Třinec srazil Sýkorův hattrick, roli lídra převzal Litvínov. Vítkovice i Plzeň pod novými kouči zabraly

mm, škvSport.cz

Hokejová extraliga má nového lídra. V čele se usadil Litvínov, který ve šlágru 19. kola zdolal Hradec Králové 4:1, zatímco dosavadní vládce soutěže Třinec prohrál po hattricku Jána Sýkory 2:5 v Plzni, na jejíž střídačce si odbyl úspěšný debut v roli hlavního trenéra Michal Straka. Pod vedením nového kouče Ladislava Svozila se radovaly i Vítkovice. Zdolaly pražskou Slavii 3:2 a protrhly sérii třinácti zápasů bez výhry v normálním čase. Doma silné Pardubice přejely poslední Zlín 6:2, nováček z Olomouce veze po výhře 3:2 tři body z ledu Liberce a Karlovy Vary otočily duel s Mladou Boleslaví a nakonec zvítězily 3:2 v prodloužení.

Plzeňský hrdina Ján Sýkora střílí svůj úvodní gól třineckému brankáři Petru Hamerlíkovi.

Litvínovští triumfovali v šesti z posledních sedmi zápasů a jejich série už je katapultovala do čela soutěže. Proti Mountfieldu sice nezačali šťastně, hosty dostal brzy do vedení v přesilovce Mertl, jenže reprezentační brankář Pavel Francouz už v dalším průběhu utkání žádnou střelu za svá záda nepustil. Chemici ještě v úvodní třetině po gólech Ručinského a Jánského vývoj obrátili a výhru pečetil v poslední dvacetiminutovce v početní výhodě další veterán a olympijský vítěz v litvínovském dresu - obránce Jiří Šlégr.

Extraligová premiéra v pozici hlavního kouče vyšla plzeňskému Michalu Strakovi na jedničku, Západočeši porazili jednoho z adeptů na titul Třinec 5:2. Zásluhu měl na tom především slovenský útočník Ján Sýkora, který v závěrečné třetině nasázel hostům hattrick! Oceláři sice domácí přestříleli 40:24, ale ani tato palba neodvrátila jejich čtvrtou porážku z posledních pěti zápasů.

Předlouho odolával mladoboleslavský brankář David Rittich atakům karlovarských hokejistů, hosté však nakonec o dvougólový náskok přece jen přišli. Postaral se o to v závěrečné třetině Radek Duda a nakonec na Středočechy zbyl jen bod poté, co v prodloužení vystřelil domácím bonusový bod navíc Vojtěch Tomeček.

Vošvrda se proti bývalým spoluhráčům vytáhl

Vítkovice, které v reprezentační pauze po odvolaném Peteru Oremusovi převzal Ladislav Svozil, znovu po třinácti zápasech naplno bodovaly, což se jim předtím naposledy povedlo 21. září. K vítězství nad Slavií nasměrovaly tým trefy Tomáše Svobody a Ondřeje Romana v průběhu necelých dvou minut úvodního dějství. Do sestavy Pražanů se po šesti týdnech vrátil uzdravený forvard Tomáš Vlasák, ale stačil dát jen výsledku konečnou podobu.

V tabulce poslední Zlín držel krok s Pardubicemi jen do začátku druhého dějství, pak domácí zlomili odpor strádajícího mistra třemi góly v prostřední části hry a v tabulce  poskočili na třetí místo. V Liberci kraloval jeho bývalý brankář Tomáš Vošvrda v dresu Olomouce. Pochytal 29 pokusů Bílých Tygrů, týmu pomohl k výhře 3:2 a Hanáci i bez svého elitního střelce Erika Hrni, jehož si v úterý stáhl kvůli početné marodce z hostování Třinec, si tak připsali už šesté vítězství v posledních sedmi zápasech.

Utkání Sparty s Brnem bylo odloženo na úterý 18. listopadu kvůli účasti Pražanů v Lize mistrů.

Hokejová Tipsport extraliga, 19. kolo:
Vítkovice - Slavia 3:2
Branky: 9. T. Svoboda, 11. Roman, 40. E. Němec - 38. J. Doležal, 60. Vlasák
Litvínov - Hradec Králové 4:1
Branky: 10. Ručinský, 15. Jánský, 27. Piroš, 56. Šlégr - 8. Mertl
Pardubice - Zlín 6:2
Branky: 4. a 38. T. Zohorna, 15. Tybor, 29. Starý, 35. Cetkovský, 52. Nahodil  - 12. Ondráček, 24. Říčka
Liberec - Olomouc 2:3
Branky: 3. T. Urban, 60. Filippi - 7. Zuzin, 9. Ondrušek, 46. Laš
Karlovy Vary - Mladá Boleslav 3:2 v prodloužení
Branky: 49. a 54. Duda, 62. V. Tomeček - 15. a 37. Bárta
Plzeň - Třinec 5:2
Branky: 50., 52. a 60. J. Sýkora, 10. Kratěna, 32. Kašpařík - 20. Irgl, 44. Plíhal