Rozhodnuto! Pardubice zlomily slávistickou kletbu a zahrají si čtvrtfinále s Třincem

Rozhodující pátý zápas předkola play off extraligy zvládli lépe hokejisté Pardubic. Přehráli Slavii 6:4, celou sérii vyhráli 3:2 na zápasy a stali se posledními účastníky čtvrtfinále soutěže. V něm narazí na druhý tým základní části Třinec, pro Slavii sezóna končí. Pražané brzy vedli 2:0, ale domácí vývoj utkání otočili ve třetí třetině i díky dvěma trefám slovenského útočníka Radoslava Tybora.

Radoslav Tybor (vlevo) oslavuje šestý gól domácícho týmu v souboji se Slavií.

Pardubice na třetí pokus prolomily černou bilanci se Slavií, přes kterou v předchozích zápasech ve vyřazovacích bojích v minulosti nikdy nedokázaly přejít. Ve čtvrtfinále 2002 i o rok později v souboji o titul totiž pokaždé uspěli sešívaní. Až letos se karta obrátila.

Přitom lepší úvod si v rozhodujícím duelu slávisté nemohli přát: kapitán mužstva Jaroslav Bednář osvědčil pověst kanonýra a v 11. vteřině vůbec první střelou na pardubickou svatyni v utkání dostal svůj tým do vedení. Když v 7. minutě objel Skokan branku a zasunul puk podruhé za Hudáčkova záda, vypadalo to s domácími všelijak.

Kočí však ještě v první části odčaroval kouzlo Furcha, který v předchozím čtvrtém souboji vychytal čisté konto, a přestože další trefu po akci obránce Vašíčka sudí pro nedovolený zákrok na slávistického brankáře neuznali, domácí se vyrovnání přece jen dočkali. Ještě dvakrát pak byla Slavia v dalším průběhu zápasu o krůček vpředu, ale Východočeši pokaždé dokázali odpovědět a na začátku třetí části zasadili soupeři rozhodující úder.

Včasné probuzení kanonýrů Pardubic

V rozmezí necelých tří minut se trefili Petr Sýkora a dvakrát Radoslav Tybor, kterého zastihla série ve velké formě. Slavii v ní nasázel dohromady šest gólů. Po 14 letech se s týmem rozloučil prohrou k reprezentaci odcházející trenér Vladimír Růžička, pod jehož vedením hráli sešívaní minimálně čtvrtfinále ve dvanácti sezónách.

Další pár ve čtvrtfinále play off vytvoří Vítkovice, které vyřadily v předkole Liberec, a vítěz základní části Sparta. Už po skončení základní části bylo jasno o soubojích třetí Plzně s šestou Kometou Brno a čtvrtého Zlína s pátým Mountfieldem Hradec Králové. První zápasy jsou na programu v úterý 18. března.

Skupina o umístění má za sebou polovinu programu. Kladno zvítězilo v Karlových Varech 4:2,  dvěma góly se na výhře Rytířů podílel Jan Rudovský. Ve druhém utkání Chomutov podlehl Litvínovu 1:3 a hosté si definitivně zajistili konečné 11. místo. Dlouho je však rozhodnuto, že do baráže o udržení v nejvyšší soutěži poputují Piráti s Rytíři. Doplní je Mladá Boleslav a druhý finalista první ligy.

Předkolo play off hokejové extraligy, 5. zápas:
Pardubice - Slavia 6:4
Branky: 42. a 44. Tybor, 16. V. Kočí, 26. Semorád, 30. T. Zohorna, 41. P. Sýkora - 1. Bednář, 7. Skokan, 29. P. Jelínek, 39. Wharton
Konečný stav série: 3:2.