Tipsport extraliga

Pardubice opět porazily Zlín a po 16 letech slaví titul

10. dubna 2005 19:39 - PRAHA

Hokejové Pardubice slaví po šestnácti letech mistrovský titul. Ještě nikdy neskončila finálová série české hokejové extraligy 4:0. Poprvé se to povedlo právě hráčům Pardubic, kteří nepovolili jedinou výhru obhájcům titulu ze Zlína. Hamé doplatilo na zranění klíčových hráčů v play-off a náročnou semifinálovou sérii s Vítkovicemi. Čtvrté finále vyhrály Pardubice 3:2.

Od úvodních minut se do druhého útoku Pardubic vedle zámořských posil Hejduka a Bulise opět postavil nejproduktivnější hráč základní části Michal Mikeska a dal o sobě vědět hned při prvním střídání. Po jeho pasu střelu Bulise chytil Igor Murín.

Zahřívací zákrok si po bombě Okála připsal i domácí gólman Ján Lašák. Slovenského reprezentanta, který v neděli slavil šestadvacáté narozeniny, nepřekonal ani v 5. minutě po rychlé zasekávačce Martin Čech.

Lašák předvedl obrovský kiks v 9. minutě, kdy nepřesnou rozehrávkou namazal Petru Čajánkovi. Centr první zlínské formace ale místo vhodnější střely švihem volil příklep a jen trefil ležící hůl padajícího domácího gólmana.

Pardubice měly v úvodním dějství převahu, Průcha po rychlé akci trefil v pádu tyč. Na ledě se jiskřilo, oleje do ohně přilila sekera Jaroslava Balaštíka, kterou složil domácího Tomáše Blažka. Tutovku spálil na druhé straně Okál, který v přesilovce ze dvou metrů nezamířil přesně.

Průcha neuspěl ani na podruhé

Blízko k úspěchu měl opět pardubický Průcha, po přiťuknutí Aleše Hemského netrefil těžkou přihrávku svého spoluhráče. Murín odolal i ve 24. minutě při závaru čtvrté formace. Na ledě položenou holí lapil dorážku domácího útočníka.

Za Zlín odpovídal šancí Veselý a v oslabení Balaštík, ani jeden svoji příležitost nevyužil. A hosté za to pykali. V polovině utkání po dalším závaru Divíšek zadovkou nahodil před branku, kde Lubomír Korhoň v pádu poslal domácí do vedení.

Z náskoku se Východočeši neradovali dlouho. Vyloučený byl Mikeska a Zlín se rozvzpomněl na své výborné přesilovky ze základní části. Nahození Galvase srazil Rozsíval přímo na hůl Martina Čecha a ten neměl problém zasunout puk do odkryté branky. Za dalších 75 sekund ale domácí opět vedli. Rolínek vyškolil rychlou kličkou zkušeného Tesaříka a z bezprostřední blízkosti namířil svoji střelu nad padajícího Murína.

Hejduk přidal pojistku

Hra se přelévala z jedné strany na druhou, oba celky měly dobré příležitosti ke vstřelení branky. Balaštík řešil v oslabení brejk 2 na 1 střelou, kterou Lašák vytěsnil nad horní tyčku, na druhé straně mohl po Dopitově přiťuknutí zvýšit Sýkora, zamířil ovšem těsně mimo.

Další branku Pardubic zařídila druhá formace. Centra Mikesku fauloval Veselý, v početní výhodě Mikeska našel Milana Hejduka a kanonýr Colorada chladnokrevně k první tyči přidal třetí gól Pardubic. Beznadějně vyprodanou Duhovou arénou začaly znít oslavné chorály.

Jiskřičku naděje vykřesal pro Zlín Martin Čech, který svojí druhou brankou v utkání snížil na rozdíl jediné branky. Po vyjetí zpoza branky nahodil do brankoviště a Lašák si puk srazil do vlastní branky.

Pardubice gól zaskočil

Pardubice inkasovaný gól zaskočil a Zlín si vytvořil tlak. Domácí ustoupili ze svého napadání, zatáhli se na vlastní polovinu a snažili se o jednoduchou hru. Nerozpakovali se například vyhodit kotouč na zakázané uvolnění. Hamé mělo tlak, jasnou gólovou pozici si ale nevytvořilo.

Pardubice z útlumu dostala v 55. minutě druhá formace, po akci Mikesky s Hejdukem měl defitivní pojisktu na holi Havíř, Murín rozhodnutí výborným zákrokem odmítl. O dvě minuty později ujeli opět Bulis s Hejdukem, který trefil levou tyč Murínovy branky.

Zlín si vzal 103 sekund před koncem oddychový čas a zkusil hru bez brankáře. Vyrovnat mohl v 60. minutě Martin Hamrlík, skákající puk ale netrefil přesně. Pardubice závěrečnému náporu Zlína odolaly a po dlouhých šestnácti letech mohly začít slavit mistrovský titul.

Moeller Pardubice - Hamé Zlín 3:2 (0:0, 3:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 31. Korhoň (Divíšek), 34. Rolínek (Mudroch), 40. Hejduk (Mikeska) - 33. M. Čech (Galvas, M. Erat), 47. M. Čech (M. Erat). Rozhodčí: Rejthar, Šindler - Čech, Kalivoda. Vyloučení: 3:6. Využití: 1:1. Diváci: 9300 (vyprodáno). Konečný stav série: 4:0.
Pardubice: Lašák - Snopek, Čáslava, Novotný, Havíř, M. Rozsíval, Linhart, Mudroch - P. Sýkora, Dopita, Blažek - Hejduk, Mikeska, Bulis - Hemský, Koukal, Průcha - Rolínek, Divíšek, Korhoň. Trenéři: Martinec a Šejba.
Zlín: Murín - M. Hamrlík, Blaťák, Galvas, R. Hamrlík, Nosek, Tesařík - Okál, Čajánek, Veselý - Balaštík, M. Čech, M. Erat - Barinka, Mokrejš, Kováčik - Jenáček, Kristek, Záhorovský. Trenéři: Bokroš a Stuchlík.