát nedokázal přihrát spoluhráči, puk se přesto ke kapitánovi hostů dostal a Liberec šel do vedení.

Hosty i nadále držel Milan Hnilička, který ekvilibristickým skokem sebral vyrovnání z hole Dopity. Vzápětí se domácí kapitán dostal mimo hru do roztržky s Podkonickým, včas zasáhli čároví rozhodčí.

Na ledě výrazně přibylo nervozity, na což doplatil Liberec. Dlouho hrál ve dvojnásobném oslabení, navíc přišel o kapitána Nováka, který za protesty vyfasoval desetiminutový trest. Přesilovku využil v 54. minutě Bulis, který dorazil střelu Novotného.

Tečku za sérií udělal Blažek

Do vedení mohl Pardubice poslat Hejduk, který v oslabení v 58. minutě obral o puk Modrého, skvělým zákrokem opět zachránil Hnilička.

Poslat sérii zpět do Liberce mohl v 62. minutě Podkonický, který si položil Lašáka, do odkryté branky ale nezamířil. Podkonický zaváhal i 66. minutě, kdy nedokázal z bezprostřední blízkosti ukončit utkání. Tečku za zápasem udělal v 8. sérii samostatných nájezdů Tomáš Blažek.

Moeller Pardubice - Bílí Tygři Liberec 4:3 po sam. nájezdech (0:0, 2:2, 0:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 24. Hejduk (Divíšek), 28. Průcha (Koukal), 54. Bulis (A. Novotný), rozhodující sam. nájezd Blažek - 29. Vaic (M. Duben, Podkonický), 37. Vaic (V. Novák, Jiří Hanzlík), 46. V. Novák (Podkonický). Nájezdy proměnili: Hejduk, Blažek - Kotalík. Neproměnili: Hemský, Bulis, Blažek, Průcha, Hejduk, Sýkora - Podkonický, Šmíd, Vrbata, Vaic, Kotalík, Vrbata, Modrý. Rozhodčí: Šindler, Rejthar - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 7:12, navíc Snopek - V. Novák oba 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 9300 (vyprodáno). Konečný stav série: 4:1.
Pardubice: Lašák - Snopek, Čáslava, A. Novotný, Havíř, M. Rozsíval, Linhart, Mudroch - P. Sýkora, Dopita, Blažek - Hejduk, Divíšek, Bulis - Hemský, Koukal, Průcha - Korhoň, Rolínek, Tvrdík. Trenéři: V. Martinec a Šejba.
Liberec: Hnilička - M. Duben, Fischer, L. Šmíd, Jiruš, Jiří Hanzlík, Modrý - P. Rozsíval, Kotalík, S. Procházka - R. Vrbata, Rataj, Tomajko - Vaic, Podkonický, V. Novák - Klimenta, Víšek, Jech. Trenéři: Paleček, Dvořák a Kapoun.