Odstartoval nový ročník hokejové extraligy

Šesti zápasy odstartoval nový ročník nejvyšší české hokejové soutěže. Roli favorita potvrdil Liberec, který zvítězil 5:2 v Třinci. Pražská Slavia jen remizovala ve Vsetíně 1:1. Znojmo porazilo Zlín 2:0, Plzeň v poslední minutě vyrovnala utkání proti Vítkovicím na 2:2. Dvěma góly v poslední minutě zachránily remízu i České Budějovice na Kladně. Sparta porazila Litvínov 2:0.

Nevídaný obrat předvedl nováček hokejové extraligy z Českých Budějovic v úvodním kole na ledě Kladna. V duelu, který před svým odletem do zámoří sledovala i hvězda New Yorku Rangers Jaromír Jágr, vedlo Kladno ještě v 57. minutě 4:1. Pak však Jágrovi loňští spoluhráči inkasovali tři branky, z toho dvě v 60. minutě.

"Šli jsme do zápasu s jediným cílem zvítězit, ale závěrečný kolaps nás srazil do kolen," řekl kladenský útočník Pavel Patera, který zastoupil zraněného Josefa Zajíce ve funkci kapitána. "Na tento zápas musíme co nejrychleji zapomenout a nesmíme se v něm dále babrat. Věřím, že v neděli na Slavii se černý konec nebude opakovat," dodal.

Hokejisté Slavie nepotvrdili roli favoritů ve Vsetíně. Vedli sice od 13. minuty po trefě Davida Hrušky, která byla vůbec první brankou v letošním extraligovém ročníku, ale v 45. minutě zajistil Valachům cenný bod Róbert Tomík, nejčerstvější posila oslabeného týmu.

Nováček Šachl zařídil výhru Liberce

O výhru Liberce v Třinci 5:2 se postaral především útočník Petr Šachl, který si připsal dvě branky a jednu asistenci. "Poprvé a naposledy jsem v extralize vstřelil gól v Třinci, někdy před sedmi lety. Tehdy to bylo ještě v barvách Českých Budějovic a myslím, že právě Radku Bieglovi. Je vidět, že mi to tady padá," uvedl v rozhovoru s novináři po utkání hráč, který naposledy nastupoval za švédský klub Brynäs z Gävle a v létě posílil Bílé Tygry.

Dva brankáři si připsali čisté konto. Sparťan Petr Bříza pochytal všech 27 pokusů litvínovských hráčů. Dvakrát se navíc trefila posila Pražanů Martin Štrba a nový kouč Sparty Jaromír Šindel tak mohl slavit úspěšnou premiéru. Severočeši naopak přišli nejen o body, ale i o kapitána Roberta Reichla, který se zranil v průběhu první třetiny a vedení klubu nechce jeho potíže specifikovat.

Trvaj si připsal vydařený comeback

Znojemská akvizice Jiří Trvaj si připsala 35 zásahů a podařený comeback po roce a půl stráveném v Rusku exvítkovickému gólmanovi také vylepšily trefy nových spoluhráčů Marka Urama a Milana Mikulíka, které vedly k výhře 2:0. Nový plzeňský hlavní kouč Marek Sýkora byl nakonec v duelu s Vítkovicemi spokojen i s remízou, protože jeho celek prohrával již 0:2 a dělbu bodů zajistil trefou až 14 sekund před koncem třetí třetiny bek Milan Nedoma.

Úvodní kolo uzavře v sobotu v přímém přenosu druhého programu České televize klání mistrovských Pardubic s Karlovými Vary. V neděli už je na programu kompletní druhé dějství.

Vsetínská hokejová - Slavia Praha 1:1 po prodl. (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 45. Tomík (Stantien, Hrabal) - 13. D. Hruška (Beránek, Duda). Rozhodčí: Bolina - Rittich, Guth. Vyloučení: 6:5. Využití: 0:1. Diváci: 3360.
Oceláři Třinec - Bílí Tygři Liberec 2:5 (0:2, 1:2, 1:1)
Branky a nahrávky: 27. Peterek (Pletka), 43. Pletka (Peterek) - 15. Richter (Vaic, V. Novák), 19. Šachl, 31. Šachl (Jiruš), 38. Vaic (Podkonický), 55. Tomajko (Rataj, Šachl). Rozhodčí: Homola - Cambal, Unzeitig. Vyloučení: 5:9, navíc Krstev (Liberec) 10 min. Využití: 2:2. Diváci: 3545.
JME Znojemští Orli - Hamé Zlín 2:0 (2:0, 0:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 11. Uram (Pucher, Heš), 14. Mikulík (Bičánek, Němeček). Rozhodčí: Minář - Chytil, Michal Čech. Vyloučení: 4:6. Bez využití. Diváci: 3800.
Lasselsberger Plzeň - Vítkovice 2:2 po prodl. (0:1, 1:1, 1:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 38. J. Straka (Adamský), 60. Nedoma (J. Straka, Andrašovský) - 15. Köhler (Černošek), 33. Dresler (R. Procházka, F. Štefanka). Rozhodčí: Hodek - Bejček, Rozlílek. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:0. Diváci: 5763.
Rabat Kladno - České Budějovice 4:4 po prodl. (1:1, 2:0, 1:3 - 0:0)
Branky a nahrávky: 6. Patera (D. Hájek), 26. Gardoň (Martin Frolík, Michael Frolík), 28. Martin Procházka (D. Hájek), 43. Kalla (Horna) - 5. Gřegořek (Brabenec), 57. Kotrla (Krátoška, Posmyk), 60. Kotrla (Brabenec, M. Hudec), 60. Šimánek (V. Hübl). Rozhodčí: Smeták - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 7:6, navíc Michael Frolík - Veselý oba 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 3378.
Sparta Praha - Chemopetrol Litvínov 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 34. Štrba (Marek), 59. Štrba (Ton). Rozhodčí: Rejthar - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:3. Bez využití. Diváci: 4250.