Rubriky:

Tipsport extraliga

Sýkora: S Plzní mám jen nejvyšší cíle

1. dubna 2005 15:48 - PRAHA

Hokejisty Plzně povede v příští extraligové sezóně trenér Marek Sýkora, který Západočechy dovedl v roce 1992 až do finále federální ligy. Šestapadesátiletý Sýkora působil uplynulé dva roky v ruském Magnitogorsku, loni jej dovedl ke stříbru, letos do čtvrtfinále play-off. V Plzni Sýkora podepsal smlouvu na dva roky a v rozhovoru pro Sport.cz vyprávěl o zvláštnostech v Rusku a plánech s Plzní.

 

Archiv

Kdy ve vás dozrálo přesvědčení vrátit se k trénování do Čech?Rozhodoval jsem se už delší dobu. Takový první impuls byl asi před měsícem, kdy mi prezident Magnitogorsku sdělil, že pokud klub spadne ze třetího na čtvrté místo, měl bych na svou pozici rezignovat. To jsem absolutně nechápal, což ostatně při působení v Rusku nebylo poprvé. Ze strany vedení občas probíhaly zvláštní kroky, ale nechtěl bych se k tomu víc vyjadřovat.

Pro Magnitogorsk skončila sezóna ve čtvrtfinále, kdy vypadl s Omskem. Přitom jste vedli už 2:0 na zápasy, ale Omsk dokázal sérii otočit.
Osobně si myslím, že jsme byli v celé sérii lepší a předváděli lepší hokej. Ale štěstí se k nám pak otočilo zády. V rozhodujícím zápase nám k postupu chybělo čtyřicet vteřin. Ale nechci se vymlouvat, měli jsme vyhrát.

Prohráli byste s Omskem, pokud by neměl v kádru Jaromíra Jágra?
Jágr pochopitelně předváděl skvělé výkony, ale mužstvo rozhodně nestálo jenom na něm. Vynikající byla stejně jako loni trojice útočníků Sušinskij, Prokopjev, Zatonskij. Každopádně jsem Omsk řádně potrápili a sebrali jim hodně sil, což bylo pak vidět při jejich semifinále s Dynamem Moskva.

Výborní hokejisté nastupovali i za Magnitogorsk. Pokud by existovala možnost přivést si někoho z nich do nového působiště, kdo by to byl?
Pokud vynechám hráče z NHL, tak dva střední útočníci Malkin a Kajgorodov jsou vynikající hráči, stejně jako obránce Varlamov. V Rusku ale berou takové peníze, že jejich příchod do Čech je absolutně nereálný.

Vraťme se k vašemu příchodu do Čech. Měl jste i jiné nabídky než z Plzně? Mluvilo se o zájmu Sparty.
Ano, zájem ze Sparty tu byl. S ředitelem klubu Lubošem Koželuhem mám dobré vztahy a jeho nabídku jsem zvažoval.  Ale když mě oslovila Plzeň, nebylo co řešit. Plzeň je pro mne srdeční záležitost.

V Magnitogorsku vám nekladli žádné překážky?
Oni stále nevěřili, že odejdu. Ačkoliv jsem se o návratu do Čech několikrát zmínil. Ale tím, že jsme v play-off nepostoupili do finále, se vše usnadnilo. Vedení si myslelo, že budeme každý rok bojovat o titul, ale tak nehraje ani Real Madrid. Rusko je zkrátka hodně zvláštní země, a lidé se občas chovají dost iracionálně.

Takže angažmá v Rusku už je pro vás definitivně uzavřenou kapitolou?
To je těžké říct. Ale v nejbližší době se do Ruska určitě nepohrnu. Přitom si myslím, že jsem při mém dvouletém působení v Magnitogorsku uspěl. Loni jsem s mužstvem vyhrál základní část, letos jsme byli třetí.

S jakými ambicemi teď přicházíte do Plzně?
S úmyslem zmobilizovat síly mužstva. Podle ohlasů tuším, že mi fanoušci bezmezně věří a já bych proto chtěl s Plzní dosáhnout co nejlepšího výsledku. Vždycky se mluví o tom, že v první sezóně by chtěl trenér dotáhnout tým do play-off, ale já mám vyšší cíle.

Sledoval jste během působení v Rusku situaci kolem extraligového týmu?
Snažil jsem se sledovat Plzeň prostřednictvím internetu, ale v Rusku je to vzhledem k neustálému cestování dost složité. Proto bych se zatím nerad pouštěl do nějakých úvah o kádru. Zítra máme schůzku s Radimem (Rulíkem) a tam si teprve ujasníme, co a jak v nové sezóně. Dřív, než se bude muset věnovat také záležitostem kolem reprezentace.

Jak moc se těšíte na opětovnou spolupráci s Radimem Rulíkem?
S Radimem se na spolupráci těším kdykoliv.

Jirka G. Novák, Sport.cz

Zrušit


Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..