Sparta se přehoupla přes stovku a má Prezidentský pohár. Kometa dobyla led plzeňského mistra

Hokejisté pražské Sparty si s předstihem zajistili Prezidentský pohár pro vítěze základní části Tipsport extraligy. Po jednoznačné výhře 6:0 nad Kladnem už svěřenci kouče Josefa Jandače nasbírali dohromady 102 bodů a šest kol před koncem mají před druhou Plzní nedostižný devatenáctibodový náskok. Západočeši navíc po sérii 14 domácích výher prohráli před vlastními fanoušky s Brnem 1:2, třetí Hradec Králové padl rovněž doma ve východočeském derby s Pardubicemi 0:1 v prodloužení.

Plzeňský útočník Tomáš Sýkora (vlevo) v souboji s forvardem brněnské Komety Jakubem Koreisem.

V souboji o elitní desítku pro předkolo play off si vylepšil pozici také Liberec výhrou 2:0 nad Karlovými Vary, Litvínov utrpěl porážku 2:6 v Třinci a na jedenácté místo klesla Slavia po prohře 2:4 ve Zlíně. Beznadějně poslední Chomutov podlehl Vítkovicím vysoko 3:8 a je s jistotou účastníkem baráže.

Mějte informace ze sportu vždy po ruce! Stáhněte si do telefonu aplikaci Sport.cz na Google Play a AppStore.

Sparta v předcházejícím měření sil s Kladnem prohrála 4:5 po nájezdech, snad i proto toužila v duelu s tradičním středočeským rivalem po odvetě. Hned po první třetině vedla 4:0, navíc kanonýr Ton neproměnil trestné střílení. Nejlepší extraligový střelec sezóny (32 branek) si však spravil náladu ve druhém dějství a s 566 kanadskými body překonal historický klubový rekord Richarda Žemličky. Další matador Jaroslav Hlinka přeskočil 349. asistencí v čele tabulky nejlepších nahrávačů Sparty dosavadního lídra a švagra Davida Výborného a gólman Tomáš Pöpperle podpořil výhru jedenáctou nulou, čímž v dlouhodobé části vyrovnal rekord Romana Málka ze sezóny 2002/03.

Zatímco holešovický klub ještě může zaútočit na rekordní bodový zisk v základní části soutěže, který vytvořily v ročníku 2002/03 Pardubice ziskem 111 bodů, naděje Kladna na záchranu před skupinou play out se pohybují již jen v teoretické rovině. Ztráta Rytířů na dvanácté Karlovy Vary činí 17 bodů.

Série mistra skončila

Plzeň bez chybějícího kapitána Martina Straky doma prohrála poprvé po 14 vítězstvích a nebodovala dokonce po 18 zápasech. Její soupeř, brněnská Kometa, sice na západě Čech brzy prohrával, ale ještě do první přestávky srovnal Vondráček a vítěznou brankou zajistil hostům čtvrtou výhru z posledních pěti venkovních utkání Jan Hruška.

I přes prohru však úřadující šampióni udrželi druhou příčku, neboť jejich největší soupeř Hradec Králové nedokázal ani jednou najít recept na pardubického brankáře Hudáčka, který udržel první nulu v extralize. Ostře sledované derby před vyprodanými tribunami nakonec rozhodl v prodloužení Lukáš Radil, pouhých šest sekund před vypršením nastaveného času.

Po dvě třetiny držel Litvínov naději na ledě rozjetého Třince, dvakrát dokázal srovnat náskok domácích. V závěrečném dějství ale zlomily jeho odpor dva slepené góly Lukáše Galvase a Martina Růžičky v průběhu pouhé půlminuty. Oceláři si připsali už osmou domácí výhru v řadě a z posledních 13 zápasů vytěžili úctyhodných 32 bodů.

Barinka se blýskl dvěma góly

Mezi elitní desítku se prosmýkl Liberec, jenž v důležitém souboji přehrál doma Karlovy Vary, rivala bojující o předkolo play off. Severočeši to doma na celek z lázeňského města umí, vyhráli nad ním už poosmé v řadě, tentokrát i bez potrestaného střelce Martina Barteka díky gólům Urbana a Vampoly 2:0. Slovenský gólman Ján Lašák vychytal ve třetím utkání v dresu Bílých Tygrů první čisté konto.

O desítku bojující Slavia prohrála čtvrtý z posledních pěti zápasů, přičemž všechny hrála venku. V dramatickém závěru sice Pražané ve Zlíně snížili po Valachově trefě v přesilovce na 2:3, ale tři body domácím pojistil při hře hostů bez gólmana do prázdné branky kapitán domácích hokejistů Čajánek.

Vítkovice si s chutí zastřílely na ledě Chomutova a vezou tři body po vysokém vítězství 8:3. Dvěma góly se na něm podílel i obránce Michal Barinka, pro něhož byl úterní duel stejně jako pro libereckého kapitána Petra Nedvěda a kladenského zadáka Tomáše Kaberleho derniérou před odletem na olympijský turnaj do Soči. Bezzubí Piráti posunuli rekordní sérii proher na devatenáct a už jistě budou hrát baráž.

46. kolo hokejové Tipsport extraligy:
Třinec - Litvínov 6:2
Branky: 46. a 54. M. Růžička, 3. Roth, 28. D. Nosek, 46. Galvas, 58. Orsava - 25. Hübl, 37. Lukeš
Plzeň - Brno 1:2
Branky: 10. Vlasák - 20. Vondráček, 26. J. Hruška
Chomutov - Vítkovice 3:8
Branky: 28. Gajovský, 29. M. Jass, 45. J. Straka - 14. a 16. Šedivý, 20. a 52. Barinka, 44. a 59. Huna, 32. Roman, 35. Szturc
Zlín - Slavia 4:2
Branky: 8. Honejsek, 34. Ondráček, 52. Holík, 60. Čajánek - 44. Tomica, 55. Valach
Liberec - Karlovy Vary 2:0
Branky: 16. Urban, 24. Vampola
Hradec Králové - Pardubice 0:1 v prodloužení
Branka: 65. Radil
Sparta - Kladno 6:0
Branky: 20. a 44. Kubát, 5. Klimek, 7. Polášek, 13. Pilař, 38. Ton